Hayata Dair

Beden Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

Beden dili nedir ? Mimik, fiziksel duruş, yüz ifadeleri ve göz hareketleriyle oluşan bir iletişim şeklidir. Zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenen alıcıya ilettiğimiz mesajdır. Sözel olmayan iletişim biçimidir. Duygu ve düşüncelerimizi, ruh halimizi yansıtır. iletişimdeki en önemli faktörlerden biridir beden dilidir. 

BEDEN DİLİ NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Beden Dili Önemli midir?

Sözsüz iletişim sözlü iletişime oranla daha etkilidir. Kişinin imajını ortaya koymasını, özgüvenini karşısındaki bireye ya da topluma hissettirmesini sağlar. Yapılan konuşma beden diliyle desteklenmelidir. Anlatılmak istenen çok daha rahat anlaşılır. Karşınızdaki  kişiyi etkilemek kolaylaşır. Aynı zamanda empati duygunuz gelişir. Ayrıca beden dilini düzgün kullanmak her zaman avantajdır. Beden dili bütünlüğü kişiye hem iş hem de sosyal hayat açısından birçok başarı getirir. Ayrıca beden dilini bilmek insana prestij kazandırır.

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

1- Duruş

Bıkkın bir duruş, kambur ve gevşek oturuş ciddiyetsizliğinizi gösterir. Ayrıca  sıkıldığınızı ve bulunduğunuz yerde olmak istemeyişinizi ifade eder. Bu gibi durumda karşınızdaki kişinin sizi ciddiye alması beklenemez. Omuzlarınız arkada ve dik bir şekilde oturmanız gerekir. Bu  hem ciddiye alınmanızı sağlar hem de gücünüzü ve etkinizi gösterir.

Konuşmanızı el ve kol hareketleriyle destekleyebilirsiniz. Bu hareketler sizin açık olduğunuzu belirtebilir. Karşınızdaki kişiye güven duygusu kazanmanızı sağlayabilir. Fakat abartılı hareketler fazla rahat olduğunuzu gösterebilir. Bu yüzden dikkatli davranmak gerekir.

2- Biriyle konuşurken başka yerlere bakmak

Biriyle konuşurken odak noktanızın farklı yerlerde olmamasına özen gösterin. Gözünüzün sürekli başka yerlere kayması beden diliyle yapılan büyük bir saygısızlıktır. Konuşmadan sıkıldığınızı, orada durmak istemediğiniz anlamına gelir. Karşınızda ki kişi konuşmayı önemsemediğinizi anlar.

3- Kendinizi diğerlerinden başka yöne çevirmek

Konuşmaya yönelmemek, başka yöne dönmek konuşan insanla ya da konuyla ilginizin olmadığını gösterir.  Onu dinlemediğinizi, dikkatinizi vermediğiniz anlaşılır.

4- Çapraz kollar ve bacaklar

Kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamanız görüşlere olan kapalılığınız anlamına gelir. Konuşan kişiyi dışarıda bıraktığınızı gösterebilir.

5- Saçlarınızla oynamak

Saçlarınızla oynamanız, dikkatinizin dağınık olduğunun belirtisidir. Görüntünüzle fazla ilgili olduğunuzu düşündürebilir.

6- Fiziksel yakınlık

Karşınızdakine çok fazla yakınlaşmanız onun kişisel alanına saygı duymadığınızı düşündürebilir. Bu durumu önemsemediğinizi gösterir.

7- Tokalaşma

Tokalaşma esnasında ne çok zayıf ne de çok sıkı olmalısınız. Zayıf tokalaşma gücünüzün, güven duygunuzun veya otoriter yapınızın olmadığını gösterir. Sıkı tokalaşma ise agresif, sert mizaçlı ve diktatör bir yapıya işaret edebilir.

8- Göz teması

Göz teması kurmak konuşma yaparken ya da dinleme durumunda oldukça önemlidir. Direkt ve sürekli olarak göz teması kurmanız konuşma esnasında kişinin sizi anlamasını kolaylaştırır. Karakterinizi güçlü gösterir ve güven duygusu aşılar. Konuşurken aşağı bakmak ise teslimiyet anlamına gelir. Güven eksikliğini ve içe dönüklüğü temsil edebilir.

9- Abartılı kafa sallama

Bu tip bir davranış anlatılan durumu/olayı tam anlamadığınız anlamına gelir. Anlamış gibi gösterdiğinizi ifade edebilir. Ya da tam tersi gibi göstermek olarak algılanabilir.

Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Gerçekten bunu bildikten sonra herşey daha rahat oluyor gizli bir silah gibi önemli hareketler düşünceler faydalı bir makale olmuş teşekkürler

  2. Tokalaşma, göz teması, abartı kafa sallama bu işin egitimini almıs biri olarak kesinlikle cok onemli noktalar.. Özellikle cogu kişi kafa sallama noktasını es gecıyor burda bu bilgiyi görmek cok mutlu etti teşekkürler

  3. Beden dilinin önemini ve vücut hareketlerini 9.sınıfta ders olarak görmüştük. O günden beri kendimi anlatmak için kullanırım. Bazen özellikle göz teması kurmam ve başka yöne bakarım omuz düşürürüm sıkıldığımı belli etmek için anlayan olmaz. Bu yuzden beden dilinden anlamak önemli. Umarım daha cok kitleye ulaşabilirsiniz bu yazı ile.

  4. Beden dili iletişim acisindan cok onemli karsidaki insanı etkilemek için iyi bir beden dili şart

  5. Sözle ileitşim kadar beden dili de iletişim kurmak için çok önemli bir yol.Hatta insanlar bazen hiç konuşmadan beden dili ile bile ne söylemek istediğini ifade edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu