in

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Başarının Şans ile İlgisi Nedir?

Başarının şans ile ilgisi

Bugünlerde sıkça tartışılan ve neredeyse herkesin merak ettiği bir konu vardır. O da “başarılı olmak için şans gerekir mi?”. Kimileri başarının sadece şans ile mümkün olacağını savunurken kimileri de bunun şans ile bir alakası olmadığını, başarının sadece ve sadece çalışma ile mümkün olacağını savunmaktadır.

Başarının Şans ile İlgisi

Şans faktörünü savunan kişiler zengin bir aileden gelmeyi, çok iyi okullardan eğitim almayı ve bir şeyleri başarabilmek için paranın olmasını bir zorunluluk olarak düşünmektedir. Diğer yandan olaya sadece çalışma gözü ile bakan kişiler ise günümüzde zengin olan kişilerin zamanında o serveti elde etmek için çok çalıştığını, başarılı kişilerin büyük bir çoğunluğunun kendilerini eğittiklerini ve işe hiç paraları olmadan başladıklarını savunmaktadırlar. Peki hangisi doğru düşünüyor. Gerçekten başarılı olmak için henüz yolun başında zengin bir aileye, üst düzey bir eğitime veya büyük miktarlarda paraya mı ihtiyacımız var. Yoksa ihtiyacımız olan tek şey çalışmak mı? Hadi beraberce bu konuyu inceleyelim.

Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelikle nasıl başarılı olunur sorusuna cevap vermek konuyu daha iyi değerlendirmek adına bize yardımcı olacaktır. Sizce bir kişi herhangi bir konuda başarılı olmak için ne yapması gerekiyor? Mesela bir üniversite öğrencisini ele alalım. Bulunduğu okulu veya fakülteyi bitirmesini de bir başarı kriteri olarak belirleyelim. İşte burada karşımıza iki farklı senaryo ortaya çıkıyor. Birincisi hiç çalışmayan, kendisinin veya ailesinin sahip olduğu nüfuz sayesinde emek vermeden okulunu bitiren ve hiç zorlanmadan eğitim hayatını tamamlayan birisi olsun. Diğeri ise neredeyse hepimizin alışık olduğu hard workerlar yani çalışmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş kişiler. Bunlar ise derslerine düzenli olarak çalışır, üzerinde olan sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirir ve geleceği için henüz okul yıllarında kendisini alanında eğiterek yatırım yapar. Bu sayede mezun olduktan sonra işsiz kalma veya düşük ücretler karşılığında çalışma gibi sorunlar çekmez.

İkisi Arasındaki Uçurum

Objektif bir şekilde değerlendirecek olursak ilk örneğin daha kolay şekilde yol aldığını görebilirsiniz. Ama ne yazık ki bu kolaylık hiçbir zaman onun için bir avantaj olmayacaktır. Zira en ufak bir kriz anında henüz bir zorlukla karşılaşmadığı için kendisini sıkıntıların merkezinde bulması olasıdır. Çünkü bu kadar kolay ve zahmetsiz bir şekilde ilerlediğinden kendisini eğitmek için bir ortam bulamamıştır. Haliyle iflas, baskı, kriz ve enflasyon gibi sorunlarla karşılaşınca işinde büyük çöküşler yaşaması muhtemeldir. İkinci örnekteki kişi ise hayat ile çok genç yaşlarda tanışmış olduğu ve yaşayabileceği birçok sıkıntıyı deneyimlediği için önüne çıkacak yeni sorunlarla nasıl baş etmesini bilecek, onları bir engel olarak değil de başarı yolundaki bir basamak olarak görecek ve en önemlisi bu sorunların kendisini geliştirdiğine inanacaktır. Sonuç olarak daha zorlu ortamlarda rahatlıkla bulunabilecek ve daha büyük işler başaracaktır.

Başarılı Olmak İçin Çalışmak mı Şans mı Önemlidir?

Başarılı olmak için şans mı çalışmak mı? Aslına bakarsanız cevap oldukça açıktır. Ama biz yine de somut deliller üzerinden giderek kafalardaki soru işaretlerini giderelim. Dünyanın en zengin insanı kimdir? Sizin de bildiğiniz gibi Bill Gates bu ünvanı uzun yıllar elinde bulundurdu. Hatta son istatistiklere göre yeniden birinci oldu. Peki onun başarısının arkasındaki sır neydi? Şanslı olması mı yoksa çok çalışması mı? Cevap her ikisi de olacak! Öyle diyoruz çünkü Bill Gates hem çok şanslı hem de çalışkan birisidir.

Hem Şanslı Hem Azimli

Şanslı birisiydi, çünkü zengin bir aileden gelmişti ve bu da o zamanlar herkesin ulaşamadığı bir imkanı ona sundu. Kişisel bilgisayarların henüz icat edilmediği yıllarda okul aile birliğinin fonlaması ile en büyük tutkusu olan bilgisayara ulaşmıştı. Bu sayede kendisini programlama alanında geliştirebilmiş ve günümüzün en büyük teknoloji firması olmuştur. Çalışkandı, çünkü o tutkusu olan bilgisayara ulaşabilmek için bir teknoloji şirketinde para almadan firmanın talep ettiği yazılımı hazırlamıştı. Hatta o yazılımı hazırlayabilmek için aylarca gece saat 12 den sonra boşalan bilgisayarda üç saat çalışıp sabah 7 de okula gitmişti. Annesi ise yıllar sonra olayı öğrendiğinde “demek o yıllar bu yüzden böyle zor uyanıyormuş!” demiştir.

Özetlemek gerekirse başarı hem şans işidir hem de çalışma. Eğer Bill Gates’in o zamanlar nadir olan bilgisayara ulaşması onun şansıydı. Ve o da bu şansı en iyi şekilde değerlendirip çok çalışarak bugün dünyanın en zengin insanı oldu. Şimdi size çok iyi bir haberimiz var. Hazır mısınız? Siz çok şanslı birisiniz! Nereden mi biliyoruz? Söyleyelim, şu an boş boş challenge videoları izlemek yerine size katkıda bulunabilecek bir içerik okuyorsunuz. Üstelik buna daha sonra ulaşabilme imkânınız varken.

Bilginin Kıymeti Bilinmiyor

İnsanların bilgiye kadar kolay ulaşılabilen bir çağda neden hala kendilerini geliştirmediklerini biliyor musunuz? Sebebi o bilginin her zaman ellerinin altında olduğunu bilmeleri ve istedikleri zaman ona ulaşabileceklerini düşünmeleridir. Tıpkı bir online kursa kaydolup onu hiçbir zaman izlememek gibi. Yani anlayacağınız siz çok şanslı birisiniz. Ama önemli olan bu şansı çalışma ile birleştirip başarıya ulaşmaktır. Zira diğer türlü olan senaryoda yani kişinin her zaman elinin altında olduğunu düşünüp “daha sonra bakarım” denilen şeylerde sadece bir hayalperest olmuş oluyor. Bu yüzden eylem ile tamamlanmadıkça yani çalışmadan başarı olmaz. Kişi zaten şanslıdır ve fırsatlar her daim elinin altındadır. Önemli olan bunları alıp kullanmakta!

Hepinize bol şans ve tabi ki de iyi çalışmalar!

 

Sorumluluk Duygusu İnsan Gelişiminde Ne Kadar Etkilidir?

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en korkak hayvan vombat

En Korkak Hayvan Vombat Hakkında Tüm Bilgiler

bilmeceler ve cevapları

Bilmeceler ve Cevapları