Hayata Dair

Belçika’da Bulunan ve 1 Euro’ya Bile Alıcı Bulmayan Ev

Belçika’da bulunan ve 1 Euro’ya bile alıcı bulmayan ev, Belçika ve Hollanda basınında yer aldı. Braine – l’Alleud kasabasındaki bu ev neden satılmıyor dersiniz?

Belçika’da Bulunan ve 1 Euro’ya Bile Alıcı Bulmayan Ev

1 Euro’ya bile alıcısı olmayan ve dışarıdan bakılınca harap görünen ev, sahip olduğu sır sebebiyle kimsenin ilgisini çekmiyor.

Dışarıdan bakıldığında normal bir ev gibi görünen binanın duvarlarının nükleer bir bombaya bile dayanacak güçte olduğu ve 2.470 metrekarelik bir sığınağı olduğu söylentileri ortaya atıldı. Ev civarında oturan kimsenin, bu sığınaktan haberinin olmaması ise işin garip kısmı…

1950’li yılların başında, devlet tarafından görevlendirilen üst düzey bürokratların yer aldığı “Grup 21” tarafından inşasına karar verilen bu bina, Belçika sanat mirasını korumak için inşa edilmiş.

Belçika Kraliyet Sanat Mirası Enstitüsü’nden Robrecht Janssen’in açıklamalarına göre, binanın yapılış amacı, altındaki sığınağın göze çarpmayacak ve insanlar tarafından bilinmeyecek şekilde inşa edilmesiymiş.

Binanın inşa amacı…

Binanın yapılmasının amacı, ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek bir nükleer saldırı sırasında kiliselere ve Belçika krallığına ait olan sanat eserlerinin bu sığınakta korunmasıymış.

Belçika’nın 5 ayrı noktasına inşa edilen bu gizli sığınakların en büyüğü ise 2.470 metrekarelik bu bina… Gel zaman git zaman Braine – l’Alleud’da bulunan bu bina ve sığınak, Valon bölgesinde bulunan sanat eserlerinin depolanması için kullanılmış.

Küf, zehirli mantarlar ve nem sebebiyle…

İnşa edilen bu bina, nükleer bombaya dayanıklı olmasıyla ünlüydü fakat, yıllar içerisinde oluşan neme karşı koyamadı. Nemden dolayı bina ve sığınakta küf meydana geldi ve bu küf sebebiyle zehirli mantar üredi.

Doğaya karşı koyamayan bu binada yer alan çok sayıda sanat eseri ise zarar gördü… Bu sebeple bina içerisinde bulunan sanat eserleri 80’li yılların sonuna doğru boşaltıldı. Oyıllardan bu yana kullanılmayan ve kaderine terk edilen binada, hiçbir zaman temizleme ve bakım çalışmaları yapılmadı. Bu sebeple bina ve sığınak neredeyse kullanılamaz hale geldi.

Alıcı çıkmazsa bina yıkılacak…

1 Euro’nun altında satışa çıkan bina ve sığınak, alıcı bulamazsa yıkılacak…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Sri Lanka Patlamaları Dünya Gündeminde! Ülkede Eşzamanlı 7 Patlama Meydana Geldi.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Yanlış yerde satışa çıkarmışlar, burda olsa 1 saat sonra bu evi ilanda bulamazdın :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu