in

Bal Porsuğu Hakkında Her Şey. Bal Sevgileri İçin Ölürler!

Bal porsuğu

Bal porsuğu hakkında her şey. İsminden anlaşıldığı gibi bu sıra dışı hayvanın en sevdiği besin baldır. Ucunda ölüm olsa bile son lokmasına kadar yediği baldan asla vazgeçmezler. Süper güçlere sahip diyebileceğimiz bu hayvanın en önemli özelliklerinden biri çok kalın bir deriye sahip olmasıdır. Bu deri bal porsuğu için zırh görevi görmektedir. Derisi sayesinde birçok hayvan karşısında çok büyük avantaj elde ederler.

Bal Porsuğu Hakkında Her Şey

Arıların yuvalarındaki balları yemek için saldırdığında yüzlerce arı tarafından sokulmaya başlar. Fakat kalın derisi sayesinde arıların sokması bu hayvanı etkilemez. Ancak bu yüz kısmı için bu geçerli değildir. Eğer yüzüne çok fazla arı sokarsa ölümüne neden olabilir. Fakat bal porsukları ucunda ölüm olsa da en sevdiği balından asla vazgeçmez.

Bal porsukları yüzebilme yeteneğine  sahiptir. Bu hayvanın en komik taraflarından biri zıplaya zıplaya yürümesidir. Hayvanlar aleminin en rahatı benim dercesine yürüyüşüyle etrafına yargı dağıtmaktadır. Gördüğü hiçbir canlıdan kaçmazlar. Her canlıyı karnını doyurması gereken bir besin olarak görür. Ayrıca oldukça da elastik bir vücuda sahiptir.

Mesela bir yılan ile karşılaştığı zaman bu zehirli bir kobra yılanı olsa bile onlar için önemli değildir. Bal porsuğunun gözünde o sadece bir öğün olarak görülmektedir. Yılanı rahatsız etmeye başlayan bal porsuğu önce onunla mücadeleye girer. Bal porsuğunu çok yetenekli bir avcı olduğu düşünmeyin. Aksine avını yenene kadar yılan tarafından defalarca sokulur.

Fakat bal porsuğunun diğer en ilginç özelliklerinden biri de yılan zehirlerine karşı bağışıklığı olmasıdır. Defalarca yılan tarafından sokulur.  Asla mücadeleyi bırakmayan bal porsuğu sonunda yılanın kafasını yiyerek koparır. Asıl ilginç olan şey burada başlar, yılanın zehri vücudunda etki gösterir. Vücudunda yılan zehiri olan bal porsuğu kendinden geçerek bayılır. Ancak aradan kısa bir süre geçtikten sonra zehri vücudundan atar. Yarı sersemlemiş hali ile avına yemeye kaldığı yerden devam eder.

Bir kobra yılanına kafa tutan bir hayvanın diğer hayvanlara karşı korkusu olması beklenemez. Onlar için her şey sadece yemektir. Bal porsuğunun akrep zehrine de bağışıklığı vardır. Akreplerin onları sokması da pek umurlarında değildir. Bulduğu akrepleri bolca yemektedir. Bunların dışında alt edemediği bir hayvan olursa da uğraşmaz. Bir süre onunla mücadele ettikten sonra bırakır ve gider.

Kendi boyutuna göre oldukça büyük olan aslanlara bile kafa tutmaktadır. Aslan her şekilde bal porsuğunu yenecek güçte olmasına rağmen bu hayvanın kendilerine kafa tutması durumunu şaşkınlıkla karşılarlar. Çoğu zaman bal porsuklarına bulaşmazlar. Bal porsukları ise rahatlıkla birkaç aslanın arasına girer. Aslanlara ne kadar cesur olduğunu, onları önemsemediğini gösterir.

Bal porsukları tek yaşayan hayvanlardır. Sürü halinde dolaşmazlar. Yalnızca çiftleşme zamanı geldiğinde partneri ile buluşur. Bir süre vakit geçirirler. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi bal porsuğu kendi yoluna erkek bal porsuğu da kendi yoluna gider. Erkek bal porsuklarının çocuklarıyla ilgilenme durumu gibi bir şey söz konusu değildir. Tek eşli olmayan bu hayvanlar çiftleştikten sonra bir daha birbirlerini görmezler. Erkek bal porsukları ise çocuklarını hiçbir zaman görmez.

Bal porsukları o kadar çok cesurdur ki 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’nda bile ”Dünyanın en korkusuz hayvanı” olarak yer almışlardır. Genellikle Afrika, Hindistan ve Asya’nın güneybatısında yaygın olarak yaşarlar. Bal porsukları Sansargiller ailesine mensuptur. Bu hayvanın ağırlığı ortalama 10 kilogramdır, güçlü pençelere sahiptir. Ortalama uzunluğu kuyruktan itibaren 55-77 cm arasında değişmektedir.

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aşkta bağımlılık! insanın kendine yaptığı en büyük kötülük

Aşkta Bağımlılık! İnsanın Kendine Yaptığı En Büyük Kötülük!

Neden yalnızız

Neden Yalnızız? Yalnızlığa Sebep Olan Unsurlar Neler