Sağlık

Balık Yemenin Faydaları Nelerdir?

Balık, vitamin içeriği ve besin değeri açısından oldukça zengin bir gıdadır. Yetişkinlerin ve çocukların mutlaka düzenli olarak tüketmesi gerekir. Özellikle kış aylarında taze ve çeşidi çok olan balık, haftada en az 2-3 gün yenilmelidir. Balık yemenin faydaları saymakla bitmez. Beslenme ve diyet uzmanlarının verdiği bilgiler ışığında bu faydaları sizlerle paylaşmak istedim. 

BALIK YEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Mevsiminde tüketilen balık, içeriğindeki yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan bir besindir. Yapılan araştırmalara göre gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  • OMEGA3 DEPOSUDUR.

Hayvansal kaynaklı besinlerde doymuş yağ vardır. Oysaki balıkta doymamış yağ asitleri adı verilen omega3 yağ asitleri bulunur. Omega3, vücudun üretemediği son derece yararlı bir yağdır. Özellikle soğuk su balıkları olan somon, uskumru, sardalye ve ton balığı Omega3 açısından çok zengindir. Omega3, kalp ve damar sağlığını korur ve gözde sarı nokta hastalığı oluşmasını önler. Ayrıca kan şekerinin düzenlenmesine destek olur.

  • ZEKA GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR. 

Balık iyot açısından oldukça zengindir. Bu nedenle zeka gelişimine katkı sağlar. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğrenme kabiliyetlerinin de arttığı görülmüştür. Gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık yiyen annelerin bebeklerinin öğrenme, algılama kapasitesinin yüksek olduğu ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el becerilerinin güçlü olduğu gözlenmiştir. Bebeklerde ve çocuklarda zeka gelişimi açısından çok önemli olan balığın bileşimindeki DHA, görmeyi ve nörolojik gelişimi destekler niteliktedir.

  • KALP SAĞLIĞINI KORUR. 

Balığın içerisindeki omega3 yağ asitleri kötü kolestrolü (LDL) düşürür, iyi kolestrolü (HDL)  arttırır. Kalp dostu balık kandaki trigliseridin (serbest yağların) düşürülmesine yardımcı olur. Tansiyonu dengeleyerek kalp yetmezliği ve felç riskini azaltır. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını arttırır.

  • KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR.

Kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyum açısından zengindir ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemik erimesi sorunu yaşayan kişilerin ve menopoz dönemindeki kadınların ve yaşlıların bol bol balık tüketmeleri gerekmektedir.

  • HÜCRELERİ ONARIR.

Balık, vücutta kaliteli protein yağlarının oluşmasına yardımcı olur. Protein, hücrelerin onarılması ve dokuların yenilenmesi için çok önemlidir. Balık, protein açısından zengin bir besin olduğundan mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.

  • DEPRESYONU ÖNLER. 

Günlük yaşamın temposuna ayak uydurmak ve stresten uzak durmak kolay değildir. Özellikle kişilik yapısı depresyona müsait olan kişilerin mutlaka balık tüketmesi önerilir. Somon, uskumru ve ton balığı gibi omega3 açısından zengin olan balıkların depresyonu önlemede fayda sağladığı gözlemlenmiştir.

  • DİYABET RİSKİNİ AZALTIR. 

Özellikle gençlerde omega3 diyabet riskini azaltır. Omega3 insülinin işlevini arttırır ve Tip2 diyabete karşı koruma sağlar. Diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyan kişilerin mutlaka balık tüketmesi önerilir.

  • ALZHEIMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜR. 

Son yıllarda Alzheimer hastalığı sık görülmeye başlandı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki balık yağı ve omega3 yağ asitleri bu hastalığa yakalanma riskini azaltılabilir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketmek gerekli. Böylece Alzheimer hastalığını yol açtığı hafıza kaybı önlenebilir. Balığın özellikle buğulama ve ızgara olarak tüketilmesi önerilir.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

  • EKLEM AĞRILARINA İYİ GELİR. 

Omega3 yağ asitleri anti-inflamatuar etki göstererek dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlar. Romatoid artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılmasına yardımcı olarak ağrıların giderilmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle bu rahatsızlığa sahip kişilerin balık tüketmesi önerilir.

Az Kalorili Ve Sağlıklı Mucize Besinler!

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Romatoid artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılmasına yardımcı olarak ağrıların giderilmesinde önemli rol oynar. Bu kısmı annemden dolayı oldukça iyi geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu