in ,

BayıldımBayıldım

Bayrak Hikâyeleri: İngiltere, ABD ve Fransa

Dünyada birçok farklı ülke bulunuyor ve bu ülkelerin bayrakları, diğer ülkelere göre önemli değişiklikler gösteriyor. Öte yandan farklı ülkelerin bayrak hikayeleri de birbirinden oldukça farklıdır. Gelin bayrakların hikayelerine bir göz atalım. Bu yazımızda İngiltere, Kanada, ABD ve Fransa’nın bayraklarına bir göz atacağız. Ülke bayrakları ile ilgili ilginç bilgiler öğrenmek istiyorsanız, yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Üç Haçlı Bayrak: Birleşik Krallık Bayrağı

Günümüzde Birleşik Krallık’ta kullanılan bayrak 3 adet haç işaretinin üst üste gelmesi ile oluşmuştur. Bu haçlardan ilki İngiltere’nin koruyucu azizi St. George anısına oluşturulan kırmızı düz haçtır. İkinci haç ise İrlanda’nın koruyucu azizi St. Patrick’i temsil etmektedir. Öte yandan Birleşik Krallık bayrağında bulunan gamalı haç ise Aziz Andrew’un anısını yaşatmaktadır.

Bağımsızlığın Sembolü ABD Bayrağı

Yıldızlar ve şeritlerden oluşan ABD bayrağının tam 28 farklı versiyonu bulunmaktadır. İlk hali 1775 yılında ortaya çıkan ABD bayrağının son şekli 1960 yılından beri kullanılıyor. 13 adet yatay şerit, Birleşik Devletler’in bağımsızlığını ilk olarak ilan eden 13 eyaleti temsil etmektedir. Öte yandan bayraktaki 50 adet yıldız ise ülkenin günümüzde var olan 50 adet eyaletini ifade ediyor.

Krallın ve Fransız İhtilalinin Renklerinden Oluşan Bir Bayrak

Fransa bayrağının mavi, beyaz ve kırmızı renklerinden oluştuğunu birçoğumuz biliyoruz. Fransa bayrağındaki beyaz renk, Fransa kralını temsil eder. Aynı zaman beyaz renk, ülkeyi Fransız İhtilali’ne kadar yöneten Buorbon hanedanının da rengidir. Fransa Bayrağı’ndaki mavi ve kırmızı renkleri ise Paris şehrini sembolize eder. Öte yandan bu renkler, Fransız İhtilali’ndeki isyancıların da rengi olarak biliniyor.

Kanada Bayrak Renkleri Nereden Geliyor?

Akçaağaç yaprağı ile ünlü Kanada bayrağı, sadece 1960’dan beri ülkenin resmi bayrağı olarak kullanılıyor. Dönemin başbakanı Lester B. Pearson tarafından fitili ateşlenen ciddi bir tartışmanın sonuncunda Kanada bayrağı, Kanada’nın resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Akçaağaç yaprağının tam 11 ucu vardır ve bu özellik bayrağın Kanada ile özdeşleşmesini sağlamıştır. Üstelik her yıl şubat ayında Ulusal Kanada Bayrak Günü de kutlanır.

Tarih Treniyle Yolculuk İkinci Dünya Savaşı

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yengeç burcu seks

Yengeç Burcu Seks Hayatı-Burçların Seks Hayatı

Domuz Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?