in ,

BayıldımBayıldım

Balın Faydaları Nelerdir?

Balın faydaları

Bugün bir çok faydası olan bal ile ilgili bilgileri sizler için derledim. Balın faydaları nelerdir? gelin birlikte bakalım.

BAL NEDİR?

Arılar tarafından üretilen tatlı bir besindir bal. İlkbahardan başlayarak yaz sonuna kadar olan dönemde arılar yüzlerce çiçekten polenleri toplar ve bal üretir. Balın kaç çeşidi olduğu net olarak bilinmemektedir. Arıların ve bölgenin yapısına göre bal değişiklik gösterir.

Balın içinde, glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum klorür, potasyum, magnezyum gibi mineraller oluşur. B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından da zengindir.

Bal, güçlü bir antiseptiktir ve antibakteriyel özelliği bulunur. Bu özelliği ile bir çok hastalığı iyileştirir ve insanları hastalıklardan korur.

BALIN FAYDALARI NELERDİR?

Bal bakteri barındırmaz, bu nedenle doğal antibiyotik özelliği vardır. Çok güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle serbest radikallerle ilgili etkin mücadele eder. Mikropları kırar. Balın yaraları çabuk iyileştirdiği bilinmektedir. Öksürüğe, uykusuzluğa, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir. Vücur içerisinde ve deride meydana gelen enfeksiyonları ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

 • Bal Enerji Verir

Bal çok kısa bir sürede ve etkili bir şekilde enerji düzeyini arttırır. Vücudun ihtiyaç duyduğu doğal şeker, kalori ve enerjiyi bol miktarda içerir. Yorgunlukla savaşmak için birebirdir. Şekerli tadından dolayı kilo yapmasından endişe etmeden günde bir çorba kaşığı bal tüketmeniz faydalı olacaktır.

 • Bal Kas Yorgunluklarını Giderir

Sporcular performanslarını belirli bir düzeyde tutabilmek için balın faydalarından yararlanırlar. Bal, kas yorgunluklarını giderebilir. Mükemmel kombinasyonu ile sporcuların dayanıklılığını arttırır ve sürekli enerji verir.

 • Bal Kan Şekerini Düzenler

Bal, tatlı bir besin kaynağı olmasına rağmen diyabet hastalarını ciddi anlamda etkilemez. Bal içerdiği fruktoz ve glikoz nedeniyle kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. İleri derecede diyabet hastası olmayanların günlük bir tatlı kaşığı bal tüketmelerinin faydalı olduğu söylenebilir.

Araştırmalara göre, farklı nedenlerden kaynaklanan öksürüğe balın iyi geldiği söylenir. Bunun yanı sıra bal boğaz enfeksiyonlarını giderir ve öksürüğün şiddetini azaltır. Öksürük sorunu ile daha etkili mücadele için bala birkaç çay kaşığı limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

 • Bal Yaraları ve Kesikleri İyileştirir

Doğal bal; antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde yaralar kolaylıkla temizlenir ve kesikler çabuk iyileşir. Ayrıca bal yaraların ve kesiklerin neden olduğu ağrıları da hafifletebilir. Yara ve kesiğin üzerine bir tabaka halinde bal uygulayarak üzerini bandajla sarabilirsiniz. Bu bandajı 24 saatte bir değiştirmek gerekir. Bu uygulama ile yaradaki mikroplar kırılır ve yara daha çabuk iyileşir.

 • Bal Yanıkların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Küçük yanıkların hızlıca iyileşmesine yardımcı olabilir. Balın antibakteriyel ve antifungal özellikleri bakterilerin çoğalmasını önler. Antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonu engeller. Eğer yanık küçük İse o bölgeye bal uygulanabilir. Bazen bal yanma hissi verebilir ama daha sonra ağrıyı keserek rahatlama sağlayacaktır.

Uyku sorunu olanlar için bal mükemmel bir çözümdür. Yatmadan önce bir yemek kaşığı bal yemek faydalı olabilir. Alternatif olarak bir bardak süte bal karıştırarak da tüketebilirsiniz.

 • Bal Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Balın içeriğinde mineral, vitamin ve amino asitler vardır. Bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olarak obeziteyi önler. Sabah aç karına bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal ve limon karıştırın. Bu sayede bal hem kilo vermenize yardımcı olacaktır hem de metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına ve enerjik bir şekilde güne başlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu uygulama karaciğeri toksitlerden temizler.

 • Bal Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır

Tüm sindirim sistemi için etkili bir antimikrobiyal ajandır. Balın içinde bulunan enzim (glikoz oksidaz), gastrit tedavisinde hidrojen peroksit bir miktarda olsa üretebilir.

 • Bal Saç Sağlığını Korur

Bal, yıpranmış ve kuru görünümlü saçlar için harika bir çözümdür. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntı ve pullanmalardan ve kış aylarındaki deri dökülmelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Göz Sağlığı İçin Bal

Eski Mısırlılar ve Hintliler, balı göz sağlığı için de kullanmışlar. Günlük olarak uygulanması halinde göz sağlığını korumaya ve görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Göz enfeksiyonlarını giderir, kızarıklık ve kaşıntıyı önler. Ayrıca kuru göz sendromu olarak bilinen hastalığa da iyi gelebilir.

Bal tüketiminde dikkat edilmesi gereken etkenler

Balın ağız yoluyla alınması yetişkinler ve çocuklar için güvenlidir. Yan etkileri ve zararı pek görülmez. Aynı şekilde bebeklerde de ağız yoluyla aldığında sorun olmaz ancak doz önemlidir. Çocuklara ve bebeklere verilen miktar yetişkinlerinkinden daha az olmalıdır. Hattta su veya süt ile inceltilebilir.

 • 12 aydan küçük olan bebeklere verilmemesi gerekir. Verilecekse de doktoruna danışmak gerekir.
 • Çok aşırı tüketimde göğüs ağrısı, kusma, kalp sorunları, titreme ve yüksek ateşe sebebiyet verebilir.
 • Anzer balının tüketimine özellikle çok dikkat edilmelidir. Anzer balı oldukça zengin ve yüksek derecede vitamin ve molekül içerir, aşırı tüketimi zehirlenmelere sebep olabilir. 
 • Hamile ve emzirme döneminde olan anneler yiyecekleri bal miktarı konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
 • Polene karşı alerji durumu var ise bal tüketmemek gerekir Ya da tüketilecekse de doktor kontrolünde olmalıdır. 

Tavsiyeler

Düzenli olarak bal tüketiminin sağlık açısından birçok faydası vardır. İçeriğindeki zengin ve çok farklı maddeler sayesinde sağlığa inanılmaz yarar sağlayan bal, 7 den 77’ye herkesin tüketebileceği şifalı bir besindir.

Özellikle sonbahara doğru taze ve hakiki bal bulmak mümkündür. Bu aylarda arılar binlerce çiçekten topladıkları polenlerle en mükemmel besin kaynaklarından biri olan balı insanoğlunun faydasına sunarlar.

Balın faydaları yazımdan sonra dilerseniz soğan suyu ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

takanakuy: kan kaynarken

Takanakuy: Kan Kaynarken

meditasyon yürüyüşü hakkında

Meditasyon Yürüyüşü Hakkında