Seyahat

Belgrad Gezi Rehberi. Mahir Kurnaz’ın Kaleminden Notlar.

Belgrad gezi rehberi yazımızda Mahir Kurnaz’ın gözünden Belgrad’ta neler yapılır bunlara değineceğiz.

Belgrad Gezi Rehberi. Mahir Kurnaz’ın Belgrad Gezisinden Notlar.

Çoğumuzun öyle ya da böyle, sürekli yaşamak için değilse bile en azından gezip görmek için başka ülkelere gitme hayalimiz ya da planımız olmuştur. Ben de sizlere eski Yugoslavya’nın bir parçası Sırbistan’ın başkenti beyaz şehir Belgrad’la ilgili izlenimlerimi anlatmak istiyorum.

Belgrad’da Yaşanır mı?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben Belgrad’ı üç beş gün görüp sonra da “burada yaşanır arkadaş” demedim. Çok eskilerden beri rüyamda gördüğüm, dilini bilmediğim ama bana hep sıcak davranan anne figürü kadının konuştuğu dili tv’de duyup da orasının Belgrad olduğunu öğrenince karar verdim bu şehri görmeye.İyi de yapmışım.

Nüfusu ve Küçük Ayrıntıları

Sırbistan, nüfusu İstanbul’un yarısı kadar bir ülke iken; Belgrad da yaklaşık 1.2 milyon nüfuslu çok eski bir şehir. Dili sırpça, içkisi rakija. Aslında birçok gezi sitesi ya da yazarının verdiği bilgileri zaten internet ortamında çok rahatlıkla bulabilirsiniz. O yüzden Nikola Tesla müzesi, Kalemegdan, Knez Mihailova caddesi, Zemun, Gardos kulesi, Skadarlija ya da çingene adasından bahsetmeme sanırım gerek yok. Zaten ben de gittiğim şehirlerde herkesin bildiği yerleri görmektense daha bilinmeyeni  ve daha kırsal kesimleri görmeyi hep tercih etmişimdir.

Nerede Yaşanır?

Bu sebepten orada yaşayan arkadaşımın da yardımıyla Nikola Tesla havaalanının da bulunduğu Surcin’e bağlı Jakovo kasabasında yaşamak bana daha cazip geldi. Kasaba dediysem, üç tane büyük marketi olan iki tane pub ve bir kilise barındıran bir kasaba burası. Nüfusu ne kadardır bilmiyorum ama her gün aynı insanları gördüğüme göre sanırım bir hayli az olmalı diye düşünüyorum.

İnsanları Nasıl?

Sırbistan sanırım 80’lerde zamanın durduğu, yeni yeni gelişmeye başlamış ve burnu savaştan hiç çıkmamış bir ülke olmasına rağmen; halkı kesinlikle eğitimli ve minimalist yaşamayı seven bir ülke. Halkın saygısını ve sakinliğini trafikte, marketlerde, barlar ve restoranlarda çok fazlasıyla hissedebiliyorsunuz. Bunların arasında ben en çok yaya geçidine atlamayı ve koca koca otobüslerin bile zank diye durmasını seviyorum. Neredeyse tüm sektörlerde çalışanlar güler yüzlü ve iletişim kurmaktan kaçınmayan insanlar.

Yaşam Tarzı

Bunun dışında yaşam tarzınıza bağlı olarak eğer sakinliği, huzuru, doğayı, içkiyi ve eğlenmeyi seviyorsanız burası sizler için biçilmiş kaftan diyebilirim.İçki demişken, eğer bir gün gelirseniz de “Madem meşhurmuş, dur bir rakija içeyim” derseniz yavaş gidin. Çünkü küçücük shot bardaklarında verilen bu içki bir hayli sert ve iki üç taneyi hızlı hızlı içerseniz “Buralar eskiden bizimmiş arkadaş” falan gibi gaza gelebilirsiniz, aman diyeyim.

Mutlaka Görmenizi Öneriyorum

Aslında ben ne kadar hissederek bunları yazsam da tabi ki sizlerin de gelip görmesi, bunları yaşaması mutlaka daha fazla izler bırakacaktır. Sizlere tavsiyem eğer yurtdışı tatil planınız varsa mutlaka Belgrad’ı ilk sıraya yazın. Sabahları böreğinizi, öğlenleri köftenizi ya da pizzanızı yiyerek, gün içinde yemyeşil doğası ve birbirini kucaklayan Tuna ve Sava nehirlerini içinize sindirerek, akşamları da bu güzel insanlarla eğlenip; yeni dostluklar edinerek eminim bu şehirden ayrılmak istemeyeceksiniz.
Bir gün buralarda karşılaşmak dileğiyle, hepinize sevgiler..
Yazan: Mahir Kurnaz

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Ne kadar güzel anlatmış. Özellikle herkesin gittiği yerleri değilde kendi gittiği ve deneyimleri anlatmış ya çok hoşuma gitti

  2. Faydalı bir yazı olmuş. Belgrad son zamanlarda popüler bir gezi rotası haline geldi

  3. Gezip görülecek o kadar güzel yerler var ki listeye bir yenisi daha eklenmiş oldu kaleminize sağlık :)

  4. Kasabada yaşamak benimde küçükken bir hayalimdi okuyunca o hayalim aklıma geldi :) Elinize sağlık güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu