in ,

Ayrı Uyumak İlişkiye Zarar Verir mi ?

ayrı uyumak

Ayrı uyumak ilişkiye zarar verir mi? Yapılan araştırmalar da görülmüş ki çoğu çift aynı yatağı paylaşmıyor. Çiftlerin yüzde 25’i ayrı yataklarda uyuyor. Ayrıca yüzde 10’u farklı odalarda uyuyor. Ancak bunun bir ilişki problemi olduğunu düşünmeyin. Aslında  bu sadece kişisel bir karardır.

Ayrı uyumak ilişkiye zarar verir mi?

Bu birbirimizi sevmediğimiz anlamına gelmiyor

Ayrı uyumak problem olduğu anlamına gelmiyor. Horlama, aşırı hareketli uyuma, farklı ısı tercihleri olabilir. Ayrıca farklı uyuma/uyanma zamanları eşinizin huzurunu bozabilir. Aynı yatağı paylaşmak, ilişkiye iyi gelen duygusal rahatlıktır. Aynı zamanda yakınlık kurmaya yardımcı oluyor. Ancak bunu başarmanın tek yolu bu değildir. Ayrı uyuyan bir çok çiftler var . Bu çiftler sabah ya da gece birbirine sokulabilir. Sevişmelerini sadece uyurken yapmak zorunda değiller.

Ayrı uyumayı tercih eden 12 çift neler diyor. Bunun ilişkilerine nasıl yarar sağladığını düşünüyorlar? İşte o 12 kişinin görüşleri şöyle:

İkimiz de kendi içine kapanık tipleriz. Bu yüzden kendi alanımız olmasını seviyoruz. Ayrı uyumak tercihimiz.

En başından beri farklı odalarda uyuyoruz. Uyku problemim var. Aşırı hassas uyku durumum var. Her şey uyanmama sebep olur. Farklı uyuma/uyanma saatlerimiz var. Ben erken uyuyup geç kalkarım. Eşim geç uyur erken kalkar. Kendimize ait yataklarımız olduğunda her şey yolunda oluyor. Daha iyi dinleniyoruz. Hala birbirimize çok sarılıyoruz ve tutkuluyuz.”

“Ciddi bir uyku problemim var. Kocam da canavar gibi horluyor.”

Genelde birlikte yatakta uzanıp TV izleriz. Uyku vakti geldiğinde, kendi odasına gider. Şimdi, uykuya daldığımda uyuyabiliyorum. Kocam da sürekli onu dürtmediğim için daha çok uyuyabiliyor.

“Daha iyi uyuyoruz.”

İkizlerimiz var. Onlar iki yıl önce doğdu. Biz de ayrı odalarda uyumaya başladık. Böylece uykunun her dakikası daha değerli. Hatta daha gerekli hale geldi. Hala buna devam ediyoruz. Çok daha iyi uyuyoruz . Ayrıca çok kötü horluyor.

“Bizim için en iyi yol bu!”

“Neredeyse 15 yıllık evliliğimiz bar . Bu sürecin tamamında kocam ve ben farklı yataklarda uyuduk. Kocam çok horluyor. Bu yüzden ben uyuyamıyorum. Ben uyurken de çok dönüyorum. Sert bir yatağımız var. Bu yüzden de o uyuyamıyor. Bu, yakın olmadığımız anlamına gelmiyor. Birbirimizi sevmediğimiz anlamına hiç gelmiyor. İki kızımız var. Ayrıca kocam beni hala beni heyecanlandırıyor.”

“Kocam geç uyuyup geç kalkar. Ben erken uyuyup erken kalkarım.”

“Ayrı odalarımız var. Ayrı odalarımız olmasını seviyoruz. Benimle uyumasını teklif ediyorum. Ancak kaçınılmaz son olarak kendi odasına geçiyor. Sabah bir bardak çayla yatağına gidiyorum. Buna daha yeni karar verdik. Ayrı uyumak asla birbirimizi sevmediğimiz anlamına gelmiyor.”

“Canım istediğince okuyup yazabiliyorum.”

“Çalıştığımda erken uyuyup erken kalkıyordum. Bu da ikimiz için sorun oluyordu. Ayrı alanlarımızın olması fikri bizim için mantıklı oldu. Emekli olduğumda, kitabımı elimden bırakmayı istemiyordum. Ayrıca tatmin olana kadar okuyabilmeyi dört gözle bekledim. Bu ışıkların açık olması ve tüm gece okuyacağım anlamına geliyordu. Tabi ki öyle olmalıydı. İkimiz de daha iyi uyuyoruz. Odama çekilip dilediğimce okuyup yazabiliyorum. 16 yıldır evliyiz.  Birbirimizi umduğumuzdan daha çok seviyoruz. İkimiz de 60 yaşındayız. Ayrıca özgürlüğü seviyoruz!”

Artık birbirimizin horlaması yüzünden tartışmıyoruz!”

“Geçtiğimiz yıldan beri ayrı uyumayı tercih ediyoruz. Bu harika bir şey! İlişkimiz her zamankinden daha sağlam. Artık  birbirimizin horlaması yüzünden tartışmıyoruz!”

“Yatakta tek uyuduğumuzda daha iyi uyuyoruz”

“Uyku ikimiz için de inanılmaz önemli. Evet bu yüzden bunu tercih ettik. Aynı odada ayrı yataklarda uyuyoruz. Yatak tercihlerimiz de farklı. O çok hareketli uyur. Uykusu da çok derindir. Benim uykum ise çok hafiftir. Üstüme kalın bir şeyler örterek uyumayı severim. Kocam bunu sevmez. Sonuç olarak ayrı yataklarda çok daha iyi uyuyoruz. Yataklarımız birbirinden çok da uzak değil. Uyanınca sarılmak için onun yatağına atlıyorum. İnsanlara bunun garip geldiğini görüyorum. Birbirimizi sevmediğimizi düşündüklerini biliyorum. Ancak tam tersi birbirimizi çok seviyoruz.

O erken saatlerde çalışıyor. Ben ise geç saatlerde”

“Şimdiye kadar yaptığımız en iyi şey ayrı uyumak! Çalışma saatlerimiz farklı. Birbirimizin programına saygı duyuyoruz. Benim yatak odam kendi alanım. Oda kokum ve ısıtıcılı bir yatağım var. Kocam eve geldiğinde benim için ısıtıcısını açıyor. Birbirimize olan aşkımızı anlatan bir yanı yok gibi. Aslında bunun tam tersi. Birlikte geçirebileceğimiz çok az vaktimiz oluyor. Biz de yaratıcı olmak zorundayız. Bu arada, ikimiz de bebekler gibi uyuruz.

 “Kendi alanlarımız olmasından gerçekten memnunuz.”

“Son beş yıldır kocam ve ben ayrı odalardayız. İkimiz de daha iyi uyuyoruz! Uyanma saatlerimiz farklı. Oda ısı tercihlerimiz farklı. Aslında birbirimize tapıyoruz. Ama kendi alanımız olmasından oldukça memnunuz.”

“Bu, gerçekten karşındakini düşünmek demek.”

“35 yıldır evliyiz. Son 10 yıldır aynı odadayız. Ama ayrı yataklarda uyuyoruz. Tüm gece farklı zamanlarda uyuyup uyanıyoruz. Geceleri banyoyu kullanmak istediğimizde çok işe yarıyor. Böylece birbirimizi rahatsız etmiyoruz. Aynı yatakta uyusak çok sık birbirimizi uyandıracağız. Ayrı uyuduğumuz için bu sorun olmuyor.  Bu birbirimize olan hislerimizi yansıtmıyor. Aslında bu gerçekten karşındakini düşünmek demek. İstediğimizde uyuyabiliyoruz. Tamamen birbirimizi anlıyoruz. Önemli olan şey birlikte olmak. Uzun ve başarılı bir evliliğin anahtarı aynı yatağı paylaşmak değil. Hatta aslında ayrı yataklar olabilir.”

“Daha dikkatli ve daha mutlu hissediyorum.”

“Uykum çok daha iyi olmaya başladı. Aynı zamanda daha iyi hissediyorum. İnsanlar şöyle düşünüyor; Ayrı uyuyorlar. Demek ki evlilikle alakalı problemleri var. Ancak düşündükleri gibi değil. Hatta şöyle diyebilirim, evliliğimiz daha iyi hale geldi. Onunla yaşamayı seviyorum. Onu seviyorum diyebilmekle birlikte gelen bir olgunluk var. Ancak akşam 9’dan sabah 5’e gerçekten dinlemek istiyorum.”

Kötü Adamlara Hayranlık Duymak

 

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

medusanın ölümü

Medusa’nın Ölümü, Pegasus ve Bellerophone

narkolepsi

Narkolepsi Nedir?