in

B Vitamini Eksikliği Etkileri

B Vitamini Eksikliği Etkileri

“Saçlarım daha fazla dökülmeye başladı, hep dalgın olduğumu söylüyorlar etrafımdakiler, ne kadar dinlenirsem dinleneyim hep yorgun hissediyorum, canım bir şey yemek istemiyor artık, iştahsızlığım arttı” gibi şikayetleriniz varsa, evet bir şeyler yolunda değil. Vücudumuzun ihtiyacı olan B Vitamini Eksikliği Etkileri yazımızda B vitaminin eksikliğinde vücudumuzda hangi etkileri gösterdiğini okuyacaksınız. 

B Vitamini Eksikliği Etkileri

B Vitamini Eksikliği Etkileri

Küçük yaşımızdan itibaren, okulda, evimizde, mineral ve vitaminlerin vücudumuz için ne kadar gerekli ve önemli olduğu hakkında bilgiler duyarız. Ailemizden, büyüklerimizden hep duymuşuzdur; “evladım bunu yemen lazım, bak vitamin alamazsın, sonra büyüyemezsin, hep hasta olursun, kafan çalışmaz, okulda başarılı olamazsın…”

Vücudumuzu dinlediğimizde esasında bize neye ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Tabii ki şuna ihtiyacım var diye düşünüp, bilinçsizce o takviyeyi almak, bazen fayda vermekten çok faydasız, belki de zararlı olabiliyor. Bu durumda, her zaman tavsiye ettiğimiz gibi, doktor kontrolünden geçip onun vereceği reçeteyi uygulamak önemli.

Nefes Darlığı, Kalp Çarpıntısı

D vitamini ile B vitaminleri, vücudumuzda kan hücrelerimizde en çok etkisi olan maddeler. Hele ki B12 vitaminlerinin eğer vücudumuzda etkisi azalmış ise kan değerlerinde etkisini hemen gösteriyor, damar ve kalp sağlığı koruması konusunda daha zayıf hale geliyoruz.

Saç Dökülmesi Artışı

B7 vitamininin eksikliğinde saç dökülmesi ortaya çıkar, çünkü saç kökleri sağlığını koruyamaz. Yiyeceklerden vitamin eksikliğinizi karşılamaya çalışabilir, takviye olarak vitaminli saç maskeleri kullanabilirsiniz. Saç dökülme miktarının fazla olduğunu düşünüyorsanız doktora danışmalısınız. 

B Vitamini Eksikliği Etkileri

İştahsızlık

Özel bir diyette değilseniz, kendi isteğinizle yemek yemenizi kısmaya çalışmıyorsanız, iştahınızı kapatacak herhangi bir girişimde bulunmadıysanız, en sevdiğiniz yemeği yiyemiyor hale geldiyseniz, yine de iştahsızlığınız başladı ve artıyor ise, muhakkak doktora danışmalısınız.

Göz Kapakları Pullanmalar, Döküntüler, İltihaplar

B vitamini eksikliğinde, tıpkı cildimizin genelinde olduğu gibi göz kapaklarımızda kurumalar, döküntüler ve hatta iltihaplanmalar olabiliyor. Vücudunuzda herhangi bir yerde egzama yok ise ve yine de bu sorunu yaşıyorsanız, B vitamininiz eksik olabilir. 

B Vitamini Eksikliği Etkileri

Deride Döküntüler, Kızarıklıklar

B vitaminin vücudumuza en büyük faydalarından biri cilt bakımı, özellikle de zararlı maddelerden arındırması. Fakat B kompleks vitaminleri vücudumuzda eksik kaldığında cildin eski sağlığı kalmıyor ve deride pul pul dökülmeler, kızarıklıklar ortaya çıkıyor.

Bu durum vuku bulduğunda çözümü bakım ürünlerini kafanıza göre kullanmakta değil, doktor tavsiyesinde verilecek ürünleri kullanmakta aramak gerekir.

Dalgınlık, Dikkat Dağınıklığı

Son zamanlarda etrafınızdan size ne kadar dalgın olduğunuz söyleniyor, siz de bunu fark ediyorsanız, bir işi yapmak için, kitap okumak için çabaladığınızda dikkatinizi toplayamıyorsanız, B1 ve B12 vitaminleri başta olmak üzere genel olarak B vitamini eksikliği çekiyor olabilirsiniz. 

B Vitamini Eksikliği Etkileri

Shinrin Yoku , Orman Banyosu Nedir? yazimiz için tıklayın

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zülfü Livaneli Kaplanın Sırtında

Zülfü Livaneli “Kaplanın Sırtında” Kitabının Müjdesini Verdi

saglikli saclar aysel huseyinzade

Sağlıklı Saçlar İçin Altın Öneriler