SON DAKİKA

Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

ohaaa
Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Mart ayının gelmesiyle birlikte bir çok insanda, burunda kaşıntı, gözlerde yanma ve sulanma gibi belirtiler baş göstermeye başladı. Mart, Nisan, Mayıs ayı ağaçların çiçek açtığı, polenlerin havada uçuştuğu bir mevsim, kimine göre cıvıl cıvıl çok güzel bir olayken, kimine göre tamamen işkencedir bahar alerjisi.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi çocuklarda 2 yaşından sonra ortaya çıkar sebebi ise 2 kez bahar mevsimini yaşaması gerektiğidir.

Bahar alerjisi; Alerjik rinit, göz nezlesi gibi hastalıklara sebep olabiliyor. Bahar ayının gelmesiyle birlikte polenler insanların korkulu rüyasına haline gelmektedir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik nezle belirtileri

Burun kaşıntısı, sık sık nezle olma, sürekli hapşırma, boğazda ve damakta kaşıntı, kulaklarda kaşınma gibi belirtileriniz varsa alerjik nezlesiniz.

Göz alerjisi belirtileri

Gözlerde sulanma, kızarma ve kaşıntı varsa  göz alerjisi var demektir.

Alerjik astım belirtileri

Nefes daralması ve sık öksürme hali varsa alerjik astım belirtisidir.

Bahar Alerjisini Grip ve Nezleden Nasıl Ayırırsınız?

Grip ve nezle de ateş, kol ve kaslarda aşırı ağrı sızı, baş ağrısı gibi durumlar görülürken, bahar alerjisi belirtilerinde herhangi bir ateş durumu gözlenmez.

Alerjik nezlenin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastanın yaşantısı, alerjene karşı bağışıklığı, çalışma koşulları gibi etmenler şiddetinde farklılık göstermesine neden olur. Yorgunluk ve halsizlik çalışırken verimin düşmesine sebebiyet verir. Sürekli burun tıkanması, durum ilerledikçe orta kulak iltihabı ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına da yol açmaktadır.

Alerjik nezle çocuklar da ve genç erişkin kişilerde daha sık görülmekle beraber diğer yaş gruplarında da görülebilir. Ailesinde alerjik astımı olanlar ve diğer alerjen hastalık taşıyan bireylerin alerji hastalıklara yakalanma riski daha fazladır.

Hastaların yaşlarına göre gideceği bölüm de farklıdır. Çocuk hastalar için çocuk alerjisi uzmanı, yetişkinler Göğüs Hastalıkları bölümü, Alerji ve İmmünoloji Uzmanları ile kulak burun boğaz hekimlerine gitmelidir. Hastalar doktor kontrolünde gerekli ilaçları kullanarak, tozlu ortamlardan uzak kalarak hastalıkla başa çıkmalıdır. Alerjik rahatsızlıklar eğer ilaç tedavisi ile geçmiyorsa uzman doktorlar tarafından aşı tedavisine başlanır. Aşı tedavisi ile vücudun alerjenlere karşı duyarsız hale gelmesi sağlanmaktadır. Aşı tedavisi 4-5 yıl kadar sürmektedir. Buna rağmen ne yazık ki alerjilerin tedavisinde % de 100 kesin çözüm yoktur.

Coenzyme Q10 Hakkında Bilmedikleriniz

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Ağustos 2018, 09:04

Güneşi Yiyenler , Güneşi Yemek mi?

Güneşi yemek mi? Biraz saçma  geliyor, değil mi, sanki güneşte çok kalmışım da beynim bıngıldak kıvamına gelmiş ya da kafam güzelmiş gibi? Endişe etmeyin, bu yazıyı yazarken başıma güneş geçmiş ya da kafam güzel olmuş falan değil, ziyadesiyle ayığım 🙂 Güneşi Yemek Nedir? Bu “güneşi yeme” sözü esasında sadece söz...

Devamını Görüntüle