in ,

BayıldımBayıldım

Bayrak Hikâyeleri: Avustralya, Güney Afrika ve Almanya

bayrak hikayeleri

Bayrak hikâyeleri serimizin bir önceki bölümünde İngiltere, ABD ve Fransa bayraklarının hikâyesine değinmiştik. Bu yazımızda ise başta Avustralya ve Almanya olmak üzere birkaç ülkenin daha bayrakları hakkında önemli bilgilere yer vereceğiz. Birbirinden ilginç bayrak hikâyeleri için bizi takip etmeye lütfen devam edin. Pişman olmayacaksınız.

Bayrak Hikâyeleri: Doğal Zenginlikleri ile Avustralya

Avustralya’nın bayrağı, İngiltere’nin Commonwealth topluluğundan esinlenilerek oluşturulan bir bayraktır. Bayrağın hemen sol üst köşesinde İngiltere bayrağının ufak bir kopyası bulunur. Öte yandan The Union Jack’in hemen altında Commonwealth yıldızı olarak da bilinen yedi uçlu yıldız yer alıyor. Avustralya bayrağındaki diğer yıldızlar, Güney yarım küre takımyıldızlarını ifade eder.

Bayrak Hikayeleri: Bir Özgürlük Hikayesi ile Güney Afrika

Nelson Mandela’nın 1990 yılında hapisten çıkışı ile Güney Afrika ülkesi, yeni bir bayrağa da kavuşmuş oldu. Bayraktaki siyah, yeşil ve sarı renkleri, Mandela’nın Güney Afrika’da düzenlediği milletler kongresinin renkleridir. Bayrakta yer alan kırmızı, mavi ve beyaz renkleri ise ülkenin eski bayrağından gelmektedir. Bayrak üzerinde bulunan Y şeklinin ise kültürlerin birbirileri ile yakınsamasından ileri geldiği düşünülüyor.

Alman Bayrağının Hikayesi Oldukça Farklı

Kırmızı, siyah ve sarı renkleri ile bilinen Alman bayrağının hikayesi, 1840 yılına kadar geri gider. Frankfurt Parlamentosu’nun bu yıllarda Alman bayrağının renklerini kırmızı, sarı ve siyah olarak ilan ettiği biliniyor. Alman bayrağının bu renklerinin demokrasiyi temsil ettiği, birçok kişi tarafından biliniyor. Günümüzde kullanılan Alman bayrağı ise Batı Almanya’nın ve Doğu Almanya’nın yeniden birleşmesi sayesinde 1990 yılından bu yana kullanılmaya devam ediyor.

Bir Orta Asya Ülkesi: Nepal

Nepal bayrağı, şekli nedeniyle diğer ülke bayraklarından ayrılır. Bu bayrağın sıra dışı şekli, Himalayaların en uç noktalarını ifade eder. Bayrakta bulunan ay ve güneş sembolleri ise kararlılığı ve sakinliği temsil etmesiyle dikkat çeker. Bayrakta yer alan kızıl renk ise ülkenin milliği çiçeği rododendronun rengidir. Öte yandan bayrakta bulunan mavi çerçeve ise barış ve huzuru temsil eder.

Bir başka bayrak hikâyeleri yazısında görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Tarih Treni’yle Yolculuk: Malazgirt Destanı

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mutlu ve pozitif olmanın yolları

Mutlu Ve Pozitif Olmanın Yolları

başak burcu seks hayatı

Başak Burcu Seks Hayatı – Burçların Seks Hayatı