Sağlık

Vücutta Sihir Etkisi Yapan Baskı Noktaları

Başınız ağrıdığında ne yapıyorsunuz??
Şakaklarınızı mı ovuyorsunuz? Çoğumuz içgüdüsel olarak bunu yapar. Ancak çoğu insan sadece baş ağrısı değil, sağlık sorunlarının çoğunu iyileştirmeye yarayan vücuttaki sayısız noktadan habersizdir. Vücutta sihir etkisi yapan baskı noktaları ufak bir listesi hemen aşağıda.
Bu noktalardan herhangi birine baskı uygularken baskının çok fazla olmamasına dikkat edin. Aksi halde ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz.

Vücudumuzdaki Bazı Baskı Noktaları 

Vücudumuzda bulunan şu noktalara baskı uygulayarak ağrılarımızı geçirebilir, rahatlama sağlayabiliriz, tabi uygulamaların dozunu ayarlayabildigimiz sürece.

* Üçüncü Göz

Üçüncü Göz ya da Ying Teng. Alnınızın burun kemiğiniz ile buluştuğu yerde, tam kaşlarınızın arasında bulunur. Hafifçe dokunarak ya da baskı uygulayarak bu bölgeyi kolayca uyarabilirsiniz. Nefesinizi kontrol enderek yaklaşık 1 dakika baskı yapark en iyi sonucu alırsınız. Bu işlem derinden ve yavaş olmalıdır.

üçüncü göz

Peki bu neden yapılmalı?
Çoğu insan, alın kısmında ağrı olunca bu bölgeyi ovurşturur zira iyi gelir. Lakin bu uygulama, daha pek çok şey için faydalıdır. Stres ve kaygıya sebep veren hormonal dengesizlik durumlarını stabilize edebilmenizi sağlamakta olan 3. göze uygulayacağınız baskı, sakinleşmeniz, sinir hallerinden kurtulmanıza ve karışık olan kafanızı netleştirmenize destek verir. Tabi tüm bunlar oluduğunda uyku kaliteniz de artacak ve yorgunluğunuz azalacaktır.
Burnunuz sürekli tıkanıyor ve sinüs sıkıntısı sizi bırakmıyorsa bu kontaya düzenli bir şekilde 60 saniyelik periyodlar halinde baskı uygulayın.

* Sondaj Noktası

Baskı noktalarından bir diğeri olan sondaj noktası, göz yuvanızda gözün iç köşesi ile kaşınızın başladığı yerin arasında yer alır. Grip olacak gibi ya da üşütüyor gibi hissettiğinizde, ateş durumu, burnunuzun tıkanması gibi durumlarda bu noktalara 1 dakika civarında baskı yapın. Bu hareket burnunuzun temizlenmesine yardımcı olur.
Baş ağrısı için de bu sondaj noktalarına hafif baskı uygulayın. Biraz sonra baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

baskı noktaları sondaj noktası
* Hoş Geldin Kokusu

Tıkanık burnunuzun açılması için, burun kanatlarınızın hemen alt – yanındaki noktalara baskı uygulayın, biraz sonra koku almaya başlayabileceksiniz. Bu noktalar aynı zamanda, yüz güzelliği noktalarındandır. Bu noktalara her gün düzenli olarak yapılacak masajın, kan dolaşımının arttırılmasına destek vereceği için, ciltteki lekelerin azalacağı, aknelerden kurtulabileceğimiz bilinir.

hoşgeldin kokusu

* Muhteşem Görünüm

Parmaklarınızı çene kemiği köşesinin hemen altına koyduğunuzda bu noktayı buldunuz demektir. Bu noktalara her gün düzenli olarak baskı uygulandığında, yüz kasları hacmini muhafaza eder, yüzdeki ince çizgiler ve kırışıklıklar azalır.

muhteşem görünüm

* Tanrısal Destek 

Ensenizde, kafatasınızın bittiği yerden omuzlarınıza doğru ellerinizi hareket ettirdiğinizde, yukarıdan aşağıya doğru uzanan kaslarınızı hissedeceksiniz. Buralara işaret ya da baş parmağınızla baskı yapın. Birkaç dakika baskı uyguladığınızda baş ağrınız kaybolacaktır. Bu noktaya yapılacak baskı aynı zamanda endişe hissinizi yok etmeye yardımcı olur. Bu baskı ayrıca göz yorgunluğu ve gerginliğe de iyi gelecektir. Stres ve uykusuzluk durumunu da halletmenizi sağlar. 

tanrısal destek

 

* Rüzgar Köşkü 

Ensenizde saçınızın bitişine doğru parmağınızı koyun. Kafa tasınızın bittiği yerde bir boşluk bulunur. Baskı noktaları listemizdeki rüzgar köşkü noktasını bulmak için elinizle buraya baskı yapabilirsiniz. Ya da daha kolay bir yöntem olarak, parmağınızı bu noktaya koyun ve başınızı parmağınıızn üzerinde geriye bırakın. Baş, boyun, göz, boğaz, burun kaynaklaı ağrıların yok olmasını sağlar. Stresli anınızda size destek verecektir.

rüzgar köşkü

* Şakak Bölgesi 

Şakak bölgesinde 5 farklı baskı noktası vardır. Şakağınızdan başlayıp kulağınızın üst tarafında, başınızın yanlarında kulak kepçenizi takip eden bir kavis çizin. Bu noktalara baskı yapmak, başınızdaki ağrılara, migrene iyi gelir.

şakak bölgesi

 

Ölümsüzlük İksiri “Kombucha” – Kombucha Nedir? yazımız için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu