Teknoloji

Beyaz Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Günümüzde beyaz eşyasız bir ev hayal bile edilemez. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesiyle birlikte beyaz eşyalara her geçen gün farklı özelliklerle karşımıza çıkıyor. Peki, bu kadar çok alternatifin arasında beyaz eşya seçerken neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini biliyor musunuz ? Eğer alacağınız ürün ile kararsızlık yaşıyorsanız yazacağımız önerileri dikkate alabilirsiniz.

Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Beyaz eşya alacaksanız uzun ömürlü olması için kullanım aşamasına dikkat edilmesi gerekir.  Bu seçimi yaparken  kullanım alanlarına ve işlevselliğine önem vermeniz lazım. Biz de sizler için bazı beyaz eşyaları alırken nelere önem vermeniz gerektiğini kısaca özetledik. Beyaz eşya alırken dikkat etmeniz gereken özellikler neler buyurun yazımıza…

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Bulaşık makinesi alırken dikkat etmeniz gereken konu çok programlı olmasından ziyade ihtiyacınızı karşılayacak programların olmasıdır.

Bazı makinelere tencere zor yerleştirilir. Makinenize zorlanmadan tencereleri yerleştirmek  istiyorsanız alt sepet tellerin açılıp kapanabilen olmasına önem göstermeniz gerekmektedir.

Tabaklarınızı daha rahat yerleştirmek istiyorsanız çatal kaşık aparatının sabit olmamasına dikkat edin. Düşündüğünüz bir marka varsa aynı özelliklere ve aynı programlara sahip diğer makinelerle karşılaştırmanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bulaşık makinenizin enerji tasarruflu olması istiyorsanız  A, A+, A++ enerji sınıflarına uygun olması gerekir.

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Çamaşır makinesini  ihtiyacınıza göre yıkama kapasitesi ve sıkma devrine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Deterjan alan kısmının sağlam olup olmadığına deterjan artığı bırakıp bırakmadığına emin olun.

Eğer kalabalık bir aile iseniz 9 – 10 kilo kapasiteli makineleri tercih edebilirsiniz. Çekirdek bir aileye sahipseniz 7 kilo kapasiteli makinelerde işinizi görür

Yüksek  devirli çamaşır makineleri çamaşırınızı daha hızlı kurutacaktır. Bunun için 1.200 devir ve üzeri çamaşır makinelerini tercih etmeniz gerekmektedir.

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Buzdolabı alacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken en önemli şey saklama süresidir. Saklama süresi uzun olan buzdolabı elektrik kesildiğinde gıdalarınızı muhafaza etmeye devam eder.

Kalabalık bir aile iseniz rafların daha geniş olmasına önem vermelisiniz. Buzdolabı aldığınızda geniş bir servis ağının olması önemlidir. Ayrıca garanti süresi uzun olması herhangi bir arızada sizi ekstra masraflardan kurtarır. Almak istediğiniz buzdolabının iç ve dışının paslanmaz çelik olması sağlığınız için dikkat etmeniz gereken özelliklerden bir tanesidir.

Eğer tercih edeceğiniz buzdolabı daha büyük ise daha fazla enerji harcar. Yeni aldığınız buzdolabını yerleştirirken arkasında 10 cm bir boşluk olması gerekmektedir. Bıraktığınız bu boşluk hava sirkülasyonu için önemlidir.

Buzdolabınızı mutfağa yerleştirirken hava sirkülasyonu için, yerleştirilmesi planlanan bölmenin arkasında 10 cm’lik bir boşluk bırakmayı ihmal etmeyin.

Fırın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Fırın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta fırın temizliğidir.  Temizliği zor olan fırınlar işinizi oldukça zorlaştırır.

Yemek pişirirken kolaylık sağlaması açısından cam kapaklı fırınları tercih etmenizi öneririz. Cam kapaklı fırınlar ısı kaybını daha çok önlediği için yemek yapma işiniz pratik hale gelir.

Yemek yaparken fırınınızın eşit miktarda ısı yaymasını istiyorsanız tercihiniz turbo fırın olmalıdır.

Statik fırın türleri ızgara sevenlerin tercih ettiği özelliktir. Statik fırın özelliğiyle daha kolay ve daha temiz ızgaralar yapabilirsiniz.

Alacağınız fırın ve ocak setlerinin ısı yalıtımının iyi yapılmış olmasına da dikkat etmeniz önemli unsurlardandır.

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Elektrik süpürgesi alırken ses düzeyi ve emiş gücüne önem vermeniz gerekmektedir. Ayrıca elektrik süpürgeleri en kolay arızalanan elektronik eşyaları arasındadır. Bu sebeple parçalarının kolay bulunmasına dikkat etmeniz önemlidir.

Temizliği kolaylaştırmak için süpürge torbalarının kolay değiştirilebilir olması çok önemlidir. Temizlik sırasında zorlanmamak için ağır makineler yerine küçük gövdeli makineleri tercih edebilirsiniz.

Elektrikli süpürgesinin toz kaçırma problemlerinin önüne geçmek için hepa filtreli olarak tercih etmelisiniz. .

Su filtreli ev süpürgeleri büyük ev temizliğinde avantajlı olsa da kısa süreli temizlikler için pek önerilmez. Suyunu her temizlik sonrası boşaltmanız lazım bir süre sonra koku bırakmaya başlar.

İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Hayatımın henüz kendi başıma beyaz eşya seçme evresine gelmedim ama yine de ilerisi için dikkate alacağım.. Teşekkürler.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu