Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Benim Adım Z Kitap Önerisi

Sevgili Shall We? dostumuz Bahattin Ceyhan, nam-ı diğer Marslı Baykuş önermeye devam ediyor. Bu günün önerisi Benim Adım Z isimli kitap.

Benim Adım Z

Eğer distopya seviyorsanız bunu önce ustasından okumalısınız. İşte Bahadır İçel bu işin ülkemizdeki ustalarından biridir. Bu sebeptendir ki bugün kendisinin son kitabı “Benim Adım Z” için bir şeyler karalayacağız. Küçük bir alıntıyla başlayalım mı?

“Benim adım Z, soyadım yok. Soyadına ihtiyacım da yok. Zaten yok olan bir ırkın son üyelerindenim. Belki bu harf bile beni tanımlamak için israf. Ama birileri bana seslenmeli değil mi? En azından artık ‘Bu cesedi ne yapalım?’ diyene kadar söyleyecek bir şeyleri olmalı.”

Benim Adım Z
Benim Adım Z

Ütopyalar güzeldir, peki ya distopyalar? Distopyaları okurken hayal etmek zevklidir. Peki, öyle bir yerde yaşadığınızı hayal etsenize… Tehlikeler, yaşam savaşı hazır mısınız bunları okumaya? Bu kitabı okurken anlatılan evreni hayal etmekten öte içiniz yanarcasına yaşayacaksınız, buna hazırlıklı olun. Şimdi aklınıza klasik distopyaları ya da post-apokaliptik romanları, filmleri getirin; sonra araya biraz zaman yarıkları, biraz mutantlar serpiştirin. Buyrun size tam kıvamında distopya. Ya da hiç uğraşmayın, Bahadır İçel sizin için yazmış, okumanız yeterli. Müziği açın, kahvenizi yudumlayın, koltuğunuza yaslanın ve okumaya başlayın.

Dolu dolu bir eser Benim Adım Z. Hayran olunası… Kitabı bitirdiğimde acaba nüfus müdürlüğüne gidip ismimi B olarak mı değiştirsem diye düşünmüşlüğüm var. Hatta birkaç arkadaşımı telefonuma baş harfleriyle kaydetmişliğim var. En son birini G diye kaydetmiştim, tabii büyük olaylar oldu. Sadece kitaptan bahsetmedim bu güzellemeyi anlatmak için, MIB filmini de örnek gösterdim. Sonuç ne mi oldu? Büyük kavga çıktı, bu huyumdan vazgeçtim. Hani siz de kitabı okuduktan sonra böyle huylar edinirseniz kimlerin telefonunuza isminin baş harfiyle kaydedeceğinize dikkat edin. ( Yumuşak olan G aç parantez Ğ kapa parantez ile başlayan isim yok bu arada. )

https://www.shallwe.com.tr/marsli-baykus-oneriyor-yuksek-doz-gelecek/

Kitabın 131. sayfasında yazar kitabı yazarken dinlediği sanatçıların bir listesini yapmış. Favorim Apocalyptica, peki Apocalyptica’dan ne dinlemelisiniz? Broken Pieces. En azından ben öyle yaptım, sizin tercihiniz farklı bir parça olabilir. Burada benim görevim öneri, sadece kitap önermiyorum bunu bilin istedim. Evet sevgili yolcularımız, uçuşumuz sona erdi, lütfen kemerlerinizi açın ve çıkışlara doğru yönelin. Dışarıda bir zombi kalabalığı sizi bekliyor.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu