in ,

Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirme Yolları

bağışıklık sistemi

Hayatta kalmamızı sağlayan bağışıklık sistemi vücudumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bizi en basitinden tutun da çok önemli hastalıklara kadar birçok hastalıktan korur. Vücudumuzun enfeksiyonlar ile mücadele merkezi konumunda olan bağışıklık sistemine bademcikler, lenf düğümleri, lenfatikler, timus bezi, dalak gibi yardımcı organlar bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bizleri hastalık ve mikroplara karşı koruyan bağışıklık sistemimiz yeteri kadar güçlü olmadığında bu savunma yetersiz kalabilir, hastalıklar vücudumuza girerek bizleri hasat edebilir. Peki yeteri kadar güçlü olmayan bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün mü? Yaşam tarzı ve bağışıklık arasında henüz kanıtlanmış bir ilişki olmasa da yaşam tarzının bağışıklığı etkilediği bilinmektedir. Bağışıklığı arttırmak için yaşam tarzında olması gerekenler; Sigara içmeyin, eğer sigara içme alışkanlığınız varsa hastalıklara karşı daha açık hale gelmektesiniz. Çünkü sigara bağışıklık hücrelerinin ölümüne sebebiyet vermekte sizi savunmasız bırakmaktadır.  Düzenli egzersiz yapın, vücudumuza aldığımız besinlerin vücudumuz tarafından emilimi gerçekleştirilerek kullanılmaktadır. Egzersiz yapmak ise bu emilimi arttırarak vücudun besinlerden daha fazla faydalanmasına olanak sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirmek İçin

Sağlıklı kilo verin, obezitenin yetersiz beslenme gibi bağışıklığın düşmesine sebebiyet verdiği bilinmektedir. Araştırmalar göstermiştir ki fazla kilolu kişiler enfeksiyonlara daha sık yakalanmaktadır. Alkol kullanıyorsanız bırakın ya da azaltın, alkol keyif verici olarak hayatımızda bulunmaktadır. Kronik alkol alışkanlığı ise bağışıklık sistemini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Yeterli uyku uyuyun, tıpkı kötü beslenme gibi kötü uyku düzeni de bağışıklık sisteminin üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Stres seviyenizi en aza indirmeye çalışın, günümüzün ve çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan stres bağışıklık sisteminin baş düşmanlarından birisidir. Özellikle kanser üzerine yapılan pek çok araştırmada stresin var olan kanserin yayılmasını hızlandırdığı bilinmektedir.

Bağışıklığı Arttırıcı Besinler

Bazı besinler diğer besinlere göre içerdiği vitamin, mineral ve antioksidan özellikleri ile diğer besinlere göre daha fazla bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İşte o besinler;

  • Trunçgiller: Soğuk algınlığında ilk koştuğumuz besinlerden birisi olan turunçgiller bol miktarda C vitamini içerir ve bu da bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar.
  • Kırmızı Biber: Kırmızı biberde diğer meyve ve sebzelerden daha fazla miktarda C vitamini bulunmaktadır.
  • Brokoli: İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran brokoli bunların yanı sıra antioksidan ve lifte içermektedir.
  • Ispanak: C vitamini açısından zengin olan ıspanak ayrıca bağışıklık sisteminin de enfeksiyonlar ile mücadele etmesini sağlayan beta karoten içermektedir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Tutulur? Aralıklı Oruçla Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türk'ün Zafer Bayramı Kutlu Olsun!

Türk’ün Zafer Bayramı Kutlu Olsun!

güneşin zararlı etkileri

Güneşin Zararlı Etkileri ve Korunma Yolları