in ,

Bilgisayar Oyunları ve Bilişsel Faydaları

bilgisayar oyunlarıve bilişsel faydaları

Oyun oynamanın sadece bağımlılık yaratan bir eğlence ve saptırma kaynağı olduğuna dair yaygın bir kanı vardır. Bu kanının aksine, son araştırmalar oyunların çok sayıda faydası ve öneminin olduğunu kanıtladı. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bilişsel becerilerin geliştirilmesi bu faydalardan en önemlisidir. Fiziksel egzersizin kaslarınızı iyileştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olması gibi, bilgisayar oyunları da kişinin beynini çalıştırır ve zeka seviyesini artırır. Aşağıda belirttiklerimiz, bilgisayar oyunlarının bilişsel faydalarından bazılarıdır.

Bilgisayar Oyunları ve El-Göz Koordinasyonu

Bir yetişkin veya çocuk bir video oyunu oynarken, sadece bilgisayara pasif olarak bakmaz. Ekrandaki aktiviteler ve eylemler çok fazla zihinsel uyarım sağlar. Bir kişi oyun oynarken birçok görsel, işitsel ve fiziksel hareketlerini koordine eder.

Bilgisayar Oyunları ve Problem çözme

Video oyunları bazı kuralları içerir. Bu, oyuncunun belirli bir oyunun gerekli kuralları dahilinde kalmasını sağlamak için herhangi bir hamle yapmadan önce dikkatlice düşünmesi gerektiği anlamına gelir. Oyuncunun, bir sonraki seviyeye ilerleyip ilerlemeyeceğini belirleyecek anlık kararlar alması gerekir.

Bilgisayar Oyunları Hafızayı Geliştirmesiyle Bilinir

En sevdiğiniz bilgisayar oyununu oynamak hem görsel hem de işitsel hafıza gerektirebilir. Oyuncunun sadece oyunun başında verilebilecek talimatları okuması veya dinlemesi gerekir. İşte bu nedenle bunları oyun boyunca hatırlamanız gerekir. Klavyenizdeki tuşların üzerinde kurduğunuz ustalık, karakterlerinizi oyunda kolayca taşımanıza yardımcı olur. Bu durum ise kısa veya uzun vadeli hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur. Video oyunları, özellikle aksiyon oyunları, oyunun tüm süresi boyunca oyuncunun dikkatini çekebildiğini kanıtlamıştır. Bu, oyuncunun oyun içinde belirli hedeflere ulaşması ve bir sonraki seviyeye ilerleyebilmesi ihtiyacı tarafından sağlanır.

Aynı Zamanda Bir Eğitim Metodu

Oyunlar sadece yetişkinler ve gençler için değil, çocuklar için de faydalıdır. Birçok modern eğitim kurumu video oyunlarını bir öğretim metodolojisi olarak kullanmaktadır. Eğitim kurumları, özellikle çocukların bilişsel ve yaratıcı becerilerini geliştirmeyi amaçlayan video oyunları sağlayarak akademik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Zihinsel gelişimin daha üst boyutlara taşınması böylelikle çok rahat bir şekilde sağlanabilir. Oyun oynamanın diğer faydaları için bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Hakkında İlginç Bilgiler -Klavyelerde 0 Rakamı Neden 9 Rakamının Sağında Olur

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

burçların gıcık özellikleri

Burçların Gıcık Özellikleri!

uçaklarda alınacak önlemler

Uçaklarda Alınacak Önlemler Neler Olacak?