Gündem

Baskın Karabasan Film Önerisi

MARSLI BAYKUŞ ÖNERİYOR

Bu yazılara ilk başladığımda editörüm bana söylemişti hep kitap önerisi ile yürümez bu iş diye. Ki kendisi biliyor, benim okuduğum türler belli, bu türlerin ülkemizde gördüğü değer belli gibi bir sürü mevzu var; onları sonra tartışırız. Bir de ben yabancı roman okumuyorum ki sormayın. Uzun lafın kısası belli türlerle, sadece kendi dilinde, yalnız yazınsal eserlerle, bir de bu eserleri tavsiye edebileceğin nitelikte olmasına bakacak olursak kısa sürede biter bu demişti. Haklıydı kendisi. Ara ara edebiyat harici önerilerde de bulunacağım ama ana konumuz edebiyat olarak kalacak. Baskın Karabasan film önerisi sizlerle.

Baskın Karabasan Film Önerisi

Çok film izlediğimi bilen arkadaş çevrem arada film önerisi bekler. Sıkı korku filmi önerisi isteyen bir kitle var ki onlarla başa çıkmak her babayiğidin harcı değil. Benim de bu konularda pek uzman olduğum söylenemez. Ama bir şey öneriyorsam pek bilinmeyenleri önermeyi severim.

Vesaire vesaire… Bugün hepsine birden cevap veriyorum. Bugüne kadar yapılan en iyi yerli korku filmini öneriyorum. El-Mars Baykuşan, şaka şaka :D Bu basit görsel efektlerle, böğürtülerle ve birbirinin kopyası senaryolarla yılda bir veya iki kez bize şaşaalı reklamlarla satılmaya çalışılan, iyice cılkı çıkmış Türk korku sinemasının kötü eserlerinden biri değil.

O ki Türk sinemasının son dönemde yetiştirdiği en değerli isimlerden

Can Evrenol yönetmenliğinde Türk korku sineması külliyatına bambaşka bir bakış açısı geliyor. O ki Türk sinemasının son dönemde yetiştirdiği en değerli isimlerden. Genç yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Baskın: Karabasan. Şimdilerde “Ev Kadını” filmi ile de adını duyacaksınız ve hatta kendisi Netflix’in Türk dizisi “Koruyucu”nun da yönetmen kadrosunda. Ama bugün önerimiz onun ilk uzun metrajlı filmi.

Daha önce de dediğim gibi, son dönem yerli korku filmlerine karşı üç değil on üç maymunu oynayın. Şimdi size gerçekten yerli korku filmi öneriyorum, hele toplanın. Öyle ahım şahım görsel efektler beklemeyin yalnız. İmkânlar kısıtlı, anlayışlı olun. 2015 çıkışlı, festival festival ülkemizi temsil etmiş bir film. Aynı isimli bir de kısa filmi var, onu da izleyin.

Gece devriyesindeki polisler yardım çağrısına gider. Eski Osmanlı karakoluna girdiklerinde ise buldukları dehşet tarikatı… Çocukluk kâbuslarınız ve mutlu sonla bitmeyen bir film. Korku seviyorsanız yanaşın, aksi takdirde yan yan kaçın… Gözleriniz açık olsun.

Marslı Baykuş Öneriyor: Zifir Kitap Önerisi

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Türkiye’de son zamanlarda bu tarz filmler çok olmaya başladı. bunu da izleyelim bakalım. güzel yazı elinize sağlık.

  2. Çok güzel anlatmışsınız kaleminize sağlık. Ben yine tek gözüm kapalı bir şekilde izlerim ;) azcık korkuyorum da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu