Seyahat

Beyoğlu Gezilecek Yerler

İstanbul’a ilk defa geliyor ya da İstanbul’da bildiğim yerler var, ama gözümden kaçmış nereler var acaba? diyor olabilirsiniz. Beyoğlu bölgesi dersek ne aklınıza gelir? Taksim, İstiklal Caddesi, değil mi? Peki buralarda görülmeye değer binalar, müzeler nereler dersek? Umm… Hadi ipucu verelim size, okumaya devam, Beyoğlu Gezilecek Yerler yazımız sizin için hazırlandı…

beyoglu gezilecek yerler istiklal caddesi

Beyoğlu Neresi?

Günümüzde İstanbul’un en merkezi noktası olarak kabul edilen, genel olarak meydanı “Taksim” ismi ile anılan Beyoğlu, 1800ler itibariyle nüfusunun ana unsurları Levantenler olan Pera bölgesidir. Bakalım Pera – Beyoğlu Gezilecek Yerler nerelermiş?

Beyoğlu Gezilecek Yerler Listesi:

Beyoğlu denince akla ilk gelen İstiklal Caddesi olur. Cadde üzerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Beyoğlu Gezilecek Yerler listemize göz atalım:

Pera Müzesi

1893 senesinde mimar Achille Manoussos’un tasarımı üzerine yapılan, dönemin en ünlü otellerinden olan Bristol Oteli, 2005’te Suna-İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür-sanat hizmetleri sunmak üzere kurulan özel bir müzedir. Vakfa ait farklı kalıcı koleksiyonların ve süreli olarak misafir edilen geçici sergilerin ziyaret edilebileceği müze, Odakule’nin hemen yanında bulunuyor.

Pera Müzesi telefon no: (0212) 334 99 00

beyoglu gezilecek yerler pera muzesi

Salt Beyoğlu

İstiklal Caddesi’nde bulunan Salt Beyoğlu, 1850–60 seneleri arasında, Siniossoglou Apartmanı adıyla yapıldı. Zemin katı dükkanlar, üst katlar da ikamet yeri olarak tasarlandı. S1950lerde burada yaşayan nüfusun bölgeden göç etmesi sebebiyle konut olarak kullanılan yerler artık sanat, ticaret, politika işlerinin yürütüldüğü yerler haline geldi. Salt Beyoğlu, halihazırda bir sergi mekanıdır.

Salt Beyoğlu telefon no: 0212 292 76 05

beyoglu gezilecek yerler salt beyoglu

Hazzopulo Pasajı

İstiklal Caddesi’nde Galatasaray Meydanı’nı geçtikten az sonra sağ tarafta göreceksiniz pasajın girişini. 1871 senesinde, ünlü bankerlerden Rum asıllı Hacopulo’nun yaptırdığı hanın içinde dönemin modasının takip edilebileceği ünlü dükkanlar, takı dükkanları, şapka dükkanları, terziler yer alıyor idi. Jöntürkler’in buluşmalarının gerçekleştiği, Namık Kemal tarafından İbret Gazetesi’nin çıkarıldığı yer olması sebebiyle de siyasi önemi vardı. Hanın ilk sahibi vefat ettikten sonra, günümüze kadar farklı kişilere vasiyet yoluyla bırakıldı, ihtilaflardan dolayı devlet duruma el koydu. Günümüzde sadece avlusunun cafe olarak kullanıldığı alan ziyaret edilebiliyor.

Tünel

Döneminin sosyal hayatının olduğu Pera bölgesi ile ticaret bölgesi olan Galata arasında insanların gidip gelmesi için, Galipdede Caddesi ve Yüksek Kaldırım Yokuşu seçeneklerine bir yenisini katmak isteyen Fransız mühendis Eugene Henri Gavand, 1869 senesinde Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz’den imtiyaz alır. 1871’de yapımına başlayan Tünel, 1875’te kullanıma açılır. Londra’dan sonar dünyanın en eski 2. metrosu olma ünvanını taşıyan Tünel, günümüzde de Beyoğlu-Karaköy bölgesini birbirine bağlar.

beyoglu gezilecek yerler tunel

Fransız Sokağı / Cezayir Sokağı

Galatasaray Lisesi’nin yanındaki yokuştan aşağı inerken soldaki ilk sokağa döndüğünüzde, hemen sağınızda kalan merdivenler ile başlayan sokak. Farklı café, restoran, bar, el işi ürün satılan dükkanlar, galerilerin bulunduğu, hoşça vakit geçirebileceğiniz tatlı bir sokak.

beyoglu gezilecek yerler fransiz sokagi cezayir sokagi

Çiçek Pasajı

Tanzimat döneminde Sultan Abdülaziz ve Sultan Abdülhamit, Pera’da tiyatro izlemeye gelirdi. Ünlü Naum tiyatrosu, 1870 Beyoğlu yangınında yanarak yıkıldı ve yerine, içinde dükkanlar ve apartman olan bir bina inşa edildi, “Hristaki Pasajı” ya da “Cite de Pera”. 1940lar itibariyle binanın çehresi değişmiş, Ekim Devrimi’nden kaçan Rus kadınlarının çiçek sattığı yer olmuş, zamanla onlar da gidip meyhanelere ev sahipliği yapan pasajın ismi İstanbul’a gelince muhakkak görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

beyoglu gezilecek yerler cicek pasaji

St. Antuan Kilisesi

Galatasaray Meydanı’ndan Tünel’e devam ederken sol tarafta, demir kapının açıldığı avluda yer alan ihtişamlı kilisenin tarihi 1221’de Fransiskenler’in Konstantinapolis’e tam olarak yerleşmeleriyle başlar. 800 sene içinde farklı yerlerde kurulan kilise, 1911 senesinde şu an bulunduğu konumda yeniden açıldı. Yerli – yabancı herkesin ilgisini çeken kilise, muhteşem bir detay olarak ziyaretçilerine kapılarını hep açık tutuyor.

beyoglu gezilecek yerler st antuan kilisesi

Galata Kulesi

528 yılında Cenevizliler tarafından yapılmış olan kule, İstanbul’u panoramik olarak seyredilebileceğiniz en güzel noktaların başında geliyor. Boğaz, tarihi yarımadaya hakim konumuyla en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan Galata Kulesi’ne giriş ücretli. Tarihe ismi farklı olaylarla geçmiş, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kanat takıp kuleden uçması, kulenin zindan olarak kullanılması, bu olayların arasında yer alıyor.

beyoglu gezilecek yerler galata kulesi

beyoglu gezilecek yerler harita

Kadıköy Gezilecek Yerler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Şarkı bile yazmışlar. Beyoğlu’nda gezersin diye. İstanbul’a gidersem mutlaka ziyaret edeceğim.

  2. Tarihi dokusu gerçekten tarifsiz. Lakin insan profili için aynısını söyleyemeceğim yer. Hani derler ya kendi toprağımda yabancı oldum diye son yıllarda gerçekten öyle oldu beyoğlu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu