in

Bayram Namazı Kılınacak mı?

bayram namazı kılınacak mı

Bayram namazı kılınacak mı sorusu içinde bulunduğumuz Ramazan-ı Şerif’in son günlerinde insanların aklında olan büyük bir soru işaretiydi. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen açıklama akıllardaki tüm soruların cevabını verecek mahiyette.

Bayram Namazı Kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı son zamanlarda sıkça sorulan soruların başında gelen bayram namazı kılınacak mı sorusunun cevabını vermiş durumda. Yapılan açıklamaya göre bu sene bayram namazları kılınmayacak. Yaşanan pandemi süreci nedeniyle bayram namazının kılınamayacağını belirten yetkililere bu sefer de farklı bir soru yöneltildi. Evde bayram namazı kılınabilir mi? Yapılan açıklamada buna da değinildi. Diyanet İşleri, evde bireysel olarak bayram namazının kılınamayacağını, şimdiye kadarki uygulamanın cemaatle kılma şeklinde olduğunu belirterek bu konuya da açıklık getirdi. Ancak bunun yerine duha namazı kılınabilir.

Pandemi Sürecinde Alınan Kararların Etkisi

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, yaptığı açıklamalarda hükümetin aldığı kararları destekleyecek ifadeler kullandı. Bayramda eş, dost, akrama ziyaretlerinin yapılmamasını, bayram kutlamalarının telefonla yapılmasını ve alınan tedbir kararlarına bağlı kalınmasını tavsiye etti. Bayramların toplumsal hayatta çok önemli bir yere sahip olduğunu açıklayan Sayar, baryamların ayrıca yardımlaşma, paylaşma, sevinç ve mutluluk günleri olduğuna dikkat çekti.

Bayram Namazı Yerine Duha Namazı Kılınabilir

Zeki Sayar her ne kadar kısıtlamalar olsa da asgari düzeyde bayramı idrak etmenin önemine değindi. Bayram sabahı yine erken kalkmayı ve Kur’An-ı Kerim okumayı ve tekbir getirmeyi tavsiye etti. Bu sene pandemi süreci nedeniyle bayram namazı kılınamayacak olsa da bayram namazı vaktinde herkesin duha namazı kılabileceğini ifade etti. Duha namazı, kuşluk namazı olarak da bilinir ve güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınabilir. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada duha namazını da tarif ederek nasıl kılınacağına dair ayrıntıları da belirtti. Buna göre duha namazı, bayram namazı vaktinde iki veya dört rek’at olarak Allah rızası için niyet edilerek kılınabilir.

Fitre Konusuna da Açıklık Getirildi

Bayramların yardımlaşma günleri olduğuna dikkat çeken Zeki Sayar, fitrelerin mutlaka bayramdan önce verilmesi gerektiğini belirtti. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 27 lira olarak belirlenen fitre miktarının asgari bir biktar olduğunu ifade eden Sayar, bu miktardan daha fazla bir miktarın da verilebileceğinin altını çizdi.

 

Devlet Erkânı Anıtkabir Ziyaretinde

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kova burcunun en etkin 10 özelliği

Kova Burcunun En Etkin 10 Özelliği

vals ile ilgili her şey

Vals İle İlgili Her Şey!