Sağlık

Bebeklerde Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar mevsiminin gelişi değişimlerin en güzeli, en neşelisidir. Etrafta açan çiçeklerin kokusu ile ruhumuza ve bedenimize de adeta bir tazelik ve güzellik gelir. Ama bu değişim birçok insan için hasta olmak ve alerjik reaksiyonlar demektir; çünkü baharla birlikte gelen bie de polen mevsimi vardır. Bahar mevsiminin gelişi ile bebeklerde bahar alerjisi belirtileri konusunu sizler için ele aldık.

Bebeklerde Bahar Alerjisi Belirtileri

Mart ayının gelişi ile bbahar mevsimine “merhaba” dediğimiz şu günlerde özellikle de bir ebeveynseniz işinize çok yarayacağını düşündüğümüz bilgiler, yazımızın devamında sizleri bekliyor. İşte bebeklerdeki bahar alerjisi hakkında detaylı bilgiler:

Bahar alerjisi nedir?

Bahar mevsiminin gelişi ile havada yoğun miktarda polen bulunmaya başlar. Rüzgar yardımıyla yayılan polenler, aşırı alerjen bir maddedir. Bazı kişilerin vücutları bu maddeler karşısında çeşitli tepkimeler geliştirir ve “bahar alerjisi” denilen durum ortaya çıkar.

Bahar alerjisi hangi yaşlarda görülür?

Bahar alerjisi için net bir yaş aralığı belirlemek zordur ancak çocukların yetişkinlere gore daha dayanıksız bir bağışıklık sistemi olduğundan bahar alerjisine yakalanma riski fazladır.

Bebeklerde bahar alerjisi belirtileri nelerdir?

Her rahatsızlıkta olduğu gibi bahar alerjisinin de bir takım belirtileri mevcuttur. Gelin bu belirtileri birlikte inceleyelim ki zamanında müdahalede bulunup rahatsızlığın ilerlemesini ve bebeğinizin keyfinin daha çok kaçmasını önleyip ona güzel bir mevsim hediye edin.

İşte bahar alerjisinin bebeklerde görülen bazı belirtileri:

Genel huzursuzluk

Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşıladığınızı düşünseniz de onu sürekli huysuz bir ruh halinde görüyorsanız, sebebinin alerjik bir rahatsızlık olması yüksek ihtimaller arasında yer alır. Böyle bir durumda bebeğinizi acilen doctor kontrolünden geçirmek faydalı olacaktır.

Burun akıntısı

Bebeğinizin burnu sürekli akıyorsa “nazal alerji” denilen alerji çeşidi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda bebeğinizi acilen bir doctor kontrolünden geçirerek basit bir burun spreyi kullanımı ile iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Göz sulanması

Bebeğinizin ihtiyaçları için ağlamaları dışında zaman zaman gözleri sulanıyorsa dikkat! Baharın gelişi ile havada uçuşan polenler, bebeğinizde göz sulanması gibi çeşitli tepkimelere neden oluyor olabilir. Bebeğinizi hemen bir doctor kontrolünden geçirmek doğru ve yerinde bir davranış olacaktır.

Öksürük veya hırıltı

Bebeğinizde sebebini çözemediğiniz kuru bir öksürük ya da boğazında garip bir hırıltı varsa bu hem onu hem de sizi çok huzursuz eden durumlar arasındadır. Bunun sebebi bir bahar alerjisi olabilir.

Hapşırık

Bebeğinizin belirli bir soğuk algınlığı olmamasına ragmen özellikle dışarı çıktığında hapşırık ya da öksürük gibi durumlar yaşıyorsa bu durumun temelindeki sebep alerjik madde olan polenler olabilir.

Deride kaşıntı ya da döküntüler

Bebeklerin cildi çok hassas ve narindir, sizing için en önemsiz görünen etkiler onun cildinde büyük sorunlara sebep olabilir. Bebeğinizin cildinde baharın gelişiyle döküntü ve kaşıntı problemleri başladıysa bahara karşı alerjisi olabilir. Teşhis için doktora gitmenizde fayda var.

Neler yapabilirsiniz?

  • Dışardan geldiğinizde kıyafetlerini hemen değiştirin.
  • Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin.
  • Evinizin rutubet sorunu varsa derhal çözmeye çalışın.
  • Bebeğinizin yanında asla sigara içmeyin.
  • Belirtileri gördüğünüz takdirde vakit kaybetmeden doktoruna götürün.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Anne ve Bebek İlişkisinde Babanın Desteği

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Çocuğumuz olmasa da yeğenlerimiz var hem birer ebeveyn adayı olarak öğrenmemiz gereken bir bilgi okunulması gereken bir haber :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu