Gündem

Beklenen İstanbul Depremi

30 Kasım 2018, yani bu sabah, Yalova Çınarcık merkezli, 4.0 şiddetli bir deprem yaşandı. Beklenen İstanbul depremi ise daha şiddetli olacak.

Jeofizik Mühendisleri Odası’nın Yalova Temsilcisi olan Osman Kendir, Marmara’da gerilimin arttığını, her an deprem olabileceği uyarısının 16 saat sonrasında, merkez üssünün Yalova Çınarcık olduğu, 4.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Osman Kendir’in açıklamasında belirttiği üzere, İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen depremin 10 – 30 sene içerisinde olacağı, bu depremin şiddetinin 7 üzeri olması tahmin ediliyor.

Deprem konusunda uzman olan Prof. Dr. Ahmet Ercan da, İstanbul’da gerçeklemesi beklenen deprem ile alakalı olarak, İstanbul’da en az 3 depremin olacağını, özellikle 2033 sonrası tehlikenin artacağını bildirdi. İstanbul’un Anadolu tarafının %35, Avrupa tarafının da %65 etkileneceğinden bahsetti.

beklenen istanbul depremi

Beklenen İstanbul Depremi

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İran – Irak sınırında geçen günlerde olan 6,4 şiddetindeki depremin, Türkiye’de etkili olma durumunun olmadığını belirtti. Lakin depremin, Türkiye’de olan 1999 Gölcük, 1999 Düzce, 2011 Van depremini oluşturan Kuzey Anadolu Fay Hattı dahilinde olduğunu hatırlattı. Beklenen İstanbul depremi için, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinden ilerleyemediğini, Küçükçekmece’ye geldiğinde tıkandığını, bunun sebebinin de İstanbul Boğazı’nın alında bulunan 2 km.lik bir magma yükseltisi olduğunu söylüyor.

Beklenen İstanbul Depremi , Minimum 3 Deprem Olacak

Beklenen İstanbul Depremi için, İstanbul’da tek deprem olmayacağını, en az 3 İstanbul depremi beklediklerini söyledi Prof. Dr. Ahmet Ercan. Daha evvelden Kuzey Marmara’da olan büyük depremlerin incelendiğinde, ardışık olarak gerçekleştiğini söyledi. Bu nedenle beklenen İstanbul depremi de ardışık depremler kuşağı olarak gerçekleşebilir, dedi.

Esas Yıkım Avrupa Kıtası’nda Olacak

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Küçükçekmece bölgesi üzerinden geçmediğini belirten Prof. Ercan, buradaki fayı kırmak için 6 milyar gigatonluk güç gerektiğini söyledi. Fay hattının bu gücü zaman içerisinde biriktirmeye devam ettiğini ve dolduğu zaman bu fayı kıracağını ve beklenen İstanbul depremi gerçekleşeceğini belirtti.

Gerçekleşecek bu depremden daha çok etkilenecek kıtanın Avrupa kıtası olduğunu belirtti Prof Ercan. Kentsel yapılaşma konusu ele alındığında, deprem açısından Anadolu Yakası’nın % 35 oranında etkileneceğini, esas yıkımın %65 ile Avrupa yakasında olacağını belirtti.

 Prof Ercan, İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan kentsel dönüşüm projesinin tam manasıyla uygulanamadığı, dönüşümün kırsal kesimlerde daha çok uygulanabiliyor olduğunu söyledi. İstanbul şehrinin en büyük sorunsalının nüfusun yoğun olması ve ulaşım olduğunu da belirtti.

Kayıp 10.000 Kişiyi Geçer

Beklenen İstanbul depremi , 2045 senesinden evvel olmayacağını belirten Prof Ercan, esas tarih olarak 2033’ten sonra dikkatli olunması gerektiğini, bu tarihe kadar büyük bir deprem beklenmediğini belirtti. Depremin, özellikle 2040 – 2050 seneleri arasında beklendiğini söyledi. Ancak şu an bir deprem olması durumunda, Marmara Ereğlisi, Silivri ve Küçükçekmece bölgelerinde 10.000 – 20.000 kişi arasında insan kaybı olabileceğini söyledi. Bu kaybın İstanbul’da 1.750.000 insan olabileceğini sözlerine ekledi. Prof. Ercan, milyonlarca insanın evsiz kalma ihtimali olacak olan depremden en çok etkilenecek bölgelerden birinin de tarihi yarımada olarak belirtilen kesim olduğunu belirtti. Ayasofya Müzesi başlangıç olarak Süleymaniye Cami bölgeleri, depremden çok güçlü bir şekilde etkilenecek olan bölgeler olduğunu da belirtti.

Kendine çok güvenen kişiler hakkındaki “İkarus Sendormu” yazımız için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu