in

Benim Keyfim Benim Kampım

Benim keyfim benim kampım

Bugün Şebnem Tuna “Benim keyfim benim kampım” yazısında bizlerle kamp deneyimlerini paylaştı. Doğa ile baş başa olmak, huzur, mutluluk, kuş cıvıltıları, kamp yapmak gerçekten insana çok güzel şeyler hissettiriyor. Bakalım nasıl bir kamp tercih ediyormuş? Kamp yaparken nelerden rahatsız oluyormuş? Kendisine bu güzel yazı için teşekkür ediyoruz. 

BENİM KEYFİM, BENİM KAMPIM

Kamp yapmayı seviyorum. Ama tabii bir takım şartlarım da var bu konuda. Yani anlayacağınız, benim şartlarıma uyarsa seviyorum kampı. Bir tane camperım var ve bir de motorsikletim. İkisi ile de geziyorum tabii.

Size kamp zevklerimden bahsetmek istiyorum bugün. Belki siz de anlatmak istersiniz hem. Belki de içinizdeki “Aaa! İşte tam da bu” yu çıkarırım. Ya da dersiniz ki “Kamp böyle olmaz”. Saygı duyarım. Sonuçta o sizin zevkiniz, bu da benim.

Sosyal medyada takip ettiğim bir yığın kampçı var. Çadırları, kullandıkları ekipmanları falan çok beğeniyorum. Gittikleri bazı yerleri “Buraya kesin gidelim” diye not alıyor, araştırıyorum.

INTERNET VE TUVALET BENİM İÇİN ÖNEMLİ!

İşim internet üstünden olduğu için gittiğim her yere laptopumla gidiyorum ve telefonun çektiğinden emin olmam gerekiyor. Tabii ki gitmeden önce bunun da teyidini alıyorum hedef noktamdan. Camper la tatile gitmek evinle dolaşmak gibi. Bir nevi kaplumbağa yani. Buzdolabı, TV, farklı kıyafetler, vantilatör, sinkov, rahat yatak, sandalye, masa ve eeeen önemlisi… Tuvalet! Evet, tuvalet benim için çok önemli bir faktör. “Sal gitsin doğaya”cılardan değilim maalesef. Tuvalet olacak ve mutlaka temiz olacak.

TERCİHİM KAMP YERLERİ

Motorsikletle de gitsem, karavanla da; genelde tercihim kamp yerleri oluyor. Ama onlar için de standartlarım var.. Öncelikle gölgelik alanı olacak, kişisel alana saygılı olunacak, kamp hayatına saygılı ve kamp yapmayı bilen insanlar olacak. Nasıl insanlar bunlar? Ortak alanları kullanırken (tuvalet, bulaşıklık, mutfak vs.) bulmak istediği gibi bırakacak etrafını. Kamptasın, doğadasın vs. diye ses tonuna dikkat edecek, TV, müzik vs. dinliyorsa, sesini ayarlayacak, sabah kalktığında; o kalktığı için herkesin uyanması gerektiği düşünmeyecek, kamp alanı kurallarına uyacak ve bu konuda arıza yapmayacak. Örneğin; benim sürekli geldiğim kampta kocaman ve sık ağaçlar olduğu için mangal yapılamaz, nargile içilemez. Bu bir kural. Giriş yaparken bunlar zaten yazılı olarak bildiriliyor. Peki neden yasak; ciddi bir yangın tehlikesi olduğu için. Peki sizce bu konu pazarlık konusu mudur? “Gelmişim kampa, çadırımın yanında mangal yapamayacaksam….” la başlayıp konu hakkında huzursuzluk çıkarmanın nasıl bir mantığı olabilir? Beğenmiyorsan gelme. Başta söyleniyor kurallar. (evet, sinirlenmiş olabilirim)

MOTORSİKLET İLE KAMPA GİTMEK

Motorsikletle gittiğimizde ise, her şeyi bağlıyoruz üstüne. Hani şu Hindistan’dan çekilen kamyon fotoları vardır ya.. O modda gidiyoruz kampa. Çadır, şişme yatak (evet, matta yatamam), şişme yastıklar, nevresim, pompa, sandalyeler, bilgisayar (tabii ki), kıyafetler vs. Tabii olay mahalline ulaşıp da, çadırı kurduktan sonra üzerimizdeki motosiklet kıyafetlerini de koyacak yer olmalı çadırda. Yani, 2 kişi gidiyorsak; çadır minimum 4 kişilik olacak.

En sevdiğim de(!); çadırı, karavanı yerleştirmişsin. Tenteni falan açmışsın, sandalyen falan… Alanın belli yani. Sonra, biri gelip sandalyeni kenara çekip kendi çadırına gider. Kardeşim, diğer taraftan dolaşsana. Niye burnumun dibinden geçiyorsun? İşte yukarıda bahsettiğim “Özel alan saygısı” tam olarak bu. Şimdi ona “sosyal mesafe” diyoruz. Türklere uygun bir konsept değil bu sosyal mesafe. Biz fiziksel bir toplumuz. Dokunacağız, elleyeceğiz, sarılacağız.. ama yok. Yapmayın arkadaşlar. Mesafe koyun araya lütfen. Saygı gösterelim insanların özel alanlarına. Mesela bankamatikte işlem yaparken ensesinde solumayın insanların. Ya da kasada sıra beklerken araya mesafe koyun. Mesafe koyup beklerken de “aa burası boş” demeyin. Kafanızı kaldırın bir sağa sola bakın. Saygı gösterelim lütfen birbirimize.

Peki ya siz? Nelerdir hoşunuza giden? Gitmeyen? Dilerseniz yazımızın aşağısındaki yorum bölümünde kamp yaparken hoşunuza giden ya da gitmeyen şeylerden bahsedebilirsiniz.

ŞEBNEM TUNA 

Benim keyfim benim kampım yazımızdan sonra dilerseniz keyifli bir kamp için öneriler yazımıza göz atabilirsiniz.

Keyifli Bir Kamp İçin Öneriler

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aydınlanma nedir

Aydınlanma Nedir?

madımak: insanlığın yakıldıı yer

Madımak Oteli: İnsanlığın Yandığı Yer