Gündem

Babasının Kemikleriyle Poz Veren Çinli Sanatçıya Tepki

Sanat için babasını mezardan çıkarıp, babasının kemikleriyle poz veren verdi. Siyuan Zhuji isimli 33 yaşında ki Çinli adam, sanat uğruna babasının mezarını kazıp, babasının kalıntılarıyla çıplak pozlar verdiği için tartışmalara yol açtı. Zhuji’nin babası, Siyuan 3 yaşındayken karaciğer kanserinden hayatını kaybetti. Zhuji’nin hayali babasının kalıntılarıyla çıplak fotoğraf çekilmekti.

Babasının Kemikleriyle Poz Veren Çinli Sanatçıya Tepki

Yıllar sonra en büyük hayali olan babasının kalıntılarıyla çıplak fotoğraf çekimi yapmaya karar verdi. Çinli sanatçının annesi Lin Shan, oğlunun fotoğraf çekimi için mezarlığın bekçisinden kocasının mezarını kazmak ve iskeletlerini kullanmak için izin istedi.

Mezarlık görevlilerini ikna ettiler

Çin’de,bir batıl inanca göre  aile üyelerinin kalıntılarının ve mezarlarının çevreleyen bir kural var. Birinin kalıntılarını çıkarmak veya her hangi bir şekilde ölüleri rahatsız etmek, çok saygısızca bir hareket olduğu düşünülmekte ve kötü şans karması getirdiğine inanılmakta.Fakat ailenin isteğine göre mezarlık görevlisi gelen bu isteğe karşı koyamadı. Hatta Pekinli Sanatçı Siyuan’ın babasının kemikleriyle fotoğraf çekimi için yardım etti.

İnternette yayınladı!

Pekinli sanatçı Siyuan Zhuji, çektiği bu fotoğrafları  sanat web sitesi Artand ve Çin mikroblog sitesi Weibo’da, yayınladı.

Sosyal medya kullanıcılarını öfkelendirdi!

Pekinli sanatçının çekildiği bu fotoğraflar, sosyal medya kullanıcıları ve site ziyaretçileri tarafından saygısızca bulundu. Bir çok kişi tarafından eleştirilen ve kınanan genç adamın ise verilen tepkiler pek umurunda olmadı.

Sanat uğruna çekildiğini iddia edilen bu fotoğrafların yer aldığı internet sayfası yaklaşık 28 milyon kez ziyaret edildi.

Eleştiri yağmuruna tutuldu!

Çinli adamın, ölen babasının iskeletleriyle fotoğrafını Weibo’daki hesabından paylaşması siteye ziyarette bulunan  kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Fotoğrafları gören site ziyaretçileri tarafından gelen eleştiriler şöyleydi: 

“Sen sadece şöhret uğruna babanın mezarını kazıp,ona eziyet ediyorsun”

Eğer amacınız şöhret değilse  neden bu fotoğrafları sitenizde yayınlıyorsunuz?

Babanı sözde sanat için, dinin tüm saygınlığına,kurallarına ve geleneklerine karşı çıkarak bir eşya gibi kullanıyorsun.

Gelen bu olumsuz tepkiler Çinli adamın umrunda değil

Pekinli sanatçı kendisine gelen bütün eleştirilere  karşı kimsenin sözlerini önemsemedi. Bu eleştirilere kulaklarını tıkayan ve genç adam düşündüklerini şöyle ifade etti:

“O an yaşadığım şey inanılmaz bir duyguydu. Babamı sanki dolaptan çıkarmış gibi yaşadım ve hissettim. Babamla  beraber yan yana uzanmak,onun iskeletleriyle kendimi fotoğraflatmak beni çok farklı bir şekilde mutlu etti. Fotoğraflarda çıplak olmam konusunda da eleştiri aldım. Fakat benim için çıplak olmam gerekliydi, orada verilen mesaj dünyaya çıplak geldik ve çıplak olarak gideceğiz. Öleceğimiz bu dünyaya ölümsüz gerçek sanat bırakmaktan korkmamalıyız.”

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Neden böyle bir şey yapma gereği duymuş ki ben bir insanın neden kimliklerle fotoğraf çekimi olabilir ki

  2. Neden Tepki gösteriyorlar! Yediğini içtiğini başkasını düşünmeyenlere tepki göstersinler bir zahmet!3 yasında bir çocuk degil baba sevgisinin ne oldugunu kafasında bile kurgulayamaz birçok bilinmezligi yaşıyor ve bunu kac kisi tahmin edebiliyor? “Hiç kisi” adamin boyle bir gücü varken bunu yapmis olmasi gercekten cok guzel birşey … bunu sadece babasıyla tek kare fotoğrafı bile olmayanlar iyi anlar

  3. Sorgulanması gerekn sey bu adam neden boyle yaptı degil? Bu insan evladı bugüne kadar neleri bastirdi üç dünyasına ya da bu insan nasil düşündü iyi ge kotunolarak bile yaşayamadığı bir duyguyu kemikleriyle de olsa şekillendirmeye ve hissetmeye çalışmışsa bu taktir edilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu