Seyahat

Ayvalık Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel sahil kasabalarından biri olan Ayvalık,  tüm Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Güneşin altında vakit geçirmeyi sevenler, Ayvalık’ın muhteşem plajlarından kesinlikle keyif alacaklar. Burası hem okulların hem de işin getirdiği stresten kurtulmak ve rahatlamak isteyen aileler ve çiftler için mükemmel bir yerdir. Ayrıca yerliler çok samimi ve konaklama için farklı alternatifler bulacaksınız. O zaman Ayvalık Gezilecek Yerler yazımıza bi göz atmayı unutmayın, bir de Ayvalık tostu yemeyi ;)

Ayvalık ‘ı Biraz Tanıyalım

Ayvalık, Türkiye’nin kuzey Ege kıyısında, Yunan adası Lesvos (Mytileni), İzmir’in 151 km (94 mil) kuzeyinde ve Çanakkale’nin 163 km (101 mil) güneyinde yer almaktadır.  Türkiye’nin en iyi zeytinyağını üreten zeytin ağaçlarının bahçeleriyle çevrili Ayvalık (AHY-vah-luhk, “Ayva Orchard”, pop. 30.000) ilginç bir tarihe sahiptir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra Ayvalık’ın Osmanlı Rumları Yunanistan’a taşındı ve Yunanistanlı Türk vatandaşları Ayvalık’a taşındı. Böylece, Yunanlılar ayrıldıktan sonra bile, konuşmacılar (Yunanistan’da büyümüş olan) Türk Müslümanları olmasına rağmen, Ayvalık sokaklarında konuşulan Yunanca’yı hala duyabilirsiniz.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık, büyüleyici doğal güzellikleri, muhteşem sahiller, adalar, deniz ve plajlarıyla ünlüdür. Ayvalık, konaklama tesisleri, oteller ve restoranlar ile her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapıyor. Ayvalık, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden ve gezinti bölgelerinden biridir ve Ayvalık otellerinden lüks Ayvalık dairelerine ve pansiyonlarına kadar çok sayıda konaklama olanağı bulunmaktadır. Ayvalık, her yıl binlerce tatilciyi ağırlıyor.

22 küçük adaya ev sahipliği yapan Ayvalık Koyu, doğal güzellikleri, altın kumlu Sarmısakli plajları, Cunda Adası ve Tımarhane Adası, yakınlardaki köyleri ve gezginler için çeşitli turistik mekanları ile popüler bir tatil ve gezi bölgesidir.

Ayvalık, geleneksel Türk yemekleri ve Ege mutfağının muhteşem lezzetlerini sunmaktadır. Türkiye’nin en iyi zeytin üreten ilçelerinden biridir. Ayvalık’ta yemek için; Tenekeciler Caddesi, Sarmısaklı Sahili ve Cunda Adası, deniz kenarındaki çok sayıda restoran ve kafe ile en iyi konumdur. Cunda Adası’nda deniz kenarında bir akşam yemeği tavsiye edilir.

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi

Ayvalık büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir. Ayvalık’ta tatilciler için pek çok ilgi çekici yer ve yapılacak şeyler var. İlk kez gelen ziyaretçiler için; “İlk Kurşun (İlk Mermi) Tepesi” ne bir ziyaret ve kasabaya kuş bakışı tavsiye edilir. Manzara bu noktada harikadır. Tarihi yerlere gelince; Ayvalık’ta 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır var. Plajlar ve deniz gelince; ünlü Sarmisakli plajı, güneşlenmeyi ve plaj oyunlarını sevenler için harika fırsatlar sunuyor. Ayrıca yakındaki adalar ve günlük tekne gezisine katılmak da büyük bir cazibe merkezidir.

Sarmisakli Plajları

5 km. Ayvalık ilçe merkezinden, Sarnıçlı plajı, Ayvalık’ta yüzmek ve güneşlenmek için en uygun yerdir. Bölge ayrıca birçok Ayvalık otel ve dairesine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sahil boyunca çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır ve minibüslerle (dolmuş) ulaşım çok kolaydır.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Cunda Adası

Ayvalık’taki en popüler yer olan Cunda Adası, Ayvalık’a köprü ile bağlanmaktadır. Cunda Adası’nın doğal güzellikleri muhteşemdir. Akşamları Cunda Adası’nı ziyaret etmek ve büyüleyici manzara ve gün batımı ile akşam yemeği yemek tavsiye edilir. Deniz mahsulleri burada muhteşem lezzetlidir.. “Paplina” adlı balık tadılmaya değer, tavsiye ederiz. Cunda Adası’nda bir su sporları merkezi de bulunmaktadır. Cunda Adası’na ulaşım için; Ziyaretçiler düzenli otobüs servisi, minibüs (dolmuş) veya özel araçlarını kullanabilirler.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Çınarlı Cami

1790 yılında Ayios Yorgis Rum Ortodoks Kilisesi olarak inşa edilen ve 1923 yılında bir camiye dönüştürülen bu güzel bina, üç nefli ve üç apsislidir ve bir zamanlar çukurdan ayrılan yükselen taş ikonostasisi muhafaza eder. Ne yazık ki, ikonları çoktan kaldırıldı. Cami Alibey Cami olarak da bilinir.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Taksiyarhis Anıt Müzesi

1844 yılında inşa edilmiş, ancak bir ibadet yeri olarak kullanılmayan bu eski Yunan Ortodoks katedrali, 2013 yılında tamamen yenilenmiştir. Harika bir minberi ve apsisin içinde yer alan 18. yüzyıldan kalma ikonlarla süslü piskopos tahtı bulunur. Katedral, üç nefli ve bağımsız bir çan kulesiyle devasadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Eski Kent Yerleşimi

Ayvalık’ın eski şehri keşfetmek için bir zevktir. Limanın doğusundaki Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan bir labirent, Osmanlı döneminde Osmanlı sakinleri tarafından inşa edilen pazar meydanları, atmosferik kafeler, Rum Ortodoks kiliseleri ve güzel taş evlerle doludur. Karamanlar Unlu Mamülleri gibi tarihi işyerlerine ev sahipliği yapan Barbaros Caddesi’nde dolaşmayı ve Alibey Cami Caddesi üzerindeki ‘Şeytan’ın Kahvehanesi’ olarak adlandırılan atmosfere kapılmış Şeytan Kahvesı’yı mutlaka ziyaret edin.

Kamp Malzemeler Listesi

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bence bana yakın olduğu için mi bilmem en güzel yerlerdendir Ayvalık Cunda hem denizden çıkmak istemezsiniz.
    hem de gece bitsin istemezsin. Gecesi gündüzü güzeldir.
    Herkese fikir olsun herkes gitsin
    yazınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu