in

Bahar Hastalıkları ve Korunma Yolları

bahar hastalıkları ve korunma yolları

Bahar hastalıkları ve korunma yolları mutlaka bilmemiz gereken şeyler. Malum kış bitti havalar ısınmaya başladı. Baharın gelmesiyle birlikte hastalıklar da geldi. Peki bu hastalıklardan nasıl uzak durur, nasıl kurtuluruz.

Bahar Hastalıkları ve Korunma Yolları

Enfeksiyonlar

Soğuklarda bir çok soğuk algınlığı ve gribe yakalandığımızdan, havalar ısınıp değişkenlik gösterdiğinde zayıflayan bağışıklık sistemiz diğer virüsleri daha çok kapıyor. Durum böyle olunca bir çok alerjik üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları kapmamak mümkün olmuyor. 

Nasıl Korunmalı?

Enfeksiyonlara karşı dirençli olmak için yapılması gereken dengeli ve sağlıklı beslenmek. Enfeksiyonlar çoğunlukla bulaşıcıdır o yüzden hasta olan kişilerle temas halinde olmamak lazım, genellikle enfeksiyonlar el ve ağız yoluyla bulaştığı için temizliğe dikkat etmek gerekir.  Hasta biriyle temasa geçerseniz mutlaka ellerinizi sabunlayın. Güneşten faydalanmak hastalıklardan korur, güneş ışınlarından bol bol faydalanın. Yattığınız yeri mutlaka havalandırın ve spor yapmayı ihmal etmeyin. Bol bol vitamin alın, vücudun bağışıklık sistemi için c ve d vitaminleri önemlidir. Meyve ve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin. 

 Bahar Alerjisi – Alerjik Rinit

Baharın gelişi demek bahar alerjilerinin ortaya çıkması demek. Bahar alerjisi bir çok yönden hayat kalitesini düşüren bir hastalık. Kaşıntı, göz sulanmaları, gözlerde yanma bahar alerjisini aklınıza getirmeli. Bahar alerjisi yetişkinlerin gün boyu performanslarını, çocukların ise okuldaki derslerini etkileyebilir. Bahar alerjisi üst yolunum yollarını etkilediğinden daha fazla kulak enfeksiyonları, sinüzit gibi hastalıkları kapmanız çok normal.

bahar alerjisi

Nasıl Korunmalı?

Bahar alerjisi çekenler için tedavi olarak alerji ilaçları ya da alerji aşıları uygulanır. Bahar alerjisi çeken insanların, ağaç ve çicekli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları lazım. Bununla birlikte toz tutan eşyaları, tozlu ortamları mümkün olduğunca havalandırmak ve sık sık temizlik yapmanız size yararlı olabilir. 

Ayrıca bahar alerjisi çeken insanların tedavilerine çok dikkat etmeleri gerekir ileride astıma çevirmesi talihsizlik olur.

Bebeklerde Bahar Alerjisi Hakkında Herşey

Astım

Bahar mevsimine geçişte, polenler göz yaşarmaları, göz yanmaları, burun akıntısı, kaşınma, hapşırma, nefes darlığı, nezle gibi rahatsızlara neden olabiliyor. Astımı olan hastalar bu döneme çok daha fazla dikkat etmeli.

Nasıl Korunmalı?

Bahar mevsimine geçiş yaptığımız dönem de genelde astımı olanlar  daha çok atak geçirme ihtimaliyle karşı karşıya kaldığından, astımı olan hastaların ilaç tedavisinin yeniden düzenlenmesi gerekebiliyor.Dikkat edilmesi gereken, önlemini alabileceğiniz bazı unsurlar var. Polenlerden uzak durmak, sabah erken saatlerde dışarı çıkmamak, pencereler kapalı tutulmak, havalandırma işlemini polenlerin azaldığı saatlere bırakmak, dışarı çıkıp eve döndüğünüzde mutlaka üstünüzü değiştirip, duş almak.

Mide Bağırsak Hastalıkları

Hava değişiklikleri sebebi ile bağırsak ve mide hastalıkları olan reflü, gastrit şikayetleri daha çok artış gösteriyor. 

Bahar mevsiminde bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla bazı mikroplara ishal olaylarıda çoğalabiliyor. Ayrıca beslenme değişiklikleri, stresli bir yaşam hava değişimiyle bağırsak sorunlarını gün yüzüne çıkarabiliyor. 

Nasıl Korunmalı?

Doktorunuzun düzenlediği  bir diyetle bağırsak ve mide şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Günde 2-3 litre su içmek, ayrıca aldığınız meyve ve sebzeleri iyice yıkamak, dışarıda yemek yerken temizliğinden emin olmadığınız yeşillik ve çiğ sebze tüketmemek bunlar önlem almanız için önemli detaylar.  

Bahar Yorgunluğu

Bahar mevsimi ile birlikte sürekli bir yorgunluk hali, sürekli uyuma isteği, halsizlik, vücut ve eklem ağrıları gibi bir çok şikayetleriniz olabilir. Hormonal sistemler ve metabolizmadaki değişikliklerle birlikte kişinin ruhsal yapısı da etkileniyor. Hava değişikliği, doğada ki renk, ısı, ışık gibi değişimlerin insanı olumlu yönde etkilemesi beklenir fakat uyum sağlanmadığı zamanlar negatif etki sağlar. Alacağınız bazı tedbirlerle bahar yorgunluklarına karşı direnebilirsiniz. Aldığınız önlemlere rağmen bahar yorgunluğunuz geçmiyor ise, sebebi başka bir şey olabilir. O zaman mutlaka bir doktora görünmenizde yarar var.

Korunma Yolları

Mevsim geçişlerinin bir çok dezavantajı oluyor. Bu zamanlarda bol bol egzersiz, yürüyüş, günde 2-3 litre su tüketmek, dengeli ve sağlıklı beslenmek, koşu, yüzme, yeterli vitamin almak bahar yorgunluğunuzunu önlemek için dikkat edilmesi gereken şeyler. Ayrıca çok fazla kafein, alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekir. 

Baharın güzelliklerini en keyifli şekilde geçirmeniz dileğiyle..

 

Birbirinden Güzel 12 Smoothie Tarifi

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mobbing hakkında bilmeniz gerekenler

Mobbing Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Ayrıntılı Yazı Dizisi.

soğan ne kadar

Soğan Ne Kadar? Yiğit Muhtaç Oldu Kuru Soğana.