Sağlık

Bebeklerde Yüksek Ateş Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yüksek ateş, bebek çocuk ve yetişkinlerde bazen soğuk algınlığı bazen de çeşitli alerjiler gibi birçok sebep ile en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Çoğu zaman basit tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir. Yanlış yöntemler uygulandığında Hayati tehlikeye kadar ciddi sonuçlara neden olabilir… Bu nedenle yüksek ateş konusunda bilgili olmalı ve dikkatli davranılmalıdır. Bu yazımızda bebeklerde yüksek ateş hakkında doğru bilinen 7 yanlışı sizin için derledik.

Bebeklerde Yüksek Ateş Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

1- Ateşin her türü tehlikelidir.

Birçok ebeveyn, çocuğundaki yüksek ateş derecesini görmesi ile birlikte kendindeki gerilim düzeyini artırır. Evladı onun için çok önemli olduğundan anında haklı bir panik içerisine girer ve bunun farkında olmaz. Ancak doğru bilinen yanlışlardan biri de ateşin her türünün kötü olduğudur. Ateşin her türü, akla gelenin aksine tehlikeli değildir.

Bazı ateşler vücudun enfeksiyona savaşması için yardımcıdır. Örneğin 37,5 ile 40 derece arasında ateş yararlı iken, 40 dereceden sonrası tehlike içerebilir. Bu verilere göre panik yapmadan hareket etmeli ancak çocuk mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmelidir.

2- Yüksek ateş beyni kötü etkiler.

40 derecenin üzerindeki ateşin tehlikeli olup, beyinde çeşitli tahribatlara yol açtığı doğru değildir. Ateşin beyne zarar vermesi, ancak ısı merkezinin hatalı çalıştığı malign ateş durumlarında, vücut ısısı da 42-45 derecelere yükseldiğinde görülebilir. Bu durum ise oldukça nadir görüldüğünden korkulması yersizdir. Ancak çocuk mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmelidir.

3- Yüksek ateş her zaman havale sebebidir.

Bu yargı özellikle eski zaman insanlarının düştüğü ilk yargılar arasındadır. Ateşe bağlı havale 4 ay ve 5 yaş arasında görülebilir. Ancak her 4 çocuktan ancak birinde görülebilir. Yani ihtimali oldukça düşüktür ve beyni etkileyen bir enfeksiyon olmadığı takdirde beynin zarar görmesi neredeyse imkânsızdır. Bu nedenle tüm çocukların ateşlenmesi ya da havale geçirmesi anında, kesin bir teşhis için mutlaka uzman bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

4- Ateş düşürücü kullanmak şarttır.

Çocuğunda yüksek ateş ile karşılaşan ebeveyn genelde ilk olarak ateş düşürücüye sarılır. Ancak bu yanlıştır. Ateşin düşmesi için öncelikle çocuğu soymak ve ortamı soğutmak, ateş hala düşmüyorsa, tehlikeli belirtilerden biri yoksa ve çocuk 2 aylıktan büyükse ancak o zaman ateş düşürücü verilebilir.

5- Ateş düşürücü anında etki gösterir.

Yüksek ateş düşürmek için kullanılan ilaçların, ateş üzerinde hemen etkili olup anında ateşi normal seviyeye düşüreceği düşünülür. Ancak bu ilaçlar genellikle ateşini bir ya da bir buçuk derece düşmesini sağlar. Böyle durumlarda panik yapılması yersizdir.

6- Soğuk duş iyi gelir.

Yüksek ateşin normal seviyelere inmesi için vücudu ve ortamı soğutmak etkili yöntemlerden biridir. Ancak çocuğa soğuk duş aldırmak etkili ve doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine ılık duş aldırmak ateşin düşmesi için atılan doğru bir adım olabilir.

7- Daha çok giydirmek.

Ateşi olan çocuk normalden daha fazla üşür. Bu duruma dayanamayan ebeveyn, çocuğun üşümemesi için ya da mikropları terleyerek atacağına inandığı için çocuğu daha çok giydirebilir. Ancak bu yanlış bir davranıştır. Yüksek ateşin düşmesine yardımcı olabilmek için çocuğu soymak ve bulunduğu ortamın ısısını düşürmek gerekir.

Bebeklerde Bahar Alerjisi Belirtileri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Geçen sene ev arkadaşım hastalandığında ateşi çok yükselmişti. Hastaye gidebileceğimiz bir yer olmadığı için evde ateşini düşürdüm. Doğru yöntemler yapmışım. Yazıyı okuyunca anladım. Yanlış bildiğim bi kaç şeyide düzeltmiş olduk. Teşekkürler yazı için

  2. Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir durum doğru bildiğimiz şeyler bazen yanlış olabiliyor . Yazı için teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu