Gündem

Bedelli Askerlik Dördüncü Celp Dönemi Ne Zaman?

Bedelli askerlik dördüncü celp dönemi ne zaman açıklanacak? Bir çok vatandaş 4. celp dönemini merakla bekliyor.

Bedelli Askerlik Dördüncü Celp Dönemi Ne Zaman?

Bedelli askerlik bu yıl askerlik bekleyenleri oldukça mutlu etti. 700 bin kişinin başvurduğu bedelli askerlikte başvuru sahipleri heyecanla bekliyor. Bedelli askerlik başvuruları 5 Kasım mesai bitiminin ardından 4. celp dönemi başvuruları bitmiş oldu. Bundan önce 3. celp dönemi açıklanmıştı ve adaylar askerlik hizmetlerini tamamlamışlardı. 4. celp dönemi başvurusunun kapanmasının ardından heyecan dorukta.

Gözler Dördüncü Celp Döneminde

Vatandaşlar paralarını ilgili hesaba yatırıp başvurularını tamamladı. Kimi gençler kredi çekti kimi gençler birikimlerini yatırdı. Fakat rekor başvuru ile geçtiğimiz yıllara göre yeni bir rekor kırıldı. 700 bin kişi askere gitmemek için sıraya girdi. Bu sayı geçmiş dönemde bedelli askerliğe başvuranların toplam sayısından bile fazla.

4. Celp Dönemi İnternetin En Çok Arananları Arasına Girdi

Bedelli askerlik açıklaması yapıldığı andan itibaren rekor başvuru yapan vatandaşların bir kısmı şu ana kadar görevlerini tamamladılar. Toplamda 700 bin başvuru olan bedelli askerlik için 4. celp dönemi başvuruları 5 Kasım mesai bitimiyle sona erdi. Gözler Milli Savunma Bakanlığına çevrildi.

4. Celp Başvuruları Diğerlerine Göre Daha Yüksek

Bedelli askerlikte 3. celp dönemin geride kaldı. 4. celp dönemine başvurular yoğunlukta. Bunun sebebinin 15 Bin Tl’lik ücretin toplanamaması olarak düşünülüyor. Adayla 4. dönem başvuru sonuçlarına E-Devlet üzerinden ulaşabilecekler.

Yeni Askerlik Sistemi mi Geliyor?

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar geçtiğimiz günler içerisinde yeni bir askerlik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Akar “Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor” dedi. Önümüzdeki dönemlerde konu ile ilgili net bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

Askerlik 9 Ay Olacak

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre tüm vatandaşlar 9 ay tek tip askerlik yapacaklar. Bu sürenin 3 ayı temel eğitim süresi olacak, kalan 6 ay için ise bedel ödenebilecek. Bu bedelin ne kadar olacağı her yıl yeniden belirlenecek. Bazı meslek gruplarına hangi dönem askerlik yapmak istedikleri konusunda öncelik verilecek. Nitelikli mesleklere sahip olanlar askerliğini cephede değil, kendi meslek gruplarında yapabilecekler. Net açıklama için Savunma Bakanlığı’ndan açıklama bekleniyor.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu