in ,

Baksı Müzesi İle İlgili Bilgiler

Baksı müzesi

Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışarısında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yükselen bir müze Baksı Müzesi.. Özlem Çelebi bizler için araştırdı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

BAKSI MÜZESİ

Eski adıyla Baksı olan Bayraktar köyünde yükselen bir sıra dışı müze olan Baksı Müzesi, çağdaş sanata ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yer vermektedir. 40 dönümlük bir arazi içerisinde yer alan müzede, sergi salonları, konferans salonu, atölyeler, depo müze, kütüphane ve konuk evi bulunmaktadır. Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın hayali 2000 yılında hayata geçmiştir. 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfı kurularak hayat bulmuştur.

Müzenin kuruluşu sırasında Baksı (Bayraktar) köyü ve çevre köylüler yöreye ait bir çok parçayı müzeye bağışlamışlardır. Sayısını unuttuğum birçok eseri tek tek fotoğraflamaya çalışmıştım. Ama birkaçını sizlerle paylaşabildim.

Müzenin ana binası, devletten hiçbir maddi yardım alınmadan 2010 yılında tamamlanmıştır. Baksı Müzesi’nin tanıtımı 2010 yılının Haziran ayında İstanbul Modern Sanat Müzesinde yapıldı. Açılışı ise Temmuz ayında oldu. 2012 yılında müzenin yeni sergi salonu olan Depo Müze de açılmıştır.

Müze hakkında edindiğim bilgilerin yanı sıra şu anımı da aktarmak isterim. Müze ziyaretimde dikkatimi çeken birçok obje oldu ama içlerinde öyle bir eser vardı ki beni çok etkiledi. Profesör Hüsamettin Koçan’a ait ‘Gitmek mi Kalmak mı?’ isimli eser beni derinden etkiledi.  2 adet parçadan oluşan heykel babasına hasret olan bir çocuğu (kendisi) anlatmakta. Kırmızı heykel; babası gurbete giden, onu hasretle bekleyen bir çocuk. Paslanmış olan heykel ise babasının gurbetten dönmesini bekleyerek üzülen bir çocuk.

Baksı müzesi heykel

Hüsamettin Koçan kimdir?

Hüsamettin Koçan

Prof. Hüsamettin Koçan 1946 yılında Bayburt Merkez Bayraktar (Baksı) Köyü’nde doğmuştur. Koçan, ressam ve eğitmendir aynı zamanda Baksı Müzesi’nin kurucusudur.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden mezun olmuştur. Marmara Üniversite’sinde yüksek lisans ve sanatta yeterlilik derecesini almasının ardından M.G.S.F’ de kendi atölyesini kurmuştur. Öğretim üyesi olarak da çalışmalarını sürdürmüştür. 1997-2005 yılları arasında M.G.S.F’de dekanlık görevi yapmıştır. 1995’te oluşturduğu “Anadolu’nun Görsel Tarihli” başlıklı üç ciltlik bir çalışması vardır. Bu çalışması ile Anadolu toraklarında iz bırakmış tüm uygarlıkların izini sürmüştür. 5 yıl boyunca-1990-1995 UPSD’nin (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) ilk başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılında kendi çabasıyla doğduğu kente Baksı Müzesini kurmuştur. Baksı Müzesi, özgün mimarisiyle Türkiye’nin önemli sanat-kültür kurumlarından birisi olmuştur. Bugüne kadar 44 kişisel resim sergisi gerçekleştirmiştir. Birçok grup resim sergisine katılmıştır.

ÖZLEM ÇELEBİ 

Kıbrıs- Mavi Köşk

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeni tazminat sistemi: tamamlayıcı emeklilik sistemi

Yeni Tazminat Sistemi: Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

Akrepler

Akrepler Hakkında Genel Bilgiler