Sinema

Bilim Kurgu Hayranlarının İzlemesi Gereken 5 Dizi #2

Bilim kurgu hayranısınız ve izleyecek dizi mi arıyorsunuz? O zaman sizi yazımıza alalım. İşte sizler için ikincisini derlediğimiz hepsi birbirinden güzel içeriğe sahip 5 bilim kurgu dizisi.

Listeye geçmeden önce kısaca bilim kurgu türünü tanımlayalım. Bilim kurgu, yakın ya da uzak gelecek bazende geçmiş ile ilgili öykü veya hikayelerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji ögelerinide kullanarak oluşturmasıdır. Listemizdeki dizilerin içerikleri de genel olarak bu yönde. O halde listemize geçelim. İyi okumalar.

Sense 8

Sense8 Bilim Kurgu Dizisi

Sense8, dünyaca ünlü online dizi ve film izleme platformu olan Netflix yapımı bir bilim kurgu dizisi. Efsane Matrix üçlemesinin yaratıcıları Wachowski Kardeşler’in imzasını taşıyan dizi ise 2 sezon sürdü. Dizi eleştirmenlerinin olumlu yorumları, ilgi çekici konusu ve oyuncuların muhteşem performansları sayesinde ününe ün katan dizi 2. sezon sonunda Netflix’in açıklaması ile iptal edildi. Açıklamaya göre dizi bu şekilde planlanmıştı ancak izleyicilerin hala bir çoğu bu karardan hiç memnun değil. Twitterda ‘RenewSense8’ hashtagi ile hala tepkiler gelmeye devam ediyor.

Dizinin konusuna gelecek olursak; Dizi 8 ana karakter üzerinden ilerliyor. Bu 8 karakter aynı gün doğan ve birbirlerine zihinsel ve duygusal olarak bağlılar. Birbirlerinin becerilerini, dillerini ve bilgilerini öğrenebilen karakterler birbirlerine zihinsel ve duygusal olarak bağlılar. Dizinin karakterleri ise; Chicagolu bir polis memuru Will, Koreli olan başarılı bir iş kadını Sun, Alman kasa hırsızı Wolfgang, trans bir blogger ve hacker olan Nomi, eşcinsel dizi yıldızı Lito, süper yıldız olan Riley, Hindu eczacı Kala ve Nairobili otobüs şoförü Capheus.

11.22.63

11.22.63 Bilim Kurgu Dizisi

Dünyaca ünlü yazar Stephen King’in 22/11/63 adlı kitabından esinlenilmiş olan bilim-kurgu ve gerilim türündeki dizi sadece 8 bölümden oluşmakta. Dizi en başından beri 8 bölüm olarak planlandı. Jake Epping karakterini canlandıran James Franco’nun başrolünü üstlendiği Amerikan yapımı dizi konu olarak ise bir zaman yolculuğu hikayesini anlatıyor. Lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping, bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eder ve geçmişe gider. Geçmişe giden Epping, John F. Kennedy suikastini önlemeye çalışacaktır. Ancak işler beklenildiği gibi gitmeyecek ve sarpa saracak…

Bilim Kurgu Hayranlarının İzlemesi Gereken 5 Dizi #1

Salvation

Salvation Bilim Kurgu Dizisi

2017 yılında başlayan Amerikan yapımı bilim-kurgu ve drama dizisi Salvation, Eylül ayı itibari ile ikinci sezonunu bitirdi ve üçüncü sezonu bekleniyor. MIT lisansüstü öğrencisi olan Liam Cole (Charlie Rowe) ve teknoloji milyarderi olan Darius Tanz (Santiago Cabrera), düşük seviyeli bir Pentagon yetkilisine şaşırtıcı bir bulgu getirir. İkilini iddialarına göre tehlikeli bir asteroidin dünyaya çarpmasına sadece 6 ay süre kalmıştır. Liam ve Darius’un başını çektiği ekibi, Dünyayı kurtarmak için gizli bir proje başlatmaya karar verirler ve dizi bu senaryoda ilerlemektedir.

The Expanse

The Expanse Bilim Kurgu Dizisi

2015 yılında başlayan Amerikan yapımı dizi şu ana kadar 3 sezon yayınlandı. 4. sezon bölümleri ise 2019 yılında başlayacak. Daniel Abraham ve Ty Franck’in roman serisine dayanan bilim kurgu dizisi Mark Fergus ve Hawk Ostby tarafından geliştirilmektedir. Dizinin konusu ise şu şekilde; Günümüzden 200 yıl sonrası… İnsanlık dünya dışına çıkarak güneş sistemini, Mars’ı, uydu Ay’ı hatta Asteroit Kuşağı’nı ve ötesini kolonileştirmiştir. Ancak yıldızlar hala erişilemez durumdadır. Deneyimli dedektif Joe Miller (Thomas Jane), oldukça varlıklı bir ailenin kayıp kızını bulmak için, Satürn’ün halkaları ve Kuşak’taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan bir buz şilebinin idare subayı olan Jim Holden (Steven Strait) ile işbirliği yapar. Olayı araştırdıkça daha derine inen dizinin kahramanları, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biriyle karşı karşıya olduklarını fark ederler ve kayıp kız ise bunun anahtarı olabilir…

Westworld

Westworld Bilim Kurgu Dizisi

2016 yılında başlayan bilim-kurgu ve gerilim türündeki dizi, Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy tarafından HBO için oluşturuldu. Dizi, 1973 yılında Michael Crichton’un yazıp yönettiği aynı adlı filmden uyarlamadır. Westworld konu olarak ise günümüzde de oldukça geniş yer bulan yapay zeka ile ilgili bir konu işlemektedir. Dizi, varlıklı insanlara hitap eden ve Westworld Park isimli bir eğlence parkını mekan edinmekte ve karanlık bir gelecekte geçmektedir. Westworld Park’ta olayların çığrından çıkması ve ortaya çıkan maceralar anlatılmakta. Yapay zekaların kullanıldığı ve gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkacak ve peşlerinde keskin nişancı olan zengin insanlar eğlenmeyi unutarak sadece hayatta kalmaya odaklanacaklar.

IMDB Puanı En Yüksek Animasyonlar

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Salvation’u izledim harika bir de listede olmayan The Rain muhteşemdi sense8 de izleme sırası şu an :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu