in

AğladımAğladım

Barış Akarsu Öyküsüdür

barış akarsu

Elim bir trafik kazası sonucu genç yaşta aramızdan ayrılan değerli sanatçı Barış Akarsu ile ilgili duygu ve düşüncelerini bizlerle paylaşan ve hayatı hakkında bize bilgiler veren arkadaşımız Yılmaz Şahin’e çok teşekkür ederiz. 

BARIŞ AKARSU ÖYKÜSÜDÜR

Bu yazı da sizlerin “Akademi Türkiye” ve “Yalancı Yarim” dizileriyle tanıdığı, benim 2004 yılında ortak bir arkadaşım aracılığıyla tanışmaktan şeref duyduğum ve 3 yıla yakın bir süre gerek telefonla gerek yüz yüze konuşup güzel düşüncelerini dinleme, hayatın bir kesitini yaşama ve kendisini tanıma fırsatı bulduğum kıymetli arkadaşım güzel insan Barış Akarsu dan bahsetmek istiyorum ..Ruhu şad olsun..Dualarımı gönderiyorum..

BARIŞ AKARSU KİMDİR?

Barış Akarsu 29 Haziran 1979’da Bartın’da doğdu. Öğrencilik hayatını Amasra’da tamamladı. Lise öğrenimini sürdürürken spora düşkünlüğü ile de tanıdığım Barış Akarsu Amasra Yelken Kulübü’nde profesyonel olarak yelken sporu ile ilgilenmeye başladı. Müziğe ilgisi kendisinin de tabiriyle ilkokul yıllarında flüt çalarak başladı. Ben de kendisiyle yaptığım bir dost sohbetinde müziğe nasıl başladın diye merak edip sorduğumda “Ben çocukken okuldan çıkınca sokaklarda bile flüt çalardım ve çok keyif alırdım, çok eğleniyordum.” demişti..

MÜZİKLE İLK TANIŞMA

Ama müzikle ilk tanışması Amasra’ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmayı öğrendiği gitar ve mızıka ile olmuştur. Barış Akarsu, çok iyi gitar çalardı. O dönemlerde 1970 ve 1980’lerin rock, hard rock ve heavy metal grup ve sanatçılarını dinlemeye başladı ve onlardan etkilendi. Rock gruplarına olan düşkünlüğünü saklamazdı. Antalya’da animatör ve müzisyen olarak çalıştı. Ankara’da garsonluk, barmenlik ve müzisyenlik yaptı. Daha sonra Karadeniz Ereğlisi’ne giderek dört yıl boyunca çeşitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptı.

Bu dönemde yayınlanan “Akademi Türkiye” yarışmasına arkadaşlarının ve annesinin tavsiyesiyle katıldı. Temmuz 2004 yılında yarışmayı sesinin gücüyle birinci olarak tamamladı. Yarışmada unutamadığı bir anıyı sormuştum kendisine sohbet ederken. “Akademi Türkiye” sahnesinde performans yaparken Haluk Levent’in sürpriz yaparak aniden sahneye gelmesinin ve ardından yaptıkları düetin kendisini çok heyecanlandığını ve duygulandırdığını söyleyerek yanıt vermişti. Yarışmadan hemen sonra İstanbul’a yerleşti. Müzik çalışmalarına burada devam etti. Taksim’de bir mekanda yaptığımız sohbette; “Şu an en sevdiğim şeyi yapıyorum, şarkı söylüyorum” demişti. Ve şu cümleyi ekledi. “Beni Barış Manço ve Cem Karaca gibi iki büyük üstadın ışığında görüyorlar bu beni hem çok mutlu ediyor hem de bana büyük bir sorumluluk yüklüyor.” Kendine has karakteri duruşu ve tarzıyla Barış Manço ve Cem karaca gibi iki büyük ustanın arkasından anılmak kolay olmasa gerekti. Yarışmanın sonuçlanmasının ardından ilk albümünü çıkarmasına kadar geçen sürede Türkiye’nin değişik yerlerinde bir çok konser verdi..

İLK ALBÜM

31 Aralık 2004’te ilk albümünü de kendisine yakıştırılan bir üstadın şarkısıyla Anadolu Rock tarzının öncülerinden biri olan Cem Karaca’nın “Islak Islak” şarkısıyla piyasaya çıkardı. Aynı yıl içerisinde bu albümden “Islak Islak”, “Kimdir O”,”Amasra” ve “Mavi” parçalarına klip çekti. Yaptığımız bir sohbetimizde, ikinci albümünde kendi bestelerine yer vermek istediğini söyledi. “İyi bir yorumcu olarak insanların beni sevmesi beni çok mutlu ediyor, çok güzel bir duygu ama ben üretmek ve söz yazıp beste yaparak iyi bir sanatçı da olmak istiyorum.” demişti. O an bu düşüncesi beni çok etkilemişti, şarkıcı ve san

3 Ağustos 2006’da ikinci albümü “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek” piyasaya çıktı.10 yeni şarkı ve bir coverden oluşan albümde söz ve bestesi kendisine ait “Yeter Be” ve “Ben” adlı iki eser de bulunmaktaydı. İkinci albümden;”Vurdum En Dibe Kadar” ve “Yaz Demedim” parçalarına klip çekildi.

Bir gün İstanbul dışındayken telefonla dost sohbeti yaptığımız bir sırada kendisine bir dizi projesi geldiğini, eğlenceli ve duygusal bir senaryo olduğunu ve bu dizideki rolün kendi öz karakterini çok yansıttığını bu yüzden bu projede yer almayı düşündüğünü belirtti. Gerçekten 3 yıllık süre zarfında bunu net bir şekilde gözlemlemiştim, öyleydi hem eğlenceli hem duygusal bir karakterdi. 2006 yılında yayınlanan “Yalancı Yarim” dizisinde başrollerden birini üstlendi. Bu dizi ile birlikte milyonlarca seveni tarafından “Alfonso Tarık” olarak anılmaya başlandı. Müzik ve dizi çalışmaları aynı anda devam etti..

VEFATI

Herkes tarafından bu kadar çok sevilip güzel şeyler yapmaya başlayan güzel insan… Maalesef aramızdan ayrıldı. Hatırlamak istemediğim, hala içimi titreten, kulaklarımda yankılanan o haberi aldığım telefon… Ne yazıktır ve kaderin cilvesidir ki Barış Akarsu, yirmi sekizinci doğum günü olan 29 Haziran 2007 Cuma akşamı saat 22:30 civarında, Muğla ilinin Bodrum ilçesine 5 kilometre mesafede olan Torba Kavşağı’nda feci bir trafik kazası geçirdi. Ve maalesef Torba Kavşağını bilenler bilir aynı bölgede daha öncede bir çok kaza olmuştur.

Bu trajik kazada araçta bulunan doğum gününü beraber kutladığı iki arkadaşı hemen olay yerinde can verdi. Barış Akarsu ise hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi. Acil serviste kalbi yeniden çalıştırıldı. Barış Akarsu, beş günlük yoğun bakım sürecinin ardından 4 Temmuz 2007 Çarşamba günü saat 20:10 sularında hayatını kaybetti ancak ölümü 23:10’da açıklandı. Hastane önünde yoğun bakımda kaldığı süre zarfında dostları ve sevenleri onu yalnız bırakmadı. 20:10 sularında kalbi durduktan sonra tekrar çalıştırmak için uğraşıldığı söylendi. Ama maalesef o anda kalabalıktan dolayı ve ufakta olsa bir umuttan dolayı açıklanmadı. Vefatının ardından “Yalancı Yarim” dizisi ve yeni hazırladığı albüm yarım kaldı ve önemlisi güzel bir hayat, bizleri de geride gözü yaşlı bırakarak yarım kaldı. 2008 Ocak ayında dizide söylediği şarkılardan oluşan bir derlemenin de içinde yer aldığı ve 28 yıllık hayatından kesitlerin paylaşıldığı bir belgesel DVD çıkarıldı. Genç yaşta hayata veda eden Barış Akarsu, Amasra’da toprağa verildi. Aynı Kerim Tekin ,Uzay Heparı gibi Barış Akarsu da erken yaşta yapacak daha çok şeyi varken kaybettiğimiz önemli bir değer, güzel bir insan ve benim için güzel bir dosttu. Mekanı cennet olsun sevenlerinin duaları üstünde olsun. Başta annesi Hatice Akarsu’nun ellerinden öpüyor, annesi, ailesi ve sevenlerine yeniden baş sağlığı ve sabır diliyorum…

YILMAZ ŞAHİN

Kerim Tekin Öyküsüdür

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

korona nasıl taşınıyor

Korona Nasıl Taşınıyor? İşte Cevabı. Hepimiz Dikkat Etmeliyiz!

Evde ekmek

Evde Ekmek Nasıl Yapılır?