in

YarıldımYarıldım

İlginç Bekarlık Gelenekleri

ilginç bekarlık gelenekleri

25 Yaşında iseniz ve hala bekarsanız okumanızda fayda var 😊 Ülkelere göre toplumdan topluma, kuşaklar boyunca aktarılan gelenekler farklılık göstermektedir. Bu geleneklerden ilgimizi çekebilecek olanlar, yok artık dedirtebilecekler, hayran kalınabilecekler olduğu kadar ,ürkütücü olanlar da var tabii. Cenaze törenleri, düğünler, kutlamalar ve daha niceleri…  Çoğunda geleneklerin ağır bastığı yaptırımlar bayağı ilginç. Fakat bizim konumuz ilginç bekarlık gelenekleri olacak.  İşte tarçınla alabora edilmeleri, enteresan şapkaları ve daha neler neler.. Keyifli okumalar.

8 Farklı ülkede müzmin bekarlara uygulanan geleneklere hep beraber bakalım…

İLGİNÇ BEKARLIK GELENEKLERİ

  • DANİMARKA- TARÇIN

ilginç bekarlık gelenekleri danimarka

Danimarka’da 25 yaşında hala bekarsanız yandınız demektir. Doğumgününüzde toplanan arkadaş grubunuz tarafından bir direğe bağlanıyorsunuz ve tarçına boğulurcasına bulandırılıyorsunuz. Hadi 25 yaşında tarçına bulandınız, 30 yaşına geldiniz ve hala bekarsınız, bu sefer tarçın yerine biber kullanıyor sevgili arkadaşlarınız 😊16.yüzyıldan kalma bu geleneğin kıtada seyahat etmekten fırsat bulamayan Danimarkalı bitki baharatı tüccarları tarafından bugünlere aktarıldığı sanılıyor.

  • ALMANYA- KUTU FESTİVALİ

İlginç bekarlık gelenekleri almanya

Bu görselde ilk baktığınızda çöp sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Bu boş kutu ve kese kağıtları 25 yaşında hala evlenmeyip bekar olan kızlara sunulan 25 doğum günü hediyesi, 25 yaşında bekar olan hatun kişiler ” Eski bir kutu” olarak kabul ediliyor. “Schachtelfest” Kutu festivali demek. Bu festivalde genel olarak doğum günü olan kişinin arkadaş grubu 25 veya daha fazla kutuyu komik, ilginç gelebilecek sözlerle süsleyip kişinin bahçesine bırakıyor.

  • FRANSA- RENKLİ ŞAPKALAR

ilginç bekarlık gelenekleri fransa

Fransa da bekarlar için oldukça değişik gelenekleri olan ülkeler arasında. Fransa da her Kasım ayının 25’i halihazırda evlenmemiş hatun kişilerin genç koruyucu azizi “Sainte Catherine” ‘in günü olarak kutlanmaktadır. Bugün hatun kişiler kafalarına bilgeliğin ve inancın simgesi olarak düşündükleri yeşil ve sarı şapkalar takarlar. Bazı Catherine’ler en kısa zamanda evlenmeyi umut ederek bu özel günü kutlarken kimisi ise bekarlığından aşırı mutlu olarak bugünün tadını çıkartır.

  • AVUSTURYA- “Zwangspoltern”

ilginç bekarlık gelenekleri avusturya

Tatlı bir gelenek “Zwangspoltern” ismi verilen Avusturya’daki bu gelenek ise 30 yaş ve üzeri evlenmemiş kişiler için geçerli. Bu geleneğin ilginç olan kısmı arkadaşlarınız size bir kıyafet hediye ediyor, sizinde bu kıyafeti giyip yabancılara turistlere alkol veya şeker satmanız isteniyor. Satıştan topladığınız parayla bu güzelliği size sunan arkadaşlarınıza içki ısmarlamak zorundasınız!

  • ÇİN- Bu ülkede herşeyin pazarı var (Yok Yok)

çin

Çin ‘in Şanghay kentinin parkında anne ve babalar evlendirmek istedikleri çocukları için kimine göre sıradışı kimine göre anormal bir yönteme başvurmuşlar. Anne ve babalar çocuklarının fotoğraflarını kart haline getirip bu kartlara, çocuklarının yaş kilo boy bilgilerini ekliyorlar. Parkı gezen diğer ebeveynler ise kendilerine ve çocuklarına uygun düşündükleri talipler arasından seçim yapıyor. Müzmin bekarlar için açık hava evlilik pazarı 😊

  • MALEZYA-PORTAKAL

malezya

Ay takviminin yedinci ayının yedinci gününde kadınlar telefon numaralarını portakallara yazıp en yakın nehre atıyorlar. Chap Goh Mei olarak bilinen bu gelenekte bekar hatun kişiler, rüyalarındaki ve hayal ettikleri adamın portakalı bulup onları arayacağını düşünürler. Erkekler ise teknelerle nehre açılıp portakalları toplamaya çaba gösterirler. Sonuç olarak en fazla portakalı toplayanın seçme şansı olacağından, kendine en uygun eş adayını bulmakta avantaj sağlamış olacağı kesindir.

  • ERMENİSTAN -TUZLU EKMEK

ermenistan

Ermenistan’da bekarsanız tuzlu ekmeğe devam 😊 Evet yanlış duymadınız bir parça tuzlu ekmek yemeniz gerektiğine inanılıyor. Bu tuzlu ekmeğin sizin gelecekteki partneriniz hakkında hayal gücünüzü etkileyip hayal kurmanızda faydalı olacağı düşünülüyor. Fakat bunu “St. Sarkis Günü”‘nde yapmanız gerekiyormuş. Ayrıca tuzlu ekmeğin anneanneniz, babaanneniz veya evliliği mutlu bir şekilde devam eden orta yaş aralığında bir kadın tarafından pişirilmesi gerekiyormuş.

  • GÜNEY KORE- YALNIZLAR GÜNÜ KUTLAMA YEMEĞİ

güney kore

 

Güney Kore’ de 14 Nisan “Black Day” adı altında kutlanıyor. Bugünde sevgilisi partneri olmayan ve yalnız olan kişiler genel olarak “Jjajangmyeon” isminde bir yiyecek tüketerek bugünü kutluyorlar.

BÜLENT TAN 

İlginç bekarlık gelenekleri yazımızdan sonra ilginç düğün gelenekleri yazımıza göz atabilirsiniz.

İlginç Düğün Gelenekleri

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

başak burcunun en etkiin 10 özelliği

Başak Burcunun En Etkin 10 Özelliği

eczacılar günü ve eczacılığın tarihçesi

Eczacılar Günü ve Eczacılığın Tarihçesi