in

Banka Kredi Notu Nedir?

Banka kredi notu

Herhangi bir nakit ihtiyacında bankalara kredi çekmek için başvuru yaparız. Banka kredi notu da bankalara kredi çekmek için başvurduğumuz zaman karşımıza çıkan puandır. Bu puan, bankadan kredi almak için oldukça önemlidir. Çünkü kredi miktarı veya verilip verilmemesi konusunda en önemli belirleyici konulardandır.  Kredi notu olarak tanımlanan bu puan, tam olarak nedir?

Bankalara nakit ihtiyacında, ev ya da araba almak için başvuru yapılır. Banka istediğimiz kredi miktarını onaylarsa ki bunun için kredi notumuz devreye girer ve bunun sonucunda da evimizi veya arabamızı alırız. Belirli bir süre sonra taksitleri ödemeye başlarız. İşte bu noktada, banka kredi notu kredinin onaylanması için en belirleyici unsurdur.

Bankalarla olan ilişkimizin en açık kanıtı banka kredi notudur. Eğer borcuna sadık ve ödemesini günü gününe yapan biriyseniz rahat olun. Çünkü notunuz direkt olarak yükselmektedir. Borcunu istikrarsız bir şekilde ödeyen kişilerin kredi notları düşürülür. ,Daha sonraki işlemler için önünde bir engel oluşmaya başlar. Mesela kredi notunuz, ödemeniz gereken borçlarınızı zamanında ödemediğiniz taktirde düşürülür. Siz tekrardan bir krediye ihtiyaç duyduğunuzda büyük ihtimal onay alamazsınız. O yüzden banka ödemelerini günü gününe yapmak oldukça önemlidir.

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı, yok denecek kadar azdır. Ama doğru kullanan kişi sayısı da oldukça düşüktür. Özellikle kredi kartı kullanımı konusunda başarısız kişilerin, notları düşer. Bankaya  yapılan kredi gibi başvurularda bu durumlar yüz yüze gelmektedir. Bilinçli tüketim toplumu olmamız adına ortaya çıkan bu not sistemi konusunda bilmeniz gerekenleri sitemizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Banka Kredi Notu Nedir?

Bankalar tarafından bir inceleme gerçekleştiğinde müşterileri tek değerlendiren araç kredi notu değildir. Fakat müşteri hakkında detaylı bilgi almak konusunda oldukça önemli bir ayrımdır. Bireysel ya da ticari müşterilerin, tüm finansal kuruluşlarda, isimleri altında bulunan mali varlıklar ve işlemlere dayanarak, yapılan uygulamalar sonucunda ulaşılan sayısal verilere kredi notu denir.

Bankalar bu veriler üzerinden değerlendirme yapar. Daha sonra müşterilerin kredi isteklerine cevap vermektedir. Kredi notu düşük olan kişiler için de çözüm amaçlı farklı yöntemlere başvurulur. Teminat, ipotek, kefil, rehin gibi seçenekler gözden geçirilir. Yüksek kredi notuna sahip müşteriler için bu durumlara pek gerek kalmamaktadır. Bu sebepten ihtiyaçlarınızı bankalar üzerinden rahatça karşılamak istiyorsanız, kredi notuna önem vermelisiniz. Bankalarla gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizde ve ödemelerinizde çok dikkatli olmanız gereklidir.

Konut kredisi nedir? Konut kredisi nasıl kullanılır?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nikah ve düğün salonlarında alınacak tedbirler

Nikah Ve Düğün Salonlarında Alınacak Tedbirler

Elmalı Turta Pişirme

Elmalı Turta Pişirme Aşamasında Bunlara Dikkat