içinde

Beyrut’u Kana Bulayan Patlama 300 Bin İnsanı Evsiz Bıraktı

Beyrut’u kana bulayan patlama 300 bin insanı evsiz bıraktı. Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı. Çıkan yangının ardından meydana gelen patlama sonrası şehir yerle bir oldu. En son açıklanan bilgilere göre 137 kişi hayatının kaybetti. 1600 kişinin kayıp olduğu ve 4000 binden fazla yaralı olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Beyrut’u Kana Bulayan Patlama 300 Bin İnsanı Evsiz Bıraktı

Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istenirken BL’de infilak ettiğini açıkladı. Patlama sonucunda bölgenin en önemli ticaret limanlarından BL büyük bir harabeye dönüştü.

Adeta kabus yaşayan Beyrut’ta şimdi de gıda yoksunluğu endişesi başladı.

Beyrut Valisi Marwan Abboud patlama sonucu en az 300 bin insan evsiz kaldığını açıkladı. Hasar maliyetinin ise en az 3 milyar dolar olduğunu belirtti.

Uzmanlar ve bölge halkı ülkeyi patlama sonrası büyük sorunlar beklediğini söylüyor. Ekonomi başta olmak üzere başka sorunların da baş göstereceğini belirtiyorlar.

Beyrut limanında gerçekleşen patlama sonrası yetkililer, şehirde oluşan hasarının karşılanması için en az 10 – 15 milyar dolar ihtiyaç olduğunu belirtti.
Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrası Azerbeycan katkı sağlamak amacıyla 1 milyon dolarlık bağış yapacağını açıkladı.
Türkiye’den Beyrut’a yardım eli! Türkiye yapılan görüşmelerin ardından arama kurtarma ekibinin yanı sıra, tıbbi yardım, yaralılar için 20 kişilik uzman ekip ve insani yardım gönderiyor..
Patlama sonrası yine açıklanan bilgilere göre  Beyrut’ta tahıl ambarlarının da hasar gördüğü ve bir aylık stoklarının bulunduğu bildirildi.

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Yükleniyor…

  0

  Yorumlar

  0 yorum

  reklam kurulu ceza yağdırdı

  Reklam Kurulu Ünlülere Ceza Yağdırdı

  Türk Kızılay Lübnan’a İnsani Yardım Ekibi Gönderiyor!