Teknoloji

Bilgisayar Hakkında İlginç Bilgiler -Klavyelerde 0 Rakamı Neden 9 Rakamının Sağında Olur

 

Bilgisayar hakkında ilginç bilgiler klavyelerde 0 rakamı neden 9 rakamının sağında olur?  Klavye sıralamasında rakamların mantıklı sıralaması: 0,1,2,3,4…….8,9 şeklinde gitmesidir değil mi? Ama hepimizin gördüğü üzere rakamların yer alış şekli: 1,2, 3,4…..8,9,0 haliyle yer almakta. Peki neden böylesine ters bir durum var? Gelin cevabını klavyelerin tarihinden hep birlikte inceleyelim…

Bilgisayar Hakkında İlginç Bilgiler -Klavyelerde 0 Rakamı Neden 9 Rakamının Sağında Olur

İlk klavyeler kullanılmaya başlandığı zamanlarda, daha doğrusu ataları olan daktilolar kullanılırken cihazlarda ne “0” rakamı ne de “1” rakamı bulunmaktaymış. Evet, yanlış okumadınız bu iki rakam da daktilolarda bulunmamaktaymış Sebebi ise daktilolar zaten yeterince büyük ve rakam ile harfler yeterince yer kapladığından alternatif oluşturmaya yönelmeleriymiş. Nasıl mı? Şöyle ki daktiloda “0” rakamı yerine büyük “o” harfini, “1” rakamı yerine de küçük “L” harfini kullanarak bulmuşlar çözümü. Çok basit ama değişik bir çözüm değil mi? En azından biz öyle olduğunu düşündük. Hatta benim zaman zaman aklıma takıldığında, kodlama durumundandır herhalde diye düşünüp derinlemesine bir araştırma yapmaya yeltenmeyişlerimde yakın vakitlere kadar mevcut.

Sonraları, 9’un sağ yanında kalan boşluk kısma “0” rakamını iliştirmeyi uygun görmüşler. Çünkü, teknolojinin zamanla ilerlemesi ve tüketimin daha da artarak taleplerin fazlalaşması gibi nedenler, 0 rakamının yerine büyük “o” harfini, (O’yu kullanmanın) verimliliği düşürdüğünü düşünmüşler. Nedenini de ‘O’ harfini yazmak için daktiloda Shift tuşuna da basmak gerekliliğine bağlamışlar. Bu saniyenin belirli bir zamandaki birlik kaybı olarak bakılıp “ne olacak o kadarcık kayıptan” diye düşündürtse de uzun vadede ergonomik açıdan sıkıntı oluşturmasına bağlı olarak haklı bir seçimdir. Bu nedenle 0 rakamının 9 rakamının sağına konmasına karar verildi. Daktilolardaki yeni biçim rakam sırası 2,3,4,5…8,9,0 halini alarak oldu. Yani şunun gibi daktilolar gelişmeye başladı:

Sonraları 1 rakamı da daktilolara eklenmeye başlandı. Buna sebep olarak da zamanla teknolojinin çok hızlı şekilde gelişmesiyle birlikte dijitalleşme yoluna giden, üretim fiyatları minimum seviyelere çekilen daktilo ve klavyelerin kullanılmaya başlamasıyla alternatif yazı araçlarında bu kadar ufak tasarruflara ihtiyaç duyulmayışındandı. 1 rakamı, olması gerektiği gibi en sola eklendi ve yerini aldı. Fakat insanlar o zamana değin çoktan 0 rakamının yerine alıştığı için hiçbir üretici 0 rakamını 1 rakamının soluna, en başa almaya gerek görmedi veya düşünmedi. Buna istinaden, geleneksel sebepler ve tarihi gelişmelerle alakalı olarak, klavyelerimizde ki rakamların sırası 1,2,3,4,5…8,9,0 olarak günümüze değin uzandı.

Bu Durumla İlgili Başka Açıklamalar Bulunmakta Mıdır?

Konumuzla ilgili bazı farklı açıklamalar da bulunmaktadır: Mesela, dijital çağa geçmemizle birlikte 1 ve 0 rakamlarının klavyelere/daktilolara konulmasının mecbur kılındığına dair açıklamalar var. Yani, dijital alanda bir harfle ifade edilen rakam örneğin l ve gerçek bir rakam örneğin 5 arasında matematiksel olarak işlem yapılması olanaksızdır. Dolayısıyla 1 ve 0 rakamlarının eklenmesi gerektiği doğru bir karar olarak belirtilmekte. Fakat daha öncelerine baktığımız zaman çok da mantıklı bir kuram olmuyor bu durum, çünkü daktilolarda 0-1 rakamlarının olmayışından 0-1’li kullanım biçimine geçiş vakti dijital çağın başlamasından çok daha öncesine dayanmaktadır.

Bir başka açıklama, rakamları konumlandırırken 9’dan büyük rakamları yazarken kolaylık sağlaması yönünde olmaktadır. Bu diğer duruma göre çok daha kabullenilebilir bir açıklamadır. Fakat bu açıklamanın dışında, rakam düzenini oturtan kişilerin muhtemelen asıl amacı bu değildir. 0 rakamının 9 rakamının sağına yerleştirilmesinin ardından, 1 rakamının olmayışı nedeniyle 0’ın 2 rakamının solunda olması normal olmayacağından daha işlevsel fayda sağlamış olabilir. (20, 30 gibi sayıları yazmak konusunda). Bu yüzden belki de düşünülmeden oluşan beklenmedik bu fayda, tuş düzeninin değiştirilmesine engel olan bir diğer sebep olarak gösterilse de ancak ana neden tamamen tarihsel süreç gibi görünmektedir.

Hayatımızı Ele Geçiren Teknoloji ve 10 Çarpıcı İlustrasyon

İlgili Makaleler

8 Yorum

    1. Psikolojik olarak direk klavyeye bakma ihtiyacı hissettimve bize ne verilirse beyin cidden o komuta alısıyor.. Dogrusu tabiki basta olması ama degişse bocalarız üstünde hiç düşünmediğim bir konuydu bu arada.

  1. Yaziyi okudugumda annemin on parmak daktilo yaziyo benimse iki parmak klavyeyi bakmadan yazamiyo olusumun vermis okdugu utanc altinda ezildim. Ona da okutucam bunu :) ayrica yazi diliniz cok eglenceli tebrikler

  2. resmen şok oldum. bir yerine l kullanmak :D gerçekten tasauf söz konusu güzel uygulama yapmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu