in

Bilgisayar Oyunları ve Faydaları

bilgisayar oyunları ve faydaları

Bilgisayar oyunları, 1970’lerde sıkça karşımıza arcade tarzı oyunlardan beri epey gelişme gösterdi. Bilgisayar oyunlarını oynamanın faydaları, eğlencenin ve el-göz koordinasyonu sağlamanın çok daha ötesine geçti. Bu yazımızda sizlere bilgisayar oyunu oynamanın faydalarını tek tek anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar Oyunları Görüşünüzü Geliştirirler

Anne ve babaların “Bu kadar çok bilgisayar oyunu oynamalısın. Gözlerin bozulabilir.” Gibi laflarına hepimiz maruz kalmışızdır. Bilim insanları bu lafın ise tam aksini söylüyor. Bilgisayar oyunlarının görüş kalitemizi azaltmaktan ziyade artırdığı tespit edilmiştir. Konu hakkında yapılan bir deneyde bilgisayar oyunu oynayan bireyler, grinin 10 farklı tonunu birbirinden ayırmayı başarmıştır.

Kariyerinizde İlerlemenize Katkı Sağlar

Bazı oyun türleri sayesinde ödüllendirme ve liderlik gibi bazı kavramların oyuncuların karakterlerinde gözle görülür bir şekilde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bilgisayar oyunlarını oynayan bireylerin kariyer amaçlarına daha kolay bir şekilde ulaştığı yapılan çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir oyunda kriz esnasında ne yapacağını anlamak, reel hayatta çokta farklı olmayan bir durumla karşılaştığınızda daha sakin kalmanıza olanak sağlar.

Bilgisayar Oyuncuları Tarih Düşkünü Olabilirler

Bilgisayar oyunlarının çoğu, konusunu tarihi olaylardan almaktadır. Oyunun öyküsü içindeki karakterler ve lokasyonlar, kişinin o kültürü keşfetme isteğini açığa çıkartabilir. Aileler ise oyunun içinde geçen yerler ve karakterler hakkında bilgileri toplayarak oyun oynayan çocuklara yardım sağlayabilirler. Bu şekilde sürekli oyun oynayan bir çocukta tarih bilinci de rahatlıkla gelişebilir.

Bilgisayar Oyunları Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Zekâ oyunları; zihni çalıştıracak problem çözme, hafıza ve yapboz gibi kavramları içerdiğinden dolayı yaşı yüksek olan oyuncularda pozitif bir etki bırakabilir. Yapılan bir çalışma, 10 saatten daha fazla bilgisayar oynayan 50 yaş ve üzeri bireylerin bilişsel faaliyetlerinde önemli ilerlemeler sağlandığını kanıtladı. Üstelik zihinsel faaliyetlerdeki bu ilerlemeler, uzun yıllar boyunca korunabiliyor.

Bilgisayar Oyunları ile Yeni Sosyal Bağlar

Bilgisayar oyunlarını sıkça oynayan bireyler, sıklıkla sosyal olmamakla suçlanır fakat bu kanının tam tersi doğrudur. Çok oyunculu oyunların artması sayesinde oyuncular, yeni bir sosyalleşme yolu da keşfetmiş oldu. Ayrıca oyunlar, bireylerin birbirleriyle gerçek hayatta tanışması için de birer katalizör vazifesi görebilir. Oyuncuların yaklaşık yüzde 70’i oyunlardan tanıştığı bireylerle zaman zaman görüşmektedir.

5

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nesli Tükenen Hayvanlar. Bir Çoğunun İsimlerini Bile Duymadınız!

kuveyt petrol yangınları

Kuveyt Petrol Yangınları