in ,

Aydınlanma Nedir?

Aydınlanma nedir

Çok konuşulan, hatta zaman zaman esprisi yapılan bir konudan bahsetmek istiyorum bugün. Aydınlanma nedir? Aydınlanma yaşayabilmek için nelere dikkat etmemiz, nasıl davranmamız gerekir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

AYDINLANMA NEDİR?

Aydınlanma-Buddha; insanın gelişiminin ve potansiyelinin en üst düzeyine ulaşması anlamına gelir. Budizm’in nihai amacı budur. Yeryüzündeki her varlık bu potansiyele erişme şansına sahiptir.

Şu anda ne yazık ki hiç birimiz bir Buddha değiliz. Hayatımız sıkıntılarla dolu, inişli çıkışlı bir yaşam sürdürüyoruz. Zihnimiz bize sürekli oyunlar oynayarak olmadık şeyleri bize yansıtıyor ve biz bunların gerçek olduğuna inandığımız için de olduğumuz yerde sayıyoruz. Gerçek mutluluğun bu davranış biçimleri olduğunu düşündüğümüz için de yaptığımız her davranış aslında bizi mutsuz ediyor.

Genelde hepimiz Dünya’nın kendi etrafımızda döndüğünü düşünerek yaşıyoruz, kendimizi en önemli kişi olarak gördüğümüz için de başkalarını düşünmeden canımızın istediği gibi davranıyoruz. Bu gerçek bir düşünce biçimi değildir. Son derece bencilcedir. Bu şekilde davrandıkça kendimiz de mutsuz oluruz, çevremizi de mutsuz ederiz.

Aydınlanmak istiyorsak ilk olarak yapmamız gereken bazı şeyler vardır:

  • Davranış biçimimizin kendimiz ve başkaları üzerinde yarattığı etkileri önemsememiz, anlamamız ve yıkıcı davranışlardan kaçınmamız gerekir.
  • Her şeyin nasıl var olduğunu anlamamız ve zihnimizin bize yansıttıkları ile bizi kandırmasını önlememiz gerekir.

Zihnimizin yansıttıklarına inanmaktan vazgeçersek, bu akıl karmaşası nedeniyle yaşadığımız öfke, hırs, aç gözlülük ve kıskançlık gibi rahatsızlık verici duygular da biter. Olumsuz duygular her zaman bizi takıntılı davranışlara sürükler. Bunu yaşamamak için şunlara dikkat etmeliyiz.

  • Akılsızca yapılan davranışlara son vermek için: Etik ve öz disiplin
  • Dikkat dağınıklığını önlemek için: Konsantrasyon
  • Yararlı ve zararlı, doğru ile yanlış ayrımına varabilmek için: Bilgelik
  • Sevgi ve şefkat gibi olumlu duyguları geliştirmek için: Duygusal denge 

Bunları sağlayabildiğimiz zaman belirli bir huzur elde ederiz ancak her şeyin ve herkesin birbirine bağlı ve bağımlı olduğunu tam anlayamayız. Bu yüzden başkalarına en iyi nasıl yardım edebileceğimizden de tam emin olamayız.

Zihinlerimiz hiç bir şey yansıtmadığında tamamen aydınlanmış Buddha’lar olabiliriz. Tüm var oluşun birbirine nasıl bağlı olduğunu ancak o zaman net bir şekilde görebilir ve diğerlerine nasıl yardım edebileceğimizi de anlayabiliriz. Aydınlanma yaşadığımızda, bedenlerimizde sonsuz bir enerji hissederiz. Herkesle mükemmel iletişim kurabiliriz. Zihinlerimiz her şeyi anlayabilme kapasitesine sahip olur. Tüm varlıklar için sevgi, şefkat hissederiz. Karşılık beklemeden herkese faydalı olmaya çalışırız. Sabrımızı kaybetmeyiz, öfkelenmeyiz, birilerine ya da bir şeylere takıntılı şekilde bağlanmaktan vazgeçeriz. Çok yoğun ya da yorgun olsak da bu şekilde davranabiliriz.

Aydınlandığımızda bir Buddha oluruz. Bir Buddha, her şeyi bilir ancak kadir-i mutlak değildir. Başkalarının acılarını gideremez ama onlara öğretebilir, yaşayan bir örnek olarak yol gösterebilir.

Aydınlanmaya giden yol uzun bir yoldur, bu yolun tamamını kat edebilmek için bazı şeyler yapmak gerekir:

  • Olağanüstü bir olumlu güç kaynağı oluşturmalıyız. Başkalarına olabildiğinde faydalı olmalıyız.
  • Gerçekliği anlamaya çalışmalıyız. Dünyaya saçmalıklar yansıtmayı bırakmalıyız.

Aydınlanmanın sebeplerini oluşturabilmek için gereken her şeye sahibiz. Fiziksel bedenlerimiz ve zekamız en önemli hammaddelerdir. Zihinlerimiz ve kalplerimiz doğaları gereği duygusal sıkıntılar ve rahatsız eden duygulardan arınmıştır. Tek yapmamız gereken zihnimizi ve kalbimizi tam potansiyeline ulaşması için geliştirmektir.

Aydınlanma ulaşılması imkansız ve çok zor bir şey gibi görünebilir ki gerçekten kolay değildir. Ama aydınlanmayı hedeflemek hayatımıza muhteşem bir anlam katar. Herkesle olan bağlılığımızı anladığımızda kendimizi stresten ve endişeden kurtarabiliriz. Herkesin iyiliği için aydınlanmaya giden yola girdiğimizde yaşamı da dolu dolu yaşayabiliriz.

Aydınlanma nedir? yazımdan sonra dilerseniz yoga ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda Budizmden bahsedeceğim.

Yoga Nedir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kabotaj bayramı: Türk denizciliğinin zaferi

Kabotaj Bayramı: Türk Denizciliğinin Zaferi

Benim keyfim benim kampım

Benim Keyfim Benim Kampım