in

Bhopal Faciası!

bhopal faciası

Bhopal Faciası ismine yaptığım bir araştırmada denk geldim ve biraz daha araştırmak için irdelediğimde dehşet bir gerçeği fark ettim. Bu bir faciadan ziyade bir katliamdı! Bu nedenle bu konu üzerine eğilmek istedim bu yazımda. Biliyorum epeyce bir süredir festivaller falan yazdık, güldük eğlendik. Sanırım bu başlıkla da facialar serisi başlatacağız. Uzatmadan ayrıntılara inelim ve yakın tarihin en büyük felaketlerinden birisine göz atalım…

Bhopal Faciası Nedir?

…Diye soracak olursanız Hindistan’da yaşanan bir felakettir diyerek söze girizgâh yapabilirim. Amerika menşeili böcek ilacı üreten Union Carbide adlı şirketin neden olduğu bir dehşet aslında. Şirket, Hindistan’ın Bhopal kentinde bir fabrika işletiyor. Belirttiğim gibi bu fabrika böcek ilacı üreten bir büyük bir tesis. Tarih saatinin kadranları 2 Aralık 1984’ü gösterdiğinde büyük bir facia yaşanıyor. Tam 40 ton metil isosiyanat gazı atmosfere karışıveriyor!

Ölüm Bulutunun Karanlığı

Havaya karışan bu zehirli gaz bir sis bulutu şeklinde dağılıyor etrafa. Bhopal ahalisinin büyük bölümü ise fakirlik içerisinde. Çoğunun yaşadığı apartmanların kapısı bile yok. Gaz evlere, odalara doluşuyor insanlar uykudayken. Önce yoğun bir öksürük ardından ise göz ve ağız bölgelerinde ciddi yanmalar başlıyor. Ardından ise insanlar bilinçlerini kaybedip oldukları yere yığılıyorlar. Çok büyük çoğunluk olduğu yerde can veriyor dakikalar içinde. Dehşetin boyutu devasa, faturası ise ölüm kadar ağır oluyor: Sadece birkaç gün içerisinde 18.000 kişi can veriyor olayda üstelik bunların 3800’den fazlası, olayın ilk dakikalarında direkt can veren kişiler. Nasıl olmasın ki; Bhopal’de yalnızca 2 hastane olmasına rağmen bir gecede hastaneye koşan kişi sayısı 20.000 dolaylarında! Toplam yaralı sayısı ise 500.000’in üzerindeydi! Yarım milyonluk nüfus üzerinde kalıcı hasar meydana geldi.

Katliam!

Diye haykırdım oturduğum yerden araştırmalarım sırasında… Siz de bana hak vereceksiniz eminim. Olayın boyutu o kadar büyüktü ki; toprağa sinen zehir gelecek nesillere de tesir etti ve pek çok kişinin sakat kalmasına yol açtı. Tek gözlü doğanlardan zeka geriliği yaşayanlara kadar… Yıllar sonra Greenpeace tarafından Bhopal’de yapılan çalışma sonucu dehşet vericiydi: Toprakta normalden 6 milyon kat daha fazla zehir vardı! Fabrikayı işleten şirket olan Union Carbide’ın bu fabrikayı Amerika’da açmasının imkanı olmadığı ortaya çıktı. Zira bu fabrika teknolojik olarak yeterli donanıma sahip olmanın çok uzağındaydı. O kadar pişkindiler ki; bunun bir sabotaj olduğunu söylediler. Dahası uzunca bir süre havaya salınan gazın ne olduğunu bile açıklamadılar meslek sırrı diyerek! Sırf bu yüzden insanlara tanı konulamadı.

Adaletsiz Mahkeme

Hindistan, olayın üstünden bir müddet geçtikten sonra dava açtı firmaya. 3 milyar dolar tazminat talep etti. Ancak arada ne oldu ne bitti bilinmez, bu bedel birden 470 milyon dolara kadar indi. Ve yine ne oldu bilinmez, bu paranın da çok çok az bir kısmı insanlara ulaştı. Öyle ki kişi başı 500 dolar bile düşmedi. 2010 yılında sonuçlanan davada tamamı Hintli yöbeticilere 2000’er dolar para ile ikişer yıl hapis cezası verildi. Amerikalı genel müdür ise ülkesine kaçtı ve asla yargı karşısında hesap vermedi. Bhopal toprakları olayın üzerinden 36 yıl geçmiş olmasına rağmen hala zehir saçıyor…

 

Tenisin Tarihçesi

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yalnız olmak

Yalnız Olmak Ve Kendini Yalnız Hissetmek Aynı Şeyler Midir?

Cyberpunk 2077 Ertelendi