Seyahat

Ayasofya Müzesi

İstanbul, Fatih ilçesi, Sultanahmet’te bulunan Ayasofya Müzesi, kendine bakan herkesi hayran bırakan neredeyse 1500 yaşında bir yapı. Yunanca “Kutsal Bilgelik” anlamına gelir Aya Sofya, Hagia Sophia, Santa Sofia… Kimi söylenişe göre bir kadın ismi olan Sofya verilmiştir kiliseye ad olarak, kabul edilen bilgi ise Hz. İsa’ya atfedilen bir özelliktir.

Doğu Roma, bilinen diğer adıyla Bizans İmparatorluğu’nun imparatoru, Konstantinapolis’i başkent ilan eden İmparator Konstantin tarafından yaptırılan ilk Ayasofya Kilisesi yıkıldıktan sonra İmparator Theodosius tarafından 2. Ayasofya Kilisesi de yıkıldı. 537 senesinde İmparator Justinyen, bugün bütün ihtişamıyla ayakta duran Ayasofya Kilisesi’ni yaptırdı.

1453’te İstanbul’un, yani Konstantinapolis, Osmanlı Sultanı 2. Mehmed tarafından fethedildi. Fetihten hemen sonra yapılacak ilk hareket, artık şehrin Müslümanlara ait olduğunu bildirmek üzere, Roma’nın en kutsal kabul edilen kilisesini, Ayasofya’yı camiye çevirmek olacaktı. Aynı şehrin ismini değiştirmediği gibi yapının da ismini değiştirmedi Fatih, Ayasofya Kilisesi, artık Ayasofya Camisi oldu. İslam inancında suret çiziminin yasak olmasından dolayı camiye çevrildiğinden 200 sene sonra duvardaki mozaikler kapatıldı.

1935 senesinde alınan Bakanlar Kurulu kararı ve Atatürk’ün emri ile Ayasofya Müzesi olarak hizmete açılmak üzere onarımlara başlandı. Kilise ve camiye ait olan bütün unsurlar şu an müze dahilinde ziyarete açık durumda.

Neler yaşamıştır Ayasofya, bi kulak versek duvarlardan yansıyan fısıltılar anlatır bize.. 1500 senede ne olaylara tanık olduğunu; onlarca imparatorun taç giyme törenlerini, evlilik, vaftiz, cenaze törenlerini, asker işgallerini, kutlamaları, cuma selamlıklarını, bayram namazlarını, mevlüdleri, 72 milletten insanın gelip kendini hayran hayran izlemesini anlatır.

Gelmiş geçmiş en güzel mabedi yaptıran kişi olmak isteyen imparator Justinyen’in, gördüğünde “Ey Süleyman seni geçtim” dedirten muhteşemliktir Ayasofya. Dan Brown’un kitabı Inferno – Cehennem’de de bahsedilen Latin komutanın mezar (kapağı) Ayasofya Müzesi’ndedir.

Onlarca efsaneye konu olmuştur Ayasofya. Hızır Aleyhisselam ve Meryem Ana ile ilintilendirilen “Dilek Sütunu”, yapının altında sandalla yapılabilen geziler, gizli dehlizler, Ayasofya’yı koruyan melekler, fetih sırasında duvarın içinde kaybolan papaz, mozaikler, hat yazıları…

İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Ayasofya’nın hikayelerini duymak için -belki de tekrar- gitmeye ne dersiniz?

Ayasofya Müzesi Hz İsa, Hz Meryem, Hz Yahya mozaiği

Dünyanın En Büyük Lale Halısı İstanbul’da

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Romanlara destan olan.. Tarihin neşter vurulmamış kalbine selam olsun.. Yer yer aşk, yer yer muhabbetleri şanı olan bu denli muhterem konuyu ele aldığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum… Paylaşımlarınızın devamını dilerim ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu