in

Bağımlı İlişkiden Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Hayatınızı Mahvetmeyin!

bağımlı ilişkiden kurtulmanın yolları

Bazı ilişkiler artık aşk ya da sevgiden çıkmıştır. Bu ilişkiler tamamen bağımlılık üzerine devam eder. Size bağımlı ilişkiden kurtulmanın yolları olduğunu söylesek? 

Bağımlı İlişkiden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kurtulmanın yolları:

Ünlü yazar Robin Norwood’un, 1985 yılından bu yana en çok satanlar listesinin zirvesinden inmeyen bir kitabı vardır.  ‘Women Who Love Too Much’ (Fazla Seven Kadınlar) bu kitapta Norwood,  bağımlı ilişkileri gerçekçi bir bakış açısıyla ele alıyor.

Norwood, her iki taraf için bir kabusa dönüşen uzun süreli ilişkileri bitirmek ve ayrılığın üstesinden gelmek için on aşamalı bir plan sunuyor. İlk olarak bağımlı ilişki biçiminden kurtulmanız gerekiyor. Hatta bu sorunu hayatınızdaki en öncelikli konu olarak görmeniz gerektiğini söylüyor.

Norwood’un ikinci önerisi ise ‘benmerkezci’ olmak. Yani kendi ihtiyaçlarınızı ön plana koymalısınız. İlk önce kendi hislerinize önem vermeli ve hayatınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Ayrıca kişisel sorunlarınızla ve yetersizliklerinizle cesaretle yüzleşmeniz gerektiğini de belirtiyor.

Bağımlı bir ilişki yaşıyorsanız ve bundan kurtulmak istiyorsanız yapacağınız bazı öncelikler bulunuyor. Kendinizle ilgili ihtiyaçlarınızın üzerine eğilin. Başkalarını yönetmekten ve kontrol etmekten vazgeçin. Ruhsal dünyanızı geliştirin, size neyin keyif ve huzur verdiğini bulun. Bunlara belirli bir zaman dilimi ayırın. İlişki oyunlarına bağlı kalmamayı öğrenin. Kendinizi içinde bulabileceğiniz tehlikeli rollerden kaçının. Örneğin kurtarıcı, takipçi ve kurban gibi… Yakın çevrenizden sizi anlayacak ve size destek olacak kişilerle görüşün. Kendi tecrübelerinizi ve öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşın. Tek başınıza üstesinden gelemiyorsanız profesyonel yardım almayı düşünün.

Ayrıldığınız zaman ilk olarak yakın çevrenizden destek alabilirsiniz. Kendinize yaşamın farklı alanlarında hedefler koyun. Kafanızı bu ilişkiden başka yönlere harcamalısınız. Kariyer hedefleri ya da ihmal ettiğiniz hobiler varsa onlarla ilgilenebilirsiniz. İlişkiden çıktığınız zaman öncelikle yaşadığınız ilişki içerisinde neler hissettiğinizi bir gözden geçirin. İlişkinizde mutluluk, huzur ve ihtiyaçlarınızın(manevi) ne kadar karşılandığını düşünün. Yıprandığınız, mutsuz olduğunuz, kısıtlandığınız ve ihtiyaçlarınızın giderilmediği bir ilişki sadece sizi yıpratır.

Bağımlı İlişki Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bağımlı ilişkinin sinyalleri:

  • İlişkide bir tarafın diğerine muhtaç olması. Kişinin kendini yanında partneri olmadan eksik hissetmesi.
  • Partnerlerin psikolojik açıdan sadomazoşist role bürünmesi. Çiftlerden birinin  sürekli takipçi, diğerinin ise kurban olması
  • Özel hayatların tamamen birbirine girmesi. Kişisel özgürlüklerin zaman içinde kısıtlanarak yok olması.
  • Partnerlerden birinin kişisel başarılarından diğerinin korkması. Bu durumu kendi varlığı için bir tehdit olarak algılaması.
  • Düşünsel, psikolojik, fiziksel ve duygusal olarak gerçek anlamda bir yakınlaşma ve iletişim yaşanmaması. Duygusal yakınlığın, sürekli birlikte zaman geçirmekle karıştırılması.
  • Partnerlerin, psikolojik baskıya dayanan oyunlarla ilişkiyi yıpratması.
  • Her fırsatta yapılan fedakarlıkların dile getirilmesi.
  • Sürekli kendini hatalı bulmak. Hatalı göründüğünü varsayarak onları değiştirmeye çalışmak. Çözüm yolu bulunamıyorsa ilişkiyi bitirememek. Bunun yerine kişinin ısrarcı bir şekilde karşısındakini değiştirmeye çalışması.
  • Partnerlerin birbirlerine karşı hissettikleri aşk ve tutkunun bitmesi. Bunun yerini zaman içinde heyecan olmayan bir tür alışkanlığa bırakması. Buna rağmen birbirinden vazgeçmemek ve zoraki olarak ilişkiyi sürdürmeleri.

Hayatınızda böyle bir ilişki yaşıyorsanız yazımızı ciddiye almalı ve eğer vazgeçemiyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

Ayrıl Barış İlişkiler Sağlığınızı Etkiliyor

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güneş kremleri ile ilgili bilgiler

Güneş Kremleri İle İlgili Bilgiler. Önemli Detaylar.

dehb nedir

DEHB Nedir? DEHB Tanısı Nasıl Konur?