in

Batıl İnançlar ve İnsan Psikolojisi

batıl inançlar ve insan psikolojisi

Batıl inançlar konusunu ufaktan irdelesek “aaaa o hala var mıymış bee” diye şaşıracağımız davranış ve söylemlerle karşılaşabiliriz kıymetli okurlar. İşte batıl inançlar konusunda size güzzel bir bilgilendirme yazısı. Arkadaşımız Şebnem TUNA bizler için yazdı. Kendisine teşekkür ediyor bu da yetmezmiş gibi üzerimize tuz döküp tahtaya vuruyoruz…

Batıl İnançlar

TDK’ya göre “doğaüstü olaylara, gizli ve akıl dışı güçlere, kehanetlere aşırı derecede bağlı boş inanç, batıl itikat” demektir batıl inanç. Bu davranışların hiçbir bilimsel temeli olmayıp tamamen doğaüstü nedenlerle dine dayandırılmaktadır. Dünyanın her yerinde yaygın olan batıl inançların putperest dinlerin kalıntıları olduğu düşünülüyor birçok kaynakta. Ama tabii ki hepsi dinle ilgili değil; bazısı bir takım şansız tesadüflere de dayanıyor. Hatta bazılarının son derece mantıklı açıklamaları da var. Örneğin; çakmakla 3 sigara yakmanın uğursuzluk getirdiği söylenir. Peki, neden sizce? Şöyle açıklayayım; savaş sırasında, gece ateş ne kadar çok görünürse yeriniz o kadar çok belli olurdu. Bu sebeple, askerler çakmak/kibritle sadece 1 sigara yakarlarmış. Ama bu; günümüze “uğursuzluk” olarak taşınmış.

Başka Ne Tür İnançlar Var?

Peki, başka ne tür batıl inançlar var?  Örneğin; paganizme inanan insanlar; ağaçlar içinde ruhların yaşadığına inanırlarmış. Bu ruhların kendilerini korumasını sağlamak için de tahtaya vururlarmış. Bizim kültürümüzde nazardan korunmak için vurulur tahtaya.

Kriketin çok meşhur olduğu Avusturalya’da, 87 “Şeytanın numarası” olarak bilinir. Bunun sebebi ise 1929 lu yıllara dayanır. Arka arkaya ünlü bir kaç kriket oyuncusu (14 oyuncu) 87 sayısıyla oyun kaybetmiş ve bu şekilde bu sayı uğursuz hale gelmiştir.

İncil’deki “Son Akşam Yemeği” ile bağlantısı sebebiyle dünya genelinde 13 sayısı uğursuz sayılır. Hatta o kadar kötü şans getirdiğine inanılır ki; bazı binalarda 13. kat yoktur, bazı ulaşım araçlarında koltuk numaraları arasında 13 yer almaz.

Ah Şu Kediler…

Aaaaa!! bir de zavallı kedilerimiz var. Kara kedilerin uğursuzluk getirdiğine inanıyor herkes nedense. Hâlbuki eski Mısır’da kara kedilerin tanrıça olduğu kabul edilmiş ve bu kediler koruma altına alınmış.  Hristiyanlık yayılmaya başlayıp da; önceki kültürlerin sembolleri ile ilgili kötü yorumlar yapmaya başlayana kadar da kediler iyiymiş. Sonra insanların bakış açısı değişmeğe başlamış. Evinde kedi besleyenlere “cadı”, “büyücü” etiketleri yapıştırılmaya başlanmış ve bu kişiler idam edilmiş. (İnsanın insana ettiğini başka hiçbir canlı yapmıyor zaten şu dünyada)

Var mı sizin batıl inançlarınız? Merdiven altından geçer misiniz? Yatağın sağından kalkar mısınız? Her neyse inancınız unutmayın, bunlar gerçek değil. Hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.

Şebnem TUNA

 

Minamata Felaketi: Vahşeti Yaşayanlar

 

 

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

işyeri kira sözleşmeleri

İşyeri Kira Sözleşmeleri. İşeri Avukatlık Bürosu Sorularınıza Yanıt Veriyor.

Cape Town Gezi Rehberi