içinde

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları

Kış mevsiminden bahar ayına geçerken hissedilen yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar birden artış gösterir. Ülkemizde çok sayıda, farklı bitki türleri yetişmektedir bu da; bahar yorgunluğuna karşı bitki çayları hazırlayabilmemiz için bir çok seçeneğimiz var demektir. Cennet vatanımızın verimli topraklarında yetişen, her biri bir şifa kaynağı olan bitkilerle kendimize bitki çayları hazırlayabiliriz.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Bitki Çayları Hangileridir?

Alternatif tıbbın fazlaca kullanıldığı ülkemizde bitki çayları hepimiz için vazgeçilmez bir seçenektir. Bahar yorgunluğuna karşı bitki çayları için örnek verecek olursak eğer; melisa, papatya, ıhlamur, yeşil çay, hatmi çiçeği, kuşburnu ve rezene çayları üzerimizdeki ağırlığı atmamıza yardımcı olacak alternatif bitkilerdendir.

Melisa Çayı: Oğul otu olarak da bilinen melisa bitkisi vücudu rahatlatır ve baş ağrısı sorunlarını azaltır. Antibakteriyel olması sayesinde de bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Doğal bir sakinleştirici olduğu için depresyon önler.

Papatya Çayı: Sakinleştirici özelliği sayesinde tüketimi oldukça yaygındır. Uyku bozukluklarında, sinir stres yönetiminde güvenle kullanılır. Kaygıyı azaltarak genel bir rahatlama sağlar.

 

 

Hatmi Çiçeği: İçerisinde A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi bir çok faydalı bileşenleri barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek bahar yorgunluğu belirtilerini kolay atlatmanızı sağlar. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı oldukça şifalıdır.

 

 

Yeşil Çay: Siyah çay yerine yeşil çay tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan teanin adlı madde stres ve gerginliğin azalmasına yardımcı oluyor. Yeşil çayda bulunan kafein direnci arttırıyor ve kendimizi daha dinç hissetmemizi sağlıyor. Aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu alarak daha huzurlu olmamıza katkıda bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirip mikropları öldürüyor.

 

Kuşburnu Çayı: İyi bir C vitamini kaynağı olduğundan dolayı bir çok hastalığa karşı dirençli olmamızı sağlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Doğal bir antioksidandır. Sindirim sistemine de iyi gelir. Enerji verir ve bu sayede bahar yorgunluğuna karşı iyi bir seçenektir.

 

 

Ihlamur Çayı: Genel olarak sakinleşmek ve kaygı durumlarında rahatlamak için kullanılır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar bu sayede kendimizi daha dinç hissederiz. Grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir yeri vardır. Kas ağrılarına da iyi gelir.

 

 

Rezene Çayı: A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Çok iyi bir antioksidandır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korunmaya fayda sağlar ve bünyeyi güçlendirir. Sakinleştirici özelliği bulunur ve sabahları tüketilirse güne zinde başlamayı sağlar.

 

 

 

Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

Koç Burcu Yabancı Ünlüler

Koç Burcu Yabancı Ünlüler

Bu Hafta Vizyona Girecek Filmler