Kültür - Sanat

Barış Abi

Barış Abi, hayatı tek bölüme sığmayacak bir şahsiyet olduğu için onu anlatmaya iki bölüm halinde devam edeceğimi söylemiştim ilk kısımda. Bu kısımda ise onun artık Türkiye’de Barış Abi olarak anılmaya  başlamasını ve zirveyi yaşamasını anlatacağım.

Barış Abi

Barış Manço, Aynalı Kemer, Halhal, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa gibi şarkılarla artık iyice benimsenmişti. Yaptığı ropörtajlarla, tavırlarıyla, tarzıyla artık ülkenin Barış Abi’si olmuştu. 1979 yılında Yılın En İyi Erkek Sanatçısı ödülünün sahibi oldu. Öte yandan Yeni Bir Gün adlı şarkısı ona Yılın Bestecisi, Yılın Düzenlemecisi gibi ödüllere de uzandı. Ancak bu sırada geçirdiği kaza nedeniyle iki ay kadar sahnelerden uzak kaldı.

80’ler Fırtınası

1981 yılında çıkardığı Meclisten Dışarı adlı albüm özellikle Arkadaşım Eşşek adlı şarkıyla 7’den 70’e herkesin sevgilisi olmuştu. Yine bu yıllarda Dönence ve Gülpembe adlı şarkılar adeta fırtına gibi esti. Gülpembe şarkısını 1957 yılında kaybettiği büyükannesi için yazmıştır. 1983 yılında Eurovision’a Kazma adlı şarkıyla katılsa da jüriden onay alamadı. Ancak parçasından vazgeçmeyen Manço, albümünde şarkıya yer vererek bununla da yine büyük başarı sağladı. Zira Estağfurullah Ne Haddimize adlı albümünde en büyük başarıyı Kazma ve Halil İbrahim Sofrası adlı şarkılar yakalamıştı. Yine 1983 yılında pop müzik dalında Yılın Sanatçısı ödülünün sahibi olmayı baaşardı.

Televizyon Projeleri

Hayatı müzikle geçmesine rağmen aklında hep çocuklar için tv projeleri de olan Manço, nihayet bu hayaline de kavuşuyordu. 1988 yılında TRT kanalında doğan 7’den 77’ye adlı program çocuklarla birlikte ebeveynlerin de büyük ilgisine mazhar oldu. Yaptığı programla çocukları gezdiği 150’den fazla ülkeye doğru yolculuğa çıkarmayı bir şekilde başarmıştı Barış Abi. Onun programında kimsenin mutsuz olması mümkün değildi ve yarışma da yapılsa herkes bir şekilde ödüllendiriliyordu. “Adam Olacak Çocuk” sloganı olmuştu programın. 1990 yılında Türk-Japon dostluğu için Japonya’da büyük bir konser verdi. 7’den 77’ye programı, 1998’e kadar tam 378 bölüm yayımlanarak oldukça uzun süre ekranlarda kalmayı başarmıştı.  Dönence programını ise yetişkin kitleye özel yapmıştı Barış Abi.

Unutma ki Dünya Fani…

Veren Allah alır canı. Ben nasıl unuturum seni? Can bedenden çıkmayınca… Böyle söylüyordu Barış Abi Can Bedenden Çıkmayınca adlı şarkısında. 1 Şubat 1999 senesinde çocukluğumun en büyük sarsıntılarından birisini yaşatan o kara haber geldi. Barış Manço, evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yummuştu. Hatırlıyorum… Tüm ülke yasa boğulmuştu. Devlet sanatçısı olduğu için büyük bir devlet töreniyle İstanbul’da toprağa verildi Barış Manço. 90’lıyıllarda çocuk olanların içerisinde bir yara vardır dikkat edin. O yara, Barış Manço’yu erken kaybetmenin açtığı yaradır. 21 sene geçmiş üzerinden. Onun gibisi gelmedi. Bu vesileyle Barış Abi’yi rahmet ve özlemle yad ediyorum…

 

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Cidden efsane… Her sarkısında Bi anlam var, domates biber patlıcan ve bal böceği en sevdiğim..iyiler önden gidiyo bu lafa inanıyorum… Vefatından sonra bıraktıklarına ne kadar sahip çıkıldı fikrim yok ama bu adam cidden ölüm yıl dönümünde keske layıkıyla anılsa.. Mekanı cennet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu