SON DAKİKA

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları

ohaaa
Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları

Kış mevsiminden bahar ayına geçerken hissedilen yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar birden artış gösterir. Ülkemizde çok sayıda, farklı bitki türleri yetişmektedir bu da; bahar yorgunluğuna karşı bitki çayları hazırlayabilmemiz için bir çok seçeneğimiz var demektir. Cennet vatanımızın verimli topraklarında yetişen, her biri bir şifa kaynağı olan bitkilerle kendimize bitki çayları hazırlayabiliriz.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları Hangileridir?

Alternatif tıbbın fazlaca kullanıldığı ülkemizde bitki çayları hepimiz için vazgeçilmez bir seçenektir. Bahar yorgunluğuna karşı bitki çayları için örnek verecek olursak eğer; melisa, papatya, ıhlamur, yeşil çay, hatmi çiçeği, kuşburnu ve rezene çayları üzerimizdeki ağırlığı atmamıza yardımcı olacak alternatif bitkilerdendir.

Melisa Çayı: Oğul otu olarak da bilinen melisa bitkisi vücudu rahatlatır ve baş ağrısı sorunlarını azaltır. Antibakteriyel olması sayesinde de bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Doğal bir sakinleştirici olduğu için depresyon önler.

Papatya Çayı: Sakinleştirici özelliği sayesinde tüketimi oldukça yaygındır. Uyku bozukluklarında, sinir stres yönetiminde güvenle kullanılır. Kaygıyı azaltarak genel bir rahatlama sağlar.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları papatya-cayi

 

Hatmi Çiçeği: İçerisinde A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi bir çok faydalı bileşenleri barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bahar yorgunluğu belirtilerini kolay atlatmanızı sağlar. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı oldukça şifalıdır.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları hatmi-cicegi-cayi

 

Yeşil Çay: Siyah çay yerine yeşil çay tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan teanin adlı madde stres ve gerginliğin azalmasına yardımcı oluyor. Yeşil çayda bulunan kafein direnci arttırıyor ve kendimizi daha dinç hissetmemizi sağlıyor. Aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu alarak daha huzurlu olmamıza katkıda bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirip mikropları öldürüyor.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları yesil-cay

Kuşburnu Çayı: İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan dolayı bir çok hastalığa karşı dirençli olmamızı sağlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Doğal bir antioksidandır. Sindirim sistemine de iyi gelir. Enerji verir ve bu sayede bahar yorgunluğuna karşı iyi bir seçenektir.

bahar-yorgunluguna-karsi-bitki-caylari-kusburnu-cayi-

 

Ihlamur Çayı: Genel olarak sakinleşmek ve kaygı durumlarında rahatlamak için kullanılır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar bu sayede kendimizi daha dinç hissederiz. Grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir yeri vardır. Kas ağrılarına da iyi gelir.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları-ihlamur-cayi

 

Rezene Çayı: A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Çok iyi bir antioksidandır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korunmaya fayda sağlar ve bünyeyi güçlendirir. Sakinleştirici özelliği bulunur ve sabahları tüketilirse güne zinde başlamayı sağlar.

 

Bahar-yorgunluguna-karsi-bitki-caylari-rezene-cayi

 

Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Başlıklar: ,

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir
SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Nisan 2018, 15:09

Detoks Nedir? Detoks Yöntemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Vücudumuz, yapısı gereği kendi kendine bakar, temizliğini yapar. Fakat bazen vücudumuzu gereksiz yere yorar, ihtiyacı olan şeyleri ona vermeyiz, ona destek verebilir, işini kolaylaştırabiliriz. Bunun için pek çok yöntem bulunmakta, detoks da bunlardan biri. Detoks Nedir? Detoks, vücudumuza farklı yollardan giren, vücuda faydası olmayan, zararlı toksinlerden kurtulmak demektir. Esasında detoks...

Devamını Görüntüle