Hayata Dair

Beyoğlu Pasajları

İstanbul’un bir zamanlar kalbi olan, alışverişlerin yapıldığı yerlerdi pasajlar. Bugün AVM olan yerlerden daha sıcak bir atmosfere sahiptiler. Beyoğlu pasajları yapıldığı dönemin mimari özelliklerini taşır. Bulundukları bölgelerin samimi, sıcak ve eğlence dolu alışveriş merkezleriydi. Günümüzde hala varlıklarını sürdürüyorlar fakat fark etmesek de bir çoğu ya kapanıyor ya da kapanmaya yüz tutuyor.

Tarihin İzleri; Beyoğlu Pasajları

Pasajlar bulunduğu çağın izlerini taşıyan, kültürünü ve mimarisini yansıtan eserlerdir. Beyoğlu pasajları çok ünlü ve değerlidir, günümüzde hala eski ihtişamını koruyan pasajlar yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

ATLAS PASAJI

Beyoğlu'ndaki pasajlar

İstanbul’un en hareketli semtlerinden Taksim, İstiklal Caddesinde bulunan pasaj Ermeni bir iş adamı tarafından 1870 yılında yaptırılmıştır. Yine aynı yıllarda büyük bir yangın da bina oldukça fazla hasar görmüş, 1932 yılında büyük bir tadilat geçirerek sanat merkezi halini almıştır. 1948 yılında yeniden bir tadilata girerek içerisinde 1400 kişilik ve 35 localık bir salon olarak İstiklal Caddesinin en büyük Sinema salonu olmuştur. Aynı yıllarda Kulis Bar ve 1951 yılında Tiyatro gösterimlerinin yapıldığı Küçük Sahne eklenmiştir. Sinema salonu hala faaliyettedir ve içerisinde giyimden, süs eşyalarına, takılardan, tasarım ürünler vs. satan bir çok mağaza bulunmaktadır.

ÇİÇEK PASAJI

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerinde 1876 yılında inşa edilmiştir. Çiçek pasajının yerinde daha önceden, tiyatro oyunlarının sergilendiği Naum Tiyatrosu vardı, burası büyük Beyoğlu yangınında yanınca Galata Bankerlerinden Hristaki Zografos Efendi, orayı satın almış ve İtalyan bir mimara altında dükkanlar olan büyük bir apartman projesi çizdirmiştir. 1908 yılında yapının mülkiyeti Sadradam Sait Paşa’ya geçince Sait Paşa Geçidi adını almıştır. Dükkanlarda bir sürü çiçekçi açılmaya başlayınca da adı Çiçek Pasajı olmuştur. 1940’lı yıllardan itibaren pasajda meyhaneler açılmaya başlamış ve çiçekçiler yavaş yavaş başka yerlere gitmiştir. Böylece sadece çiçek ismi kalmış ve pasaj günümüzde eğlencenin hüküm sürdüğü, müdavimlerin vazgeçemediği bir mekan haline gelmiştir.

ANZAVUR PASAJI

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde, bir ucu Meşrutiyet Caddesi’ne diğer ucu da Galatasaray Yapı Kredi binasına çıkacak şekilde 1883 yılında inşa edilmiştir. Pasajın iki kapısı bulunmakta bir tanesi İstiklal Caddesine açılırken diğeri İngiliz Konsolosluğuna açılmaktadır. 1989 ve 1993 yıllarında restore edilerek bugünkü halini almıştır. 9 katlı olan pasaj İtalyan mimarisinin izlerini taşımaktadır. İçerisinde dükkanlar ve cafeler bulunmaktadır. Pasaj sabah 07:00 ile 01:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedir.

AVRUPA PASAJI

Bir diğer adı Aynalı Pasaj olan Avrupa Pasajı 1874 yılında İstiklal Caddesi üzerinde inşa edilmiştir. Pasaj içinde bulunan heykelleri ile dikkat çekmektedir. Dükkanların aralarında aynalar olduğu için Aynalı Pasaj denmektedir. Pasajın tavanı tamamen camlarla kaplıdır. İçerisinde hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunmaktadır.

SURİYE PASAJI

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde 1908 yılında, Rus Konsolosluğunun karşısında inşa edilmiştir. Üst katları konut, alt katları ise çarşı şeklinde yapılmıştır. İlklerin pasajı desek aslında yanılmayız Suriye pasajı için; 1911 yılında ilk Türk Sineması olan Santral Sineması burada açılmıştır, çift asansör sistemi ilk Suriye Pasajı’nda kullanılmıştır. Günümüzde kürkçüler, ikinci el ve kostüm satan mağazaları ile ayakta duruyor.

HAZZOPULO PASAJI

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde Tüccar olan Hacopulo tarafından inşa ettirilmiştir. İlk yıllarında üst katları ev, alt kat dükkan şeklinde olan pasajda Ahmet Mithat Efendi’nin matbaası da bulunuyordu ve burası Jön Türklerin buluşma yeriydi. Pasajın adı Han Geçidi olarak değiştirilmiştir. Görkemli bina 2 kez yangın atlatmış ve tadilat geçirmiştir.Pasajda 40 tane dükkan vardır. Kitapçılar, kahveciler, çantacılar, restoran ve şarap evi yer almaktadır.

HALEP PASAJI

Beyoğlu pasajları

Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde Halepli M. Hacar tarafından 1886 yılında inşa ettirilmiştir. Bina altı katlı kagir yapıdır. Günümüzde alt katında Beyoğlu Sineması bulunduğu için Beyoğlu Pasajı olarak da anılır. Binanın içinde bulunan sirk, 1904 yılında Tiyatro salonuna dönüştürülmüştür. Ortaoyuncular Tiyatrosu da bu binada bulunuyor.

Beyoğlu Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu