Sağlık

Baş Ağrısı Deyip Geçme!

Baş ağrısı çoğumuzun zaman zaman yaşadığı bir şeydir. Ve gerçekten insanın günlük hayatını ciddi şekilde etkiler. Ara ara bizi yoklayan stres ve hava değişimi kaynaklı baş ağrıları olduğu gibi migren ataklarına kadar gidebilen ciddi sorunlar yaratan baş ağrıları da yaşayabiliriz. Baş ağrısında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bugün bunlarla ilgili bilgiler paylaşacağım sizlerle. Baş ağrısı deyip geçme!

BAŞ AĞRISI DEYİP GEÇME!

BAŞ AĞRISI 1 DAKİKA İÇİNDE EN YÜKSEK ŞİDDETİNE ULAŞIYORSA

Bir anda şiddetli bir şekilde gelip 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısının sebebi subaraknoid kanamayı işaret ediyor olabilir. Beyin damar duvarlarındaki anomalinin sebep olduğu balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle subaraknoid kanama oluşur. Bazı kişiler bu tip baş ağrısını kafasının içinde bir şey patlamış gibi yorumlayabilir. Ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişikleri, uyku hali, kusma, bulantı, ışığa hassasiyet, epilepsi nöbetleri görülebilir. Bu hastaların yaklaşık dörtte biri ilk 24 saat içinde kaybedilir. Bu yüzden böyle bir durum yaşanırsa ihmal etmeden doktora görünmek gereklidir.

BAŞ AĞRISI GİDEREK ŞİDDETLENİYOR VE GEÇMİYORSA

Baş ağrısı sürekli görülüyorsa ve şiddeti gittikçe artıyorsa bu durumu önemsemek gerekir. Sigara ve doğum kontrol hapı kullanan genç bir kadında gittikçe şiddetlenerek artan baş ağrısı, beyin venlerinde pıhtılaşma sonucu oluşan “serebral sinüs trombozu” gibi hızla tedaviye başlanılması gereken bir durumun habercisi olabilir.

HAPŞIRMAK, IKINMAK, CİNSEL AKTİVİTE VEYA EFOR İLE BAŞLAYAN BAŞ AĞRILARI

Egzersiz, hapşırmak, ıkınmak, cinsel aktivite gibi kafa içi basıncının artması sebebiyle oluşan baş ağrısı, kafa içinde yer kaplayan bir oluşumu düşündürebilir. Beyin tümörleri, anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca genç-orta yaş kilolu kadınlarda sık görülen, beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının sebep olduğu “psödotümör serebri” hastalığı da bu durumda gözlenebilir.

KAFA TRAVMASI SONRASI OLUŞAN BAŞ AĞRISI

Trafik kazaları gibi şiddetli kafa travmalarının ardından kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda veya beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir. Bazen beyin zarları arasında sızıntı şeklinde oluşan kanamalar başta bulgu vermeyebilir. Travmadan günler hatta aylar sonra baş ağrıları ve denge bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

BAŞ AĞRISINA VÜCUTTA GÜÇSÜZLÜK, GÖRME VE KONUŞMA ZORLUĞUNUN EŞLİK ETMESİ

Baş ağrısının yanında kol ve bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, görme bozukluğu ve konuşma zorluğu gibi nörolojik bulguların da görülmesi beyin dokusunda sorun olduğunu gösterir. Bu rahatsızlıklara ek olarak yaşanan inme durumu, hastaların %10′ unda inme öncesi baş ağrısı görülür.

TEDAVİ OLUNMASINA RAĞMEN DÜZELMEYEN BAŞ AĞRILARI

Tedavi edilmesine rağmen düzelmeyen dirençli baş ağrıları da vardır. Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, tümör, kafa içi basınç artışı, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal olarak değişiklik ve iritasyon yapan bir çok hastalığın sebebi bu baş ağrıları olabilir .

BAŞ AĞRISININ HEP AYNI BÖLGEDE OLMASI

Baş ağrısı sürekli aynı bölgede oluyorsa, o ağrının olduğu bölgede yer alan bir lezyonun varlığı düşünülebilir.

BAŞ AĞRISINA YÜKSEK ATEŞ, UYKU HALİ VE KAFA KARIŞIKLIĞI EŞLİK EDİYORSA

Beyni çevreleyen zarların enfeksiyonu ile menenjit oluşur. Ensefalit ise beyin dokusunun enfeksiyonu ile ortaya çıkar. Bu hastalıklara giderek şiddetlenen baş ağrısı eşlik eder. Baş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, uyku hali, halsizlik ve kafa karışıklığı da olur. Böyle bir durum yaşanıyorsa beynin oluşan enfeksiyondan etkilenmiş olabileceği düşünülmelidir. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları sakatlığa yol açabilen veya ölümcül olabilen hastalıklara neden olur.

İLERİ YAŞLA BİRLİKTE BAŞLAYAN BAŞ AĞRILARI

50 yaş üstünü tehdit eden bir hastalık olan temporal arterite, orta veya şiddeti gittikçe artan baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrıları, görmede azalma, çiğnerken yorulma gibi semptomlar eşlik edebilir. Erken tedavi edilmezse, kalıcı görme kaybı ve beyin hasarına neden olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda ortaya çıkan baş ağrıları beyin damar hastalıkları ve beyin tümörlerini düşündürebilir.

Baş ağrısı deyip geçme! yazımda baş ağrısında dikkat edilmesi gereken durumları inceledik. Bu yazımın ardından vücudumuzdaki baskı noktaları ile ilgili yazımızda dikkatinizi çekebilir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Bazen resmen şakaklarım kopacak gibi hissediyorum.. Başka hastalıkların da habercisiymiş demek ki.. Teşekkürler.. :)

 2. Migren hastalığı malesef annemde var ve migreni azdığında çok kötü oluyor Bir gün kendine gelemeyip sürekli uyuyo sessiz bir odada anca geçiyo

 3. Kafa travması geçirildi ✅
  Baş ağrısı kronik. Sabit. ✅
  Denge ve algı problemi ✅
  Sinir bozukluğu, Asabiye ✅
  Eyvah bana acil beyin cerrahı lazım

 4. Ooo hiç böyle bir şey olacağını tahmin etmemiştim. Sık oomaz ağrısı ama yorugunlukta hemen kendini belli eder. Bu yüzden günüm berbat olur. Kontrol ettirmem gerekiyor demek ki

 5. Bas agrisina yol açan bogaz enfeksiyonun olduğunu henüz 10 saat evvel öğrendim ve şaşırdım açıkçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu