in

Batum Gezi Rehberi – Batum Gezilecek Yerler

Batum gezi rehberi ne yenir

Shall We? grubunun değerli üyesi, sevgili dostumuz Fatma Aytemur‘un kaleminden harika bir Batum gezi rehberi yazısı sizlerle!

Batum Gezi Rehberi

Bu hikayemiz de Batum’dan olsun 🙂 Doğu Karadeniz gezimin hemen ardından sıra Batum’a gelmişti. Batum bildiğimiz üzere Gürcistan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Gürcistan’a gitmek sandığımdan da kolay olmuştu. Türkiye’den Gürcista’a geçebilmek için hem karayolunu hem de havayolunu seçebiliriz. Ben o ara Karadeniz’de olduğum için haliyle karayolunu tercih etmiştim.

Batum’a Nasıl Gidilir:

Çok basit! Başta Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı’na gidiyoruz. Kapıda gümrük personeline kimlik belgemizi, bir adet görevlinin verdiği giriş çıkış formunu dolduruyoruz ve son olarak da 15 TL harç pulu ödüyoruz.

Dip not: Yalnız seyahat süresince giriş çıkış formunu dönüş içinde gerekli olduğu için asla kaybetmiyoruz.

Gürcistan sınırına geldiğinizde sizi çokça gürcü taksileri karşılayacaktır. Ben biraz şanslıydım. Çünkü beni Batum’da yaşayan bir Türk arkadaşım misafir ettiği için, onun özel aracıyla 2 gün Batum’un bütün caddelerini rahatlıkla gezip görebilme imkanına sahip oldum. Gerçi Batum’da görülebilecek her yer yürüme mesafesinde olduğu için araca çokta gerek duyulmuyor. (Bu arada muhakkak Türk Lirasını Gürcistan Larisine çevirmemiz gerek) Ben akşamdan gittiğim için anca ertesi sabah Batum’u gezme fırsatım oldu.

Batum, deniz kıyısına kurulmuş bir tatil şehridir. O yüzden plajı oldukça uzundur. Liman kenti olmasından dolayı şehir çok sayıda turist ağırlıyor. Sovyet Rusya’dan kalma sovaları dökülmüş köhne eski binalarla, rengarenk ışıltılı gökdelenlerin yan yana bulunduğu bir şehirdir. Kısacası Batum; modern binalar hareketli gece mekanları geniş meydanları heykel ve anıtları ile ilgimizi çeken bir şehir haline gelmiştir.

Batum’da alkol, sigara, benzin çok ucuzdur.

Batum’un neleri meşhurdur?

1- Sulguni peynir: Batum ve çevresinde sıklıkla üretimi yapılan sulguni peynir. Bu peynir inek sütünden yapılıyor. Tuzsuz olduğundan rahatsız etmiyor.

2- Haçapuri pidesi: Gürcü pidesidir. Çoğunluk sulguni peyniri ile yapılmaktadır. Çok sevdiğimden iki gün üstüste yemiştim. İlk günü kapalı olanından ertesi günüde açık olanından. Kesinlikle tavsiye ediyorum hem çok lezzetli hem de oldukça doyurucudur.

3- Şarap: Batum, şaraplarıyla da çok meşhurdur. Ben özellikle Badagoni şarabını tavsiye ediyorum.

4- Armut suyu: Sanapiro Bereg’de içmiştim. Deniz kenarında oldukça nezih bir restorandır. Bu restoranda yöresel peynirli pide olan haçapuri ile armut suyu da gayet güzeldi.

Batum Gezi Rehberi

Avrupa Meydanı

İlk olarak Avrupa Meydanı’na gittim. Meydanın tam ortasında hemen her meydanlarında karşılaşacağımız havuz fıskiyesi yer alıyor. Bu meydanda elinde altın koyun postu ile yer alan Medea Heykeli bulunmakta. Bu tatlı meydan Batum’un ana meydanı olarak biliniyor.

Piazza Meydanı

Bu meydan da bildiğimiz Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Meydanın içerisinde pub, restoran, kafeler ve otel bulunmakta. Bu meydanda muhakkak kahve içmenizi öneririm. Midemden dolayı pek kahve içmeyen ben bile kahve kokusunun hakim sürdüğü bu meydanda dayanamayıp bir fincan içmiştim.

Astronomik Saat

Memed Abashizade bulvarı üzerinde yer alıyor. Venedik ve Prag’daki şu meşhur olan astronomik saatlerin bir benzeridir.

Tiyatro Meydanı

Altın renkli Poseidon heykeli yer almaktadır. Opera binası da bu meydanın hemen yan tarafındadır.

Botanik Park

Batum gezi rehberi yazımda sizlere bahsedeceğim bir diğer rota Botanik Park… Şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer alan bu park dünyanın en büyük ve en eski botanik parklarından biridir.

Argo cable car (Teleferik)

Teleferik mutlaka ve mutlaka önerebileceğim bir etkinliktir. Çünkü Batum şehir manzarası olarak bir harika. Sonunda ikinci günü o eşsiz manzarayı seyredebildim. İlk gün çok gezmekten yorgun düştüğüm için bu panoromik tur bana gayet iyi gelmişti. Telefereğin tepesinde indiğinizde mola vermek için cafede oturabilirsiniz cafenin yan tarafında ise ufak hediye dükkanları bulunmakta. Tepeden de bir kaç resim çektikten sonra geri dönüşümü gerçekleştirmiştim. Şehir manzarasını kaçırmayın derim.

Kumarhaneler

Şehri gezerken hemen hemen her sokak ve cadde üzerinde bir kumarhaneyle karşılaşabiliyorsunuz. İlk şans oyunları deneyimimi Avrupa meydanındaki bir kumarhanede gerçekleştirmiştim. Ve o gün şansım mükemmeldi. 20 Lari verip 150 Lari kazanmıştım. Kazandığımı anladığım anda paramı aldığım gibi kumarhaneden kaçmıştım 🙂 Olur da tekrar oynayıp ilk kazancımı bitirmemek adına:)… Yalnız ilk deneyimim olduğu için şu meşhur öpücüklerle hostes çağırma olayı da çok ilginç gelmişti bana. Hostesleri çağırma biçimi öpücük sesiyle oluyormuş. Tabi ben bilgisiz o an yanımdaki adamdan öpücük sesi duyduğumda “bana mı yaptı acaba?” dediğim anda ilerde başka bir masada oturan yaşlı bayanın da öpücük atması ve hostesin yaşlı teyzenin yanına gitmesiyle durumu kavramış oldum.

Ali and Nino

Batum gezi rehberi yazıma Ali and Nino heykeli ile son veriyorum. Bu heykelin hikayesi oldukça üzücüdür. Müslüman olan Ali ve Hristiyan olan Nino’nun birbirlerine aşık olması, ve ardından çok zor şartlar altında evlenebilmeleri. Evlendik tam rahata kavuştuk dedikleri anda ise kızıl ordusunun Azerbeycan’a girmesiyle, Ali ülkesini savunmak için savaşa gider ve orada ölür.

Bu heykel Tamara Kuesitadze tarafından yapılmıştır. Batum’un simgesi haline gelmiştir. Bu heykel motorlu bir mekanizma ile çalışıyor. Bu mekanizma çalıştıkça, kadın ve erkek figürleri önce birbirini öpme pozisyonu alıyor, daha sonra birleşerek tek vücut oluyorlar. Ardından da tekrar birbirinden ayrılıyorlar. Ben bir saat boyunca heykelin yan tarafındaki bankta oturarak bu görselliği büyük bir zevkle izledim. İzlerken de heykelin önünde ki gürcü gençlerin müthiş danslarını izledim size tavsiyem benim gibi akşam izlemeye gidin.

Dünyanın En İlginç Heykelleri

Bu şahane yazısından dolayı sevgili üyemize teşekkür ediyor, Batum ile ilgili kısa kısa birkaç bilgi de eklemek istiyoruz.

  • Batum festivalleri: Temmuz ve Eylül aylarında Batum’da toplam 3 büyük festival yapılıyor. Batum Müzik Festivali ve Karadeniz Jazz Festivali Temmuz ayında, Batum Uluslararası Film Festivali ise Eylül ayında gerçekleşiyor.
  • Batum saat farkı: Batum’a bir seyahat gerçekleştirecekseniz bilmeniz gereken ilk şey saat… Batum ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı bulunuyor.
  • Batum’a ne zaman gidilir?: Dört mevsim ılıman bir havaya sahip olan Batum’a bir gezi planlıyorsanız Mayıs ve Kasım aylarını tercih edebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şemdinli

Şemdinli İlçesinde Hatalı Mühimmat

Erkeklere pratik ev temizliği tüyoları

Acil Durum! Erkeklere Pratik Ev Temizliği Rehberi