in ,

Babalar Günü İle İlgili Bilgiler

Babalar günü ile ilgili bilgiler

Her yıl Haziran ayının 3. hafta sonunda kutlanan babalar günü, bu sene, 21 Haziran 2020 Pazar gününe denk geliyor. Bizim için çok özel bir yere sahip olan babalarımız için kimimiz hediye aldı, kimimiz yazı yazdı, kimimiz sadece babasıyla vakit geçirecek. Babasından uzakta yaşayanlar belki telefonla arayarak kutlayacak ya da sürpriz yapıp yanına gidecek. Babası vefat etmiş olanlar için ise oldukça buruk bir gün olacak. Belki onlar da mezarlık ziyareti yapacak. Cennete intikal eden tüm babalarımızın da babalar günü kutlu olsun. Babası hayatta olanlar, bir süredir kutlama gününün gelmesini, ne kadar önemli olduklarını söylemeyi ve kendine göre yöntemlerle sevgisini göstermeyi bekliyor. İşte o gün geldi çattı. Doğduğumuzdan beri bizi koruyup kollayan, zor zamanlarımızda güvenle sığınabildiğimiz limandır baba. Peki babalar gününün tarihçesi nedir? İlk olarak ne zaman kutlanmaya başlanmıştır. Gelin hep birlikte bakalım. Babalar günü ile ilgili bilgiler nelermiş.

BABALAR GÜNÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Sonora Smart Dodd, bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı imiş. Anneler günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmüş. Dodd’un annesi yokmuş. Babası annelerinin yokluğunda altı çocuğuna hem anne hem de baba olmuş, onları tek başına büyütmüş. Sonora’nın babasının doğum günü 5 Haziran’mış. Bugünün Babalar Günü olması için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar babasının doğum günü olan 5 Haziran gününe yetişmemiş. Kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiş.

19 Haziran 1910 yılında Washington’un Spokane şehrinde BABALAR GÜNÜ ilk kez kutlanmış. 1924′ te ABD Başkanı Calvin Coolidge bu kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiş. 1966 yılında ABD Başkanı Lyndon Jonhson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününün BABALAR GÜNÜ olarak kutlanacağını bir bildiri ile açıklamış. 1972’de Başkan Richard Nixon’ın da imzasıyla ABD’de BABALAR GÜNÜ yasal olarak resmi tatil ilan edilmiş.

Katolikler Babalar Günü’nü başka bir tarihte kutlarlar. Katoliklerde bu kutlama dini açıdan ele alınmış. Hristiyanların peygamberi Hz. İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. günü St. Joseph günü ismi ile babalarına armağan edilmiş. Bazı ülkelerde ise bu kutlamalar dini özelliklerin dışına çıkmış.

Bizleri bugünlere getiren BABALARIMIZIN GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Babalar günü ile ilgili bilgiler yazımızdan sonra babalar günü ile ilgili öneriler yazımıza göz atabilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FIFA 21 Duyuruldu!

Yalnız olmak

Yalnız Olmak Ve Kendini Yalnız Hissetmek Aynı Şeyler Midir?