Sinema

Bilim Kurgu Hayranlarının İzlemesi Gereken 5 Dizi

Bilim kurgu hayranısınız ve izleyecek dizi mi arıyorsunuz? O zaman sizi yazımıza alalım. İşte sizler için derlediğimiz hepsi birbirinden güzel içeriğe sahip 5 bilim kurgu dizisi.

Listeye geçmeden önce kısaca bilim kurgu türünü tanımlayalım. Bilim kurgu, yakın ya da uzak gelecek bazende geçmiş ile ilgili öykü veya hikayelerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji ögelerinide kullanarak oluşturmasıdır. Listemizdeki dizilerin içerikleri de genel olarak bu yönde. O halde listemize geçelim. İyi okumalar.

Doctor Who

Bu konuda rekoru elinde tutan ve her sene kendisine Guinness Rekorlar Kitabında da yer bulan Doctor Who, BBC’nin ve dünyanın en uzun soluklu bilim-kurgu dizisidir. Dizi ilk olarak 1963 yılından 1989 yılına kadar tam 29 yıl yayınlandı. Bu dönem dizi tarihinde ‘klasik seri’ olarak adlandırılırken, 2005 yılında tekrar başlayan ve hala yayın hayatına devam eden dönem ise ‘modern seri’ olarak adlandırılmakta.

Dizi, Doktor (Doctor) olarak bilinen ve TARDIS (Time and Relative Dimentions in Space) adlı, polis kulübesi görünümünde takılı kalmış zaman makinesiyle zamanda yolculuk yapan bir zaman lordunun farklı evrenlerdeki maceralarını konu alıyor. Zaman Lordları (Time Lords), Gallifrey adlı gezegenden gelen bir ırktır ve en büyük düşmanları Dalekler ile yapılan son büyük zaman savaşında hepsi ölmüştür. Doctor yaşayan son zaman lordudur. Zaman lordları zamanda yolculuk yapabildikleri gibi regeneration (yenilenme) denilen güçleriyle ölecekleri zaman vücut şekillerini de baştan oluşturabilmektedirler. 2018 Ekim ayında başlaması planlanan yeni sezonda 14. Doktor’u göreceğiz ve aynı zamanda ilk defa Doctor rolünü bir kadın oyuncu (Joddie Whittaker) canlandıracak.

İngiliz yapımı dizinin IMDB puanı ise 8,7/10.

Fringe

Amerikan yapımı bilim-kurgu dizisi Fringe, 2008-2013 yılları arasında 5 sezon sürdü ve toplamda 100 bölüm yayınlandı. Ortalama 50 dakika süren dizi 19 Şubat 2013 tarihinde final yaptı.

Boston Massachusett’te, dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için FBI tarafından ‘Fringe’ adında bir ekip kurulmuştur. Bu açıklanamayan esrarengiz olaylar dizinin ilk bölümüyle birlikte başlar. Dizinin ilk bölümünde bir uçak, bütün yolcuları ve mürettebatı ölmüş şekilde Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar. Bu gizemli olayı araştırmak üzere FBI Özel Ajanı Olivia Dunham (Anna Torv) görevlendirilir. Dunham’ın araştırmaları sırasında ortağı Özel Ajan John Scott (Mark Valley) ölümün kıyısına gelir. Çılgına dönen Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar ve bu durum onu günümüz Einstein’ı kabul edilen Dr. Walter Bishop’a (John Nobble) götürür. Ancak bilim adamı akıl hastanesindedir ve onu görebilmenin tek yolu doktorun asi oğlu Peter Bishop’ı (Joshua Jackson) ikna etmektir.

Dizi Özel Ajan Philip Broyles (Lance Reddick) emri altında bu üçlünün esrarengiz olayları araştırmasını konu almaktadır. Dizinin yapımcıları diziyi The X-Files’dan ilham alarak tasarladıklarını ancak çok farklı bir yöne döndüğünü belirtmişlerdir.

Amerikan yapımı dizinin IMDB puanı ise 8,4/10.

Orphan Black

30 Mart 2013 tarihinde yayın hayatına başlayan dizi halen devam etmektedir. Senarist Graeme Manson tarafından yazılan dizinin yönetmenliğini ise John Fawcett üstlenmektedir.

Ana karakter Sarah Manning (Tatiana Maslany), koruyucu bir aile tarafından yetiştirilmiş ve zor koşullara adepte olabilmiş, kılık değiştirme yeteneği olan bir yetimdir. Yaşadığı şehirden kaçıp başka bir şehre gitmek isterken Beth Childs adındaki bir kadının intiharına tanık olur. İntihardan sonra, ölen kadının kendine tıpa tıp benzediğini fark eder. Bunu kullanarak bütün sorunlarının çözüleceğine inanan Sarah, ölen kadının yerine geçer ancak zamanla şaşırtıcı bir gizemin farkına varır: Ölen kadın ve kendisi birer klondur. Bu konuda cevaplar ararken bu durumda olan bir çok insanın varlığından haberdar olur. Bu insanlar aile fertlerinden şüphelenmeyen ve tamamen farklı şartlarda büyüyen genetik olarak aynı insanlardır. Klonları kimin veya kimlerin yarattığını bilmezken bu klonların neden bir suikastçi tarafından öldürüldüklerini de bulmak zorundadır.

Kanada yapımı dizinin IMDB puanı ise 8,3/10.

Stranger Things

2016 yılında Netflix’te gösterim hayatına başlayan dizi, Matt Duffer ve Ross Duffer tarafından yaratıldı. 2019 yılında üçüncü sezonunun başlaması planlanan dizinin 17 bölümü bulunmaktadır. Bünyesinde ayrıca dram, gerilim gibi öğeleri de barındıran dizi, özellikle 80’li yıllara gönderme yapmasıyla dikkat çekmektedir.

Stranger things, arkadaş canlısı ve hayat dolu olan Will Byers (Noah Schnapp) adlı çocuğun esrarengiz bir şekilde kaybolmasıyla başlar. Ardında hiç bir iz bırakmadan kaybolan Will’i bulmak için tüm kasaba seferber olur ancak uzun süren arayışlar sonucunda ellerine hiç bir şey yoktur. Tam aramaktan vazgeçildiği sırada ortaya çıkan Eleven (Millie Bobby Brown) isimli kız olayların akışını değiştirecektir. Dizi bu gelişen olayları konu almaktadır.

Amerikan yapımı dizinin IMDB puanı ise 8,6/10.

The X-Files

1993 yılında yayın hayatına başlayan dizi 9 sezon sürerek 2002 yılında sona ermiş ancak tekrardan 2016 yılından beri kaldığı yerden devam etmektedir. 21 Mart 2018 tarihinde dizinin 11. sezon finali yayınlandı.

Ajan Fox Mulder (David Duchovny) ve Ajan Dana Scully (Gillian Anderson), FBI’ın X-Files (Gizli Dosyalar) adındaki; çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyalardan sorumlu olan departmana atanırlar. Ajan Fox Mulder, bu tarz paranormal olaylara ve uzaylı komplolarına karşı inanan bir duruş sergilemekteyken, Ajan Dana Scully ise bilimi rehber alan kuşkucu bir bakış açısına sahiptir. Bu tarz olayları ve ajanların olayları çözüşünü konu alan dizideki olaylar, bu iki ajanın inanan ve kuşkulu bakış açılarına bağlı olarak işlenmektedir.

Kanada yapımı dizinin IMDB puanı ise 8,7/10

Teknoloji Meraklılarına 5 Dizi

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu