Hayata Dair

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Önceki haberimizde bebekler için kitap seçimini paylaşmıştık. Bugünkü haberimizde ise bebekler için oyuncak seçimi nasıl olmalı sorusuna cevap veriyoruz!

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kişiler arası jenerasyon farkının artması ve teknolojinin iyice ilerlemesi, kuşak çatışmalarına sebebiyet veriyor. Eskiden ebeveynler güvenle çocuklarını sokaklara salar (klasik; akşam ezanı okunana kadar) çocuklarının enerjilerini bu şekilde attırırlardı… Oyuncaklarda ise bu denli çeşitlilik yoktu… Özellikle ülkemiz bu konularda Avrupa ülkelerine göre biraz gerideydi.

Günümüzde ise teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bilgiler yayılmaya, yayıldıkça ebeveynler daha da bilinçli olmaya başladı. Hani oyuncak hangi yaş için daha iyi, hangi dönemlerde hangi tarz oyuncak alınmalı gibi birçok detaya önem verir oldu. Bizler de bu haberimizde yenidoğandan 12 aylık döneme kadar hangi oyuncaklar seçilmeli sizler için derledik…

Yenidoğan döneminde oyuncak seçimi

“Yeni doğmuş bir bebek oyuncaktan ne anlar?” demeyin sakın! Bebekler, bu dönemde bedenlerini çok aktif kullanmasalar da elleriyle çok fazla oynarlar. Bu nedenle onlar için en uygun oyuncak seçimi; beşiğe takılıp dönen, ucunda oyuncaklar sallanan, masal anlatma ya da müzikli sesler çıkaran oyuncaklardır. Ses çıkaran ve hareketli olan tüm oyuncaklar onun ilgisini çekmeye yetecektir.

2-6 aylık dönemde oyuncak seçimi

Bu dönemlerde bebeklerin görme duyusu gelişir, bu nedenle özellikle parlak ve mat gibi renk seçeneklerini barındıranoyuncaklar onlar için doğru seçimler olacaktır. Aynı zamanda sevdikleri oyuncaklara dokunma, onları kavrama ve ağza götürme onların en meraklı olduğu konulardan biri olduğu için oyuncakların sert olmaması, küçük parçalar ve sağlığa zararlı maddeler içermemesi son derece önemlidir. Bu dönemlerde onlar için en uygun oyuncaklar; sesli beşik dönenceleri, peluş oyuncaklar, zararsız plastik oyuncaklar ve çıngıraklar olacaktır.

8-12 aylık dönemde oyuncak seçimi

Bu dönem, bebeklerin en hareketli oldukları zamanlardır. Emekleme ve hatta yürümeye başlamalarından dolayı bu dönem oyuncak tercihleri kırılmayan, dayanıklı ürünler arasından yapılmalıdır. Çarpıp geri dönen oyuncaklar, tekerlekli hayvanlar ya da topların peşinden gidebilmeleri onları heyecanlandırır ve mutlu eder. Kısacası bu dönemlerde hareketli, renkli ve ses çıkaran, şarkı söyleyen tercihler, bebeğiniz için oldukça ilgi çekici olacaktır. Bu oyuncaklar sayesinde onun duygusal gelişimine de katkı sağlamak mümkündür.

Artık Babalar da Emzirebilecek – Japonlar Bunu da Yaptı!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Yaş araligi ne olursa olsun cocuguna silah alip siddete yönelmelerini saglayan insanlari sevmiyorum teseke

  2. Oyuncaklat plastik yapılıyor. Bazı plastikler zararlı maddeler de içeriyor. Bebekler oyuncakları ağızlarına aldıkları için oyuncak alırken üretilen maddeye dikkat etmek lazım

  3. Ozellikle küçük parçalı oyuncaklara dikkat etmeleri lazım.Birçok bebek boğazına kaçan parça nedeniyle hastaneye başvuruyor

  4. Çocuklara alınan oyuncaklar da en çok dikkat edilmesi gereken plastik oyuncaklar gğzel bir haber teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu