Sağlık

Besin Takviyeleri Para Kaybı Mı?

FDA, 50 milyar dolarlık besin takviyesi sektörünü denetlemesini hızlandırıyor! Peki bu besin takviyeleri yalnızca para kaybından mı ibaret? Besin takviyeleri hayatımızda ne kadar yer tutuyor? Vitamin sanayisindeki artışın sebebi ne? Tüm soruların cevapları haberimizde…

Besin Takviyeleri Para Kaybı Mı?

FDA kısa süre önce multi-milyar dolarlık takviye endüstrisinin denetimini arttırmayı planladığını açıkladı. Bu, yerel eczanenizdeki kalsiyum ve multivitaminlerden, gece geç saatlerde kablolu TV istasyonlarına yerleştirilen şüpheli kilo kaybı tarzında takviyeler için geçerli.

FDA’ya göre Amerikalı tüketicilerin dörtte üçü düzenli olarak besin takviyesi alıyor. Her beş yaşlı Amerikalıdan dördü için bu oran yükseliyor. Ayrıca Amerikalı çocuklardan üçte biri bu takviyeyi alıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kompostonun Faydaları Nelerdir?

Diyet Takviyesi Sağlık ve Eğitim Yasası

Bunların hepsi şu anda DSHEA – Diyet Takviyesi Sağlık ve Eğitim Yasası olarak bilinen kurallar çerçevesinde düzenlenmektedir. Yönetmeliklere göre, üreticiler ürünlerinin güvenli ve doğru bir şekilde etiketlenmesini sağlamaktan sorumludur.

Bununla birlikte, ilaç üreticilerinin aksine, ek üreticilerin ürünlerini piyasaya sürmeden önce güvenlik veya etkinlik kanıtı sunmaları gerekmemektedir. Bu bir çeşit onur sistemidir. Yanlış bir şey yaparken yakalanırsan cezalandırılır. Ancak çoğunlukla, insanların kuralları takip ettiği varsayımı vardır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: B Vitamini Eksikliği Etkileri

On kat büyüyen sanayi…

Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 25 yıl içerisinde, ek sanayi 1994 yılında yaklaşık 4.000 üründen, şimdi 50.000 farklı ürüne kadar on kat büyümüştür. Bu patlayıcı büyüme ile birlikte FDA komiseri Scott Gottlieb’in “kötü aktörler” dediği, yani kasten veya yanlışlıkla kuralları ihlal eden şirketler sayısında artış olmuştur. Sonuç olarak, tüketicilerin beyan edilmemiş ürünlere veya hatta yasadışı bileşenlere veya kirletici maddelere maruz kalma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, ürünlerin onaylanmamış veya yanlış sağlık iddiaları içerme olasılığı daha yüksektir.

Buna cevaben, Gottlieb düzenlemelerin uygulanmasını hızlandırmayı planlıyor. Umarım, bu diyet takviyeleri olumsuz etkileri nedeniyle acil servise daha az insanın gitmesine neden olacaktır.

Ancak, gerçeği söylemek gerekirse, üreticiler kurallara katı bir şekilde uysalar bile, tüketicilerin paralarını boşa harcadıkları ekler için hala çok fazla potansiyel vardır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Sebze Meyvelerden C Vitamini Alabiliyor Muyuz?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Sağlıklı ve doğru beslenme ile istenilen şey elde edilebilir ve takviyelerin uzun vadede bir faydası da Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu